Urządzanie wnętrz

Jak samemu zrobić pachnące świece na święta? Proste i tanie sposoby

Świąteczny nastrój to nie tylko choinka, kolorowe lampki i szopka na komodzie. Magię tych grudniowych dni tworzą także unoszące się wokół zapachy. Pieczenie ciast, pierników, gotowanie kompotu z suszu… Wszystko ma swój wyjątkowy, charakterystyczny aromat. Dobrym pomysłem na podtrzymanie świątecznej atmosfery będą również świece zapachowe. 

Jak samemu zrobić pachnące świece na święta? Proste i tanie sposoby
Jakie zapachy będą idealne na czas świąt? Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego zapach jest tak ważny? 

Choć często bagatelizowany, zmysł węchu jest równie ważny co zmysł wzroku i słuchu. Odczuwanie aromatów wpływa na nasze emocje, budząc zachwyt lub odrazę. Dzięki niemu od najdawniejszych czasów możliwe jest unikanie zagrożeń w postaci np. zatrucia pokarmowego oraz… dobór partnera pod względem seksualnej atrakcyjności jego zapachu. Odczuwanie aromatów wzmacnia przeżywanie aktualnych wydarzeń, zwłaszcza estetycznych. Może również działać relaksująco, co wykorzystuje właśnie aromaterapia. 

Zapach pobudza również przywoływanie wspomnień. Jest to możliwe dzięki naszemu wspaniałemu układowi nerwowemu, który pozwala zachować dany aromat w pamięci długotrwałej. Wspomnienia związane ze świętami dotyczą często chwil z dzieciństwa, w których beztroskie oczekiwanie na Mikołaja i prezenty przeplatało się np. z pieczeniem pierników czy ubieraniem choinki. Dlatego np. pod wpływem woni świeżo zakupionego iglaka, korzennych ciasteczek bądź mandarynek uruchomi skomplikowane procesy zachodzące w naszym mózgu, co niejednemu poprawi nastrój. 

Świece na Boże Narodzenie - hit czy kit? 

Jeśli w tym roku nie odczuwasz świątecznego nastroju, to nic straconego. Atmosferę świąt buduje nie tylko samo ich przygotowywanie w kuchni, ale także dekoracje. Z pomocą przychodzą tu świece zapachowe, których wygląd oraz aromat ulatniający się po zapaleniu przywoła wspaniały nastrój nie tylko tobie, ale i każdemu, kto przekroczy próg twojego domu. To nie żaden mit. Jak wspomniano wcześniej, zapach gra niebagatelną rolę i rzeczywiście wpływa na odbiór rzeczywistości. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @wianolki

Świece - jakie zapachy na święta wybrać? 

Z pewnością będziesz zastanawiać się, kupując świece: jakie zapachy będą idealne na czas świąt? Wybierz te, które tobie będą kojarzyć się z tym wspaniałym, grudniowym czasem. Nie ma tu żadnych sztywnych ram. Jeśli jednak nie potrafisz się zdecydować, dobrym wyborem będą świece o: 

  • leśnym zapachu, przywodzącym na myśl choinkę, 
  • świeżym, pudrowym aromacie przypominającym kadzidło, 
  • ciepłym zapachu wanilii, piżma, drzewa sandałowego, 
  • słodkim, cynamonowym i ciasteczkowym aromacie (np. piernika lub szarlotki), 
  • zapachu jabłek, pomarańczy, goździków oraz mandarynek. 

Palenie świec a zdrowie 

Masz już pełno pięknie pachnących świec, ale zastanawiasz się, czy rozkoszowanie się ich zapachem jest zdrowe? Twoje wątpliwości nie są całkowicie bezzasadne. Na rynku dostępnych jest wiele świec, różniących się nie tylko kolorami, wielkościami i kształtami. Odmienny może być także materiał, z których je wykonano. Najczęściej spotykane są świece wykonane z wosku parafinowego, który nie jest ekologiczny i może być szkodliwy. Dlaczego? 

