Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Jak na przestrzeni lat zmieniło się wyposażenie mieszkań Polaków?

Moda i styl w trendach wnętrzarskich zmieniają się z biegiem czasu, podobnie jak pragnienia i podejście Polaków do funkcjonalności mieszkań. Przedwojenna estetyka ustąpiła miejsca pragmatycznym rozwiązaniom, a ograniczony wybór asortymentu w PRL zamienił się w szeroką ofertę handlową pozwalającą na urządzenie wnętrza w dowolnie wybranym stylu.

Jak na przestrzeni lat zmieniło się wyposażenie mieszkań Polaków?
fot. materiały partnera

Okres przedwojenny

W dwudziestoleciu międzywojennym panowała moda na eklektyzm. Trudno wyróżnić dominujący styl wnętrzarski, ale na pewno można mówić o popularności zaokrąglonych linii charakterystycznych dla secesji oraz stylu art deco. Charakterystycznym elementem mieszkania był okrągły stół, obowiązkowy kredens oraz dywan. Pojawiały się również dodatki i elementy wyposażenia w stylu modernistycznym, który był wyrazem awangardy młodego pokolenia artystów. Meble były duże, solidne i wygodne. Pomieszczenia cechowały się nie tylko funkcjonalnością, ale również stylem i elegancją. Wyposażenie mieszkań zależało od zamożności rodziny.

fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wystawa "Jak mieszkać" w Krakowie - fragmenty ekspozycji., Autor: Siemaszko Zbyszko

Lata powojenne

II wojna światowa przyniosła zmiany nie tylko w sytuacji własnościowej, ale również zupełnie zmieniła podejście do wyposażenia mieszkań. Finezyjne meble zastąpione zostały funkcjonalnymi regałami oraz rozkładanymi wersalkami produkowanymi na skalę przemysłową z drewnianych sklejek, oraz laminatu. Lata 60. przyniosły modę na wzorzyste tkaniny, małe stoliki kawowe oraz stojące kwietniki z finezyjnie wywiniętymi nogami. Na podłogach pojawiła się wykładzina, a na sufitach abażury.

fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Mężczyzna pracujący przy biurku. Widoczna domowa biblioteczka, popiersie Włodzimierza Lenina, Autor: Siemaszko Zbyszko

Lata 80.

Rozwój mieszkalnictwa zbiorowego w latach 80. oraz charakterystyczna estetyka osiedli z wielkiej płyty, również wpłynęła na wyposażenie mieszkań. Niewielkie metraże oraz niewysokie pomieszczenia wymagały mebli, które pozwolą lepiej wykorzystać ich potencjał. To właśnie w latach 80. zatriumfowały meblościanki. Wnętrza uzupełniano przypadkowymi meblami, które akurat udało się kupić. Za szczyt elegancji uważany był kryształowy wazon, za szczyt marzeń telewizor. Ograniczony asortyment w sklepach wpływał na poczucie niedosytu oraz rozbudzał marzenia o dostatku Zachodu.

fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Regał na książki i miejsce do pracy w pokoju., Autor: Siemaszko Zbyszko

Przepych lat 90.

Wraz z transformacją gospodarczą pojawiły się nowe możliwości nabycia towarów. Wolny rynek zapewniał dostęp do tanich przedmiotów importowanych ze wschodu oraz wysokojakościowego wyposażenia z zagranicy. Polacy masowo zaczęli kupować nowe wyposażenie swoich mieszkań, kompensując sobie poczucie niedosytu charakterystyczne dla poprzedniej dekady. Z tego powodu często wnętrza mieszkań były przeładowane, a tapicerowane meble zbyt duże. W oknach w miejsce firanek pojawiły się zasłony, a na ścianach zatriumfowały wzorzyste tapety.

Powrót do minimalizmu

Współcześnie obserwuje się powrót do minimalizmu. Wnętrza stają się coraz prostsze oraz eleganckie. Dużą wagę przywiązuje się również do funkcjonalności i wygody wyposażenia. Strefy w mieszkaniu przenikają się, a w większych lokalach modne są otwarte przestrzenie. Popularnym wyposażeniem mieszkania są rogowe narożniki oraz rozkładane stoły, których wielkość można dostosować do bieżących potrzeb. Z okien coraz częściej znikają firanki, a z podłogi dywany, ustępując miejsca efektownym płytkom lub panelom.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.