Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Energooszczędne grzejniki elektryczne. Ile kosztuje ogrzewanie, czy opłaca się kupować?

Energooszczędne grzejniki elektryczne są jednym z najczęściej wybieranych dodatkowych źródeł ciepła. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że dobrze sprawdzają się zarówno na wyjazdach, jak i w domu. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w grzejnik elektryczny i który wybrać, by ogrzać dom i jednocześnie nie zwiększać rachunku za prąd.

Energooszczędne grzejniki elektryczne. Ile kosztuje ogrzewanie, czy opłaca się kupować?
Sprawdźcie, czy warto używać grzejników energooszczędnych. Fot. Stanislaw Bielski/REPORTER East News

Spis treści:

Energooszczędne grzejniki elektryczne – rodzaje

W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów energooszczędnych grzejników elektrycznych. Dzięki temu łatwiej będzie ci dobrać model odpowiedni do twoich potrzeb. Urządzenia te dzieli się ze względu na ich przeznaczenie na wolnostojące (łatwo je zapakować do bagażnika i zabrać do domku letniskowego) i do stałego zamontowania, np. na ścianie w łazience.

Jednak biorąc pod uwagę zasadę działania, najpopularniejsze są 4 rodzaje energooszczędnych grzejników elektrycznych:

  • olejowy;
  • konwektorowy;
  • promiennik;
  • termowentylator (tzw. farelka).

Grzejnik olejowy działa w taki sposób, że znajdujący się w specjalnych żebrach olej nagrzewa się, a potem nawet przez kilka godzin od odłączania zasilania oddaje ciepło do pomieszczenia. Olej grzeje się dość wolno, ale jego zaletą jest to, że długo utrzymuje ciepło.

Z kolei grzejniki konwektorowe korzystają z mechaniki konwekcji. Działają w ten sposób, że zasysają zimne powietrze z pomieszczenia, rozgrzewają je i uwalniają ciepłe. Dzięki temu pomieszczenie równie szybko się nagrzewa, co wychładza po odłączeniu urządzenia od prądu.

Kolejny rodzaj energooszczędnych grzejników elektrycznych stanowią promienniki. Działają one jak słońce i nagrzewają otoczenie za pomocą promieniowania podczerwonego. Wykorzystują do tego specjalne lampy halogenowe. Są najlepsze do ogrzewania niewielkich przestrzeni, np. okolic biurka.

Ostatnie w zestawieniu termowentylatory (popularne farelki lub „dmuchawy”) ocieplają pomieszczenie za pomocą rozgrzanej we wnętrzu urządzenia spirali grzewczej. Ta zwiększa temperaturę powietrze, które później jest rozprowadzane po pokoju przez wentylator.

Przeczytaj również: Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Ciepło, które emituje grzejnik olejowy, nie wysusza powietrza. Fot.123RF.com

Zalety i wady energooszczędnych grzejników elektrycznych

Zdecydowaną zaletą energooszczędnych grzejników elektrycznych jest ich niezależność od centralnego ogrzewania. Gdy dojdzie do awarii lub zabraknie paliwa grzewczego, dzięki nim będzie można docieplić wybrane pomieszczenie. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego.

Są to też dobre rozwiązania dla rodzin, których poszczególni członkowie mają inną tolerancję cieplną. Gdy jednej osobie jest za zimno, może włączyć grzejnik i dogrzać np. tylko swój pokój.

Jednak grzejniki elektryczne nie są też pozbawione wad. Nowoczesne, energooszczędne urządzenia pobierają mniej prądu niż ich starsze modele, jednak cały czas są to stosunkowo drogie w stosowaniu sprzęty.

Każde z wymienionych urządzeń również ma swoje zalety i wady. Energooszczędne grzejniki elektryczne olejowe długo się nagrzewają, jednak po odłączeniu od prądu równie długo utrzymują wysoką temperaturę. Dzięki temu dobrze sobie radzą na co dzień i są opłacalne w użytku w większych pomieszczeniach.

Jeśli jednak chcesz szybko ogrzać niewielki obszar, w którym nie spędzisz całego dnia, lepszym wyjściem będą grzejniki konwektorowe. Są idealne do łazienki, którą możesz rozgrzać w kilka minut, np. przed pójściem pod prysznic.

W pokoju dziennym nie sprawdzą się jednak zbyt dobrze, ponieważ wysuszają powietrze i muszą cały czas pracować, by utrzymać optymalną temperaturę. Podobnie jest z farelkami.

