Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Beton architektoniczny we wnętrzach

Elementy betonowe to ostatnio bardzo modny i popularny dodatek, często spotykany w aranżacji wnętrz. Betonowe ściany, posadzki, sufity, kominki, blaty, umywalki, a nawet lampy, doniczki i inne różnorodne dodatki — płaszczyzn do betonowego popisu jest nieskończenie wiele. Producenci prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie tego podstawowego środka budowlanego.

Beton architektoniczny we wnętrzach

Fot.123RF.com

Beton architektoniczny

Na początek może kilka słów o samym betonie architektonicznym. Czym on właściwie jest, jakie ma właściwości i jak powinien wyglądać? Beton architektoniczny od zwykłego budowlanego betonu zasadniczo różni się jednym – wyglądem. Powierzchnia betonu architektonicznego musi spełniać odpowiednie wymagania pod względem estetycznym, tj. powinna być gładka, z lekko widoczną strukturą materiału, jednak bez znacznych wżerów, wgłębień i pęknięć. Nie może pojawić się na niej żaden zaciek, a występujące smugi i przebarwienia muszą być jak najbardziej kontrolowane – mają bowiem nadać płaszczyźnie uroku, a nie szpecić. Przy stosowaniu betonu ważna jest technologia, staranność oraz dokładność wykonania. Beton architektoniczny posiada takie same parametry pod względem wytrzymałości i trwałości, jak beton budowlany, jednak jego wygląd jest bardzo stylowy.

Beton swoją surowością, fakturą i kolorem sprawia wrażenie materiału zimnego i niezbyt przyjaznego. Jak zatem przełamać jego chłodną naturę, aby jednocześnie cieszyć się z jego uroków i posiadać przytulne wnętrze? Z betonem bywa tak, że staje się on głównym motywem wnętrza – centralnym punktem, wokół którego nastaje dalsza aranżacja. Wszystkie pozostałe elementy powinny być dopasowane do niego, nigdy odwrotnie.

REKLAMA

Beton lubi drewno i duże przeszklenia

Wszelkie drewniane dodatki ocieplą odbiór betonu i załagodzą jego charakter. A jak okiełznać betonową ścianę? Jeśli zdecydowałeś się na aranżację ścian za pomocą paneli betonowych, posadzkę wykonaj z desek lub paneli drewnianych. Każde drewno w swoich naturalnych odcieniach — od jasnego po najciemniejsze — doskonale komponuje się z szarością stylowego budulca. To właśnie ciepło i przyjemna struktura drewna w kontraście z chłodnym betonem nada aranżacji przyjemniejszego wrażenia. Dobierz do tego lekkie, niekonwencjonalne w formie meble i miękką tapicerowaną sofę, a twoje wnętrze zyska nowoczesny, awangardowy i jednocześnie przyjazny charakter.

Zobacz więcej zdjęć

Z surowym betonem dobrze komponują się również duże przeszklenia. Okazałe tafle okien w połączeniu z betonową ścianą lub posadzką to wyznacznik nowoczesnych wnętrz. Jeśli jesteś zwolennikiem czystej formy, ascetycznych i minimalistycznych rozwiązań to właśnie beton jest dla ciebie. Zyskuje on swoich zwolenników zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i klasycznych. Doskonale sprawdzi się także w przytulnych aranżacjach, np. na ścianie za łóżkiem w sypialni, wokół której zastosujemy różnorodne miękkie wykończenia jak puchaty dywan, pluszowe narzuty, welurowe poduszki. W takich połączeniach zamiast zimnej płaszczyzny beton zyska wymiar niczym aksamit na ścianie.

REKLAMA

Powierzchnia szarości

W przypadku betonu możemy również zagrać jego kolorem. Jest on wybarwiany na wiele odcieni szarości – od jasnoszarej, prawie białą po ciemną, antracytową barwę. Wybierając ciepły odcień, już sam kolor sprawi wrażenie łagodniejszego odbioru tego surowego materiału.

Stosując beton we wnętrzach, należy pamiętać, że wymaga on bardzo zdyscyplinowanej aranżacji – oszczędnych w formie mebli oraz spójnych z nimi dekoracji. Podążając za przewodnią ideą „mniej znaczy więcej” jednego z najsłynniejszych wielbicieli betonu Ludwiga Miesa van der Rohe, podczas projektowania naszych betonowych wnętrz, na pewno osiągniemy zamierzony efekt.

REKLAMA

Betonowe DYI

Pożądany efekt uzyskamy także bez potrzeby mocowania masywnych betonowych płyt, dzięki wykorzystaniu tynku strukturalnego. To rozwiązanie łatwe w użyciu, które nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Od czego należy zacząć prace? Po pierwsze, podobnie jak przy malowaniu, oczyszczamy dokładnie powierzchnię, a następnie pokrywamy ją przeznaczoną dla wybranego tynku farbą podkładową. Dalej postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta, jakie znajdziemy na opakowaniu lub w karcie technicznej wyrobu. Suchy tynk zalewamy wodą, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. godzinę w zamkniętym opakowaniu.

Przed aplikacją, ponownie go mieszamy i nakładamy odpowiednią pacą na ścianę. Na mokrej jeszcze powierzchni wykonujemy od razu wzór, jaki chcemy uzyskać, np. miejscowo wydrapując masę przy pomocy pacy lub gumowego stempla. W ten sam sposób pokrywamy kolejne fragmenty podłoża, łącząc je ze sobą „na mokro”. Następnie, całość dokładnie wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Gdy ściana będzie całkowicie sucha, powłokę zabezpieczamy specjalnym lakierem, który nanosimy pędzlem lub wałkiem. Dzięki temu, tynk będzie odporny na szorowanie i mycie wodą z użyciem detergentów. Możemy przy tym wybrać różne odcienie lakieru, w zależności od naszych upodobań.

Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.