Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Gresowe płytki na podłogę i ścianę

Gres coraz częściej jest wykorzystywany we wnętrzach zamiast popularnej glazury czy terakoty. Jest to rodzaj płytek ceramicznych, które tworzy się w procesie wypalania kamionki porcelanowej. Uszlachetnia się barwnikami mineralnymi i kwarcowymi, ale w składzie znajdziesz także piasek czy skały. Prasuje się je pod wysokim ciśnieniem aby uzyskały odpowiedni wygląd i parametry techniczne. Podpowiadamy co warto wiedzieć, jeśli chcesz wykorzystać gresowe płytki na podłodze lub ścianie w swoim domu.

 

Gresowe płytki na podłogę i ścianę
Płytki gresowe dostępne są w wielu rodzajach. Fot. materiał partnera

Rodzaje

Gres jest materiałem, który produkuje się z połączenia kaolinu, glinu, piasku kwarcowego, szamotu oraz skalenia - taką mieszkankę nazywa się kamionką szlachetną. Następnie wypalany jest w temperaturze ponad 1200 stopni. Tworząc silnie sprasowany kamień posiada wiele praktycznych zalet. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy gorąco i mróz. W dodatku nie pochłania wody i trudno go poplamić.

Wyróżniamy rodzaje gresu, jak techniczny (naturalny, nieszkliwiony), który jest matowy o surowym wyglądzie, jednorodnej strukturze, a przy tym wytrzymały i antypoślizgowy. Kolejny jest szkliwiony, pokryty warstwą szkliwa zyskuje błyszczącą powierzchnię, ale to sprawia, że są bardziej widoczne na nim wszelkie uszkodzenia. Polerowany z kolei jest rodzajem gresu technicznego szlifowanego tarczą diamentową. Jest lśniący i gładki, ale wymaga impregnacji oraz ostrożnego traktowania podczas montażu i późniejszego użytkowania.

 Płytki gresowe zyskały sporą popularność. Fot. materiał partnera

Cechy charakterystyczne

Płytki gresowe zyskały sporą popularność ponieważ są jednymi z najwyższych jakościowo płytek ceramicznych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania czy ścieranie, warunki pogodowe czy wodę. To powoduje, że z powodzeniem mogą być używane zarówno wewnątrz domów, jak i na zewnątrz budynków, np. na tarasie.

Zaletą płytek gresowych jest z pewnością ich różnorodność. Możesz wybrać rozmaite formaty i wielkości. W zależności od tego, jakich potrzebujesz znajdziesz np. malutkie, ale także wielkoformatowe, nawet trzymetrowe. Mogą mieć nierówne, nieregularne brzegi lub rektyfikowane.

Ciekawą cechą gresu jest to, że może imitować różne materiały, jak kamienie czy beton. Spotkasz też gres drewnopodobny, a nawet wyglądający jak deseczki parkietów. Dlatego jego uniwersalność pozwala na dostosowanie go do indywidualnego stylu danego wnętrza - zarówno surowych i minimalistycznych, jak i rustykalnych czy w klimacie glamour. Ciekawe kompozycje można tworzyć przy pomocy płytek w orientalnych geometrycznych wzorach.  Elegancji nadają natomiast jednolite zimne kolory szarości, czerni, granatu czy granitu, ale także klasyczne beże czy biel. W takiej formie przypomina wysokiej jakości piaskowce czy marmur.

Gres dzięki swoim właściwościom może być używany zarówno na podłogi, jak i ściany, niemal w każdym pomieszczeniu. Fot. materiał partnera

Jak widać płytki gresowe są dostępne w wielu rodzajach. Najbardziej popularne są te imitujące drewno czy wielkie kwadratowe płyty, z których tworzy się systemy bezspoinowe.

Gładki czy strukturalny?

Poza bogatą kolorystką i wielkością płytki gresowe dzieli się także na te, które mają powierzchnię gładką lub strukturalną. Pierwsza jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, a w dodatku optycznie powiększa wnętrze. Niestety wszystkie dziurki czy inne wgłębienia będą łatwiej przyjmować brud, kurz, piasek oraz inne zanieczyszczenia. Zaletą jest natomiast to, że podłoga z gresu strukturalnego jest mniej śliska. Matowy gres jest mniej okazały i nadaje się do pomieszczeń mniej oficjalnych, polerowany natomiast jest idealny do wnętrz przestronnych i reprezentatywnych w stylu klasycznym, nowoczesnym albo minimalistycznym.

Gdzie się sprawdza?

Gres dzięki swoim właściwościom może być używany zarówno na podłogi, jak i ściany, niemal w każdym pomieszczeniu. Najczęściej wykłada się nimi posadzki kuchenne i łazienkowe, schody betonowe czy podłogę w salonie i sypialni. Można go wykorzystać do aranżacji zarówno poziomych, jak i pionowych, jak np. ściana w kuchni. Sprawdza się też w mniej oczywistych miejscach, jak np. obudowa kominkowa.

Podstawową zasadą jest natomiast odpowiedni jego dobór, tak aby nie tylko pasował do wystroju, ale spełniał odpowiednie warunki. Do łazienki najlepiej sprawdzi się gres szkliwiony, ale ten o bardziej chropowatej - antypoślizgowej strukturze. W pokoju dziennym idealne okażą się polerowane płytki, ale warto unikać go w miejscach intensywnie eksploatowanych, jak np. schody, przedpokój czy pomieszczenia gospodarcze. Tam lepiej położyć gres techniczny.  

Montaż

Montowanie płytek gresowych jest ułatwione, ponieważ sam gres, jako materiał jest łatwy w obróbce. Bez problemu można go docinać, kleić i wykańczać w dowolnie wybranej kompozycji. Ale by go przeciąć lub wywiercić w nim jakiś otwór są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Nie będą wystarczające zwykłe maszynki ręczne, które są wykorzystywane do obrabiania glazury. Dzieje się tak, ponieważ gres jest bardzo wytrzymałym na zginanie i odpornym na uszkodzenia surowcem. Warto też pamiętać, że im bardziej ma jednolitą strukturę, tym bardziej zmniejsza się poziom nasiąkliwości, a zwiększa twardości.

Oprócz doboru odpowiednich narzędzi problem może stanowić sam dobór odpowiedniego materiału do wybranego pomieszczenia. Tutaj warto skorzystać z porad doświadczonego glazurnika, który podpowie jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.