Zdecydowaną zaletą promienników jest to, że nie ogrzewają powietrza, tylko jego konkretny obszar. Dlatego dobrze się sprawdzą do dogrzania przestrzeni roboczej (np. biurka). Nie będą za to w stanie efektywnie zwiększyć temperatury całego pokoju.

Każdy z wymienionych energooszczędnych grzejników elektrycznych ma swoje wady i zalety. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego urządzenia do bieżących zapotrzebowań. Oszczędność energii zapewnią też dodatkowe funkcje, takie jak m.in. termostat czy możliwość regulacji mocy.

Jaki jest koszt eksploatacji energooszczędnych grzejników elektrycznych?

Średnia cena prądu w Polsce mieści się w przedziale od 66 do 77 groszy za kWh. Rocznie więc koszt eksploatacji energooszczędnych grzejników elektrycznych (przy założeniu, że byłoby to główne źródło ciepła) będzie wahał się od 6600 zł do 7700 zł.

To sprawia, że grzejniki elektryczne dobrze jest traktować jako dodatkowe źródło ciepła, zwłaszcza że ceny energii elektrycznej w Polsce obecnie stoją na dość wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości ma się to, żeby w najbliższej przyszłości miały spaść.

Da się jednak zmniejszyć koszt używania energooszczędnych grzejników elektrycznych – wystarczy odpowiednio dobrać typ i moc urządzenia do metrażu, a także wyposażyć się w sprzęt z termostatem i ręczną regulacją mocy.

Grzejniki energooszczędne pozwalają zaoszczędzić. Fot. 123RF.com

Energooszczędne grzejniki elektryczne – ile można zaoszczędzić?

Rozsądne korzystanie z energooszczędnych grzejników elektrycznych pozwoli zaoszczędzić ci nawet kilkanaście procent z kwoty, którą normalnie wydałbyś na ogrzewanie. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim dobierz moc urządzenia do metrażu ogrzewanego pomieszczenia. Ogólna zasada jest taka, że na każdy 1 mkw pokoju o wysokości do 2,8 m potrzebna jest moc około 85 W. To oznacza, że do pomieszczenia o metrażu 10 mkw idealny będzie grzejnik o mocy 800–900 W, a do 20 mkw – około 1700 W.

Pamiętaj też, by zdecydować się na grzejnik, który będzie działał zgodnie z twoimi potrzebami. Jeśli chcesz na długo podnieść temperaturę w większym pomieszczeniu, wybierz grzejnik olejowy.

Jeśli z kolei potrzebujesz szybkiego ogrzania niewielkiego obszaru, lepsza będzie farelka lub grzejnik konwektorowy. Do grzania punktowego za to doskonale sprawdzi się promiennik.

Dużą oszczędność energii zapewnia termostat. Dzięki niemu urządzenie podgrzewa powietrze do żądanej temperatury i się wyłącza. Zaczyna działać również po przekroczeniu ustalonego progu. Podobną funkcję pełni regulacja mocy. Oba akcesoria służą temu, by nadmiernie nie przegrzewać lub nie wychładzać pomieszczenia.

Energooszczędne grzejniki elektryczne – czy opłaca się inwestować?

W energooszczędne grzejniki elektryczne opłaca się inwestować, jeśli dane pomieszczenie nie ma zapewnionego innego źródła ciepła i ogrzewa się je tylko od czasu do czasu. Te urządzenia są dobrym rozwiązaniem np. do domku letniskowego.

Warto też z nich korzystać, by w razie potrzeby szybko dogrzać pomieszczenie. W wielu przypadkach będą też niezastąpione, jeśli jeden z członków rodziny jest bardziej ciepłolubny niż pozostali i chce mieć cieplej w pokoju, jednocześnie nie przeszkadzając tym pozostałym domownikom.

Mocniejsze i bardziej wytrzymałe sprzęty o charakterze przemysłowym są też wykorzystywane na budowach, np. do przyspieszenia procesu suszenia tynków.

Jednak ceny energii sprawiają, że nie jest to najtańsze rozwiązanie do długotrwałego stosowania. Dlatego też na pytanie, czy opłaca się inwestować w energooszczędne grzejniki elektryczne, musisz ostatecznie odpowiedzieć sobie sam.

Przeczytaj również: Bądź na bieżąco: Ile zapłacisz za ogrzewanie?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.