Spis treści:
Jak dobrać kolory do wnętrza? Zasady feng shui
Kolory we wnętrzach są nie tylko elementem estetyki, lecz także narzędziem wpływającym na nasze emocje i samopoczucie. Aby skutecznie wykorzystać moc kolorów, kluczowe jest zrozumienie zasad feng shui. Najkrócej rzecz ujmując, jest to starożytna chińska sztuka aranżacji wnętrz, która ma na celu stworzenie harmonii, równowagi i pozytywnej energii w domu. Nazwa „feng shui” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wiatr i woda” i odnosi się do energii życiowej (chi). Zadaniem człowieka jest z kolei dążenie do tego, aby tę energię przede wszystkim zatrzymać oraz w jak największym stopniu pozyskać.
Zrozumienie zasad feng shui opiera się na koncepcji energii Qi (chi), która płynie wokół nas, wpływając na nasze życie. Przejawia się ona w postaci pięciu elementów: drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Drzewo symbolizuje wzrost i życie, ogień – energię, sławę i sukces. Żywioł ziemi w feng shui symbolizuje stabilność i bezpieczeństwo, metal ucieleśnia materialny dobrobyt, z kolei woda jest symbolem porozumienia, komunikacji i wiedzy. Jest to ta sama energia, ale posiadająca różne fazy i charakterystyki, takie jak kolory, kształty, przypisane kierunki, a nawet pory roku.
Znaczenie kolorów we wnętrzach
Jaki kolor najlepiej wykorzystać w swojej przestrzeni? Przejrzyjmy się symbolice poszczególnych barw w feng shui.
- Biel – kolor, który symbolizuje lekkość, niewinność, doskonałość oraz jasność umysłu. Wiąże się z żywiołem metalu. Kolor biały korzystnie wpływa na intuicję i funkcje poznawcze, głównie koncentrację. Związany jest również z czystą energią, wiarą w siebie i własne możliwości. Warto jednak wiedzieć, że w nadmiarze może prowadzić do depresji.
- Czerń – jest kolorem wody w feng shui. Symbolizuje mądrość i spokój, ma też związek z karierą (dlatego często wybierają go liderzy). W połączeniu z bielą tworzy symbol yin i yang.
- Szarość – jest związana z elementem metalu. Według feng shui oznacza równowagę w aranżacji wnętrz. Jest kolorem skupienia i wyciszenia, daje poczucie solidności i bezpieczeństwa. Nie można jednak z nim przesadzać, ponieważ w nadmiarze prowadzi do smutku.
- Niebieski – jest związany z elementem wody. Kolor ten wzbudza zaufanie, dodaje odwagi, a przy tym obniża poziom stresu. Jest częstym wyborem do pomieszczeń, w których spędzamy czas z rodziną.
Kolor niebieski doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których stawia się na relaks i odpoczynek. Fot.123RF.com
- Zieleń – zielonemu kolorowi w feng shui odpowiada żywioł drzewa. Jest to kolor rozwoju i wszechstronności, dlatego jest idealny dla startu biznesu czy jakiejkolwiek działalności. Poza tym zieleń uspokaja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Zielony kolor związany jest też z rodziną, dlatego świetnie sprawdzi się w salonie.
- Czerwień – jest kolorem ognia. Wiąże się ze szczęściem, pomyślnością i sławą, stymuluje też do działania, a także oddawaniu się pasji. Oprócz tego daje silną ochronę. Warto jednak wiedzieć, że w nadmiarze może wywoływać agresję. Najlepiej też unikać go w pomieszczeniach, które mają służyć relaksowi (np. w sypialni).
- Brąz – kolor ziemi, który symbolizuje stabilność (m.in. finansową) i zakorzenienie. Dlatego warto rozważyć posiadanie brązowych przedmiotów czy mebli w swoim salonie, kuchni, sypialni czy łazience.
- Żółty – kolor ten należy do elementu ziemi. Uznaje się za barwę zdrowia i zadowolenia, inspiracji i mądrości, wysokiej pozycji i pokory. Dlatego warto dodać odrobinę żółtego koloru do każdego wnętrza.
- Pomarańcz – to kolejny kolor należący do elementu ognia. Pomaga cieszyć się życiem, wspiera też przyswajanie wiedzy. Pomarańczowy kolor dodaje sporo energii, a także pobudza do aktywności fizycznej.
- Fiolet – jest to kolor władzy i szacunku, daje poczucie własnej wartości, dlatego jest dobry do oficjalnych wnętrz. Ponadto działa uspokajająco i pomaga w regeneracji. W feng shui jest przypisywany elementowi ognia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Łączenie kolorów we wnętrzach. Trzymaj się tych zasad
Najpiękniejsze kuchnie 2024. Jaka kuchnia będzie modna w nowym roku?
Łazienka z czarna ceramiką – czy to dobry wybór? Jak dbać o czarne WC, umywalkę i wannę