Użyta w produkcji świec parafina pochodzi z frakcji ropy naftowej bądź węgla brunatnego. Podczas jest spalania dochodzi do uwolnienia takich substancji, jak toluen, benzol oraz formaldehyd. A są to substancje zaliczane do tych rakotwórczych. Co więcej, do knota dodawany jest często szkodliwy ołów oraz substancje barwiące. Czy to oznacza, że polecamy świece, które mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie? Absolutnie nie. Należy pamiętać, iż to dawka czyni truciznę. 

Świece naturalne 

Alternatywą dla tradycyjnych świec parafinowych są zapachowe świece naturalne. Są nie tylko nieszkodliwe dla zdrowia, ale także i ekologiczne. Bardzo często sprzedawane są w szklanych, nadających się do recyklingu pojemniczkach. Świece naturalne wykonuje się z wosku pszczelego lub sojowego i wyposaża w drewniany bądź bawełniany knot. To, że są z innego surowca wcale nie ujmuje im aromatu – pachną równie intensywnie, co parafinowe. 

Świece – jak zrobić je samemu?  

Samodzielne wykonanie świec zapachowych przyniesie z pewnością wiele satysfakcji i pozwoli na maksymalne spersonalizowanie ich aromatu wedle własnych preferencji. Podstawowymi materiałami, które potrzebujesz, jest surowiec, knot oraz naczynie do wykonania świecy. Domową produkcję najlepiej ulokować w kuchni. Po co płacić komuś, skoro można zrobić ją samemu? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku. 

Przeczytaj również: Jak zrobić samemu choinkę na pniu? Modna alternatywa dla klasycznej choinki

Świece zapachowe - jak zrobić pachnidełka z wosku parafinowego 

Aby wykonać tradycyjną świecę zapachową, dobrze w tym celu zakupić gotową parafinę w płatkach. Jeśli jednak posiadasz w swoim domu resztki świec, z powodzeniem możesz wykorzystać je ponownie. Przygotuj ponadto: 

  • sznurek lub knot (może być ten ze starej świeczki), 
  • plastikowy kubek (lub inną foremkę, którą będzie można rozciąć), 
  • szpatułkę, 
  • suszarkę do włosów, 
  • olejki zapachowe lub przyprawy (np. cynamon, aromat waniliowy do ciasta), 
  • naczynie do podgrzewania (np. garnek z grubym dnem), 
  • barwnik (gotowy lub wykonany ze świec kredowych) 
  • miseczka do podgrzewania parafiny, 
  • ewentualne dodatki (np. ziarna kawy, goździki, skórka z cytrusów, koraliki itp.) 

Jeśli planujesz świecę w szklance, nie będzieci potrzebna foremka. Świecę wykonasz od razu w pojemniku docelowym. 

Przeczytaj również: W grudniu dom pachnie pomarańczami. Niebywałe, do czego można wykorzystać skórki pomarańczy

Wszystko już masz? Zatem do dzieła! 

  • Umieść wosk w miseczce i roztop go w kąpieli wodnej, niczym czekoladę, w garnku z gorącą wodą. Od czasu do czasu przemieszaj. To ważne, aby parafina się nie przypaliła. Zapach spalenizny nie będzie możliwy do zamaskowania niezależnie od ilości użytych olejków zapachowych. 
  • Do wosku dodaj kilka, a nawet kilkanaście kropel wybranego olejku zapachowego (bądź przyprawy). Delikatnie wymieszaj. 
  • Teraz jest idealny moment na dodanie barwnika, jeśli chcesz, aby świeca była kolorowa. 
  • Na środku docelowego naczynia lub foremki umieść knot. Podtrzymując go, wlej do foremki roztopiony i zmieszany z barwnikami oraz olejkami wosk. Uważaj, aby się nie oparzyć! 
  • Wyrównaj szpatułką wierzch świecy. 
  • Ostudź świecę. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Możesz go przyspieszyć używając suszarki na najmniejszym stopniu nawiewu (żeby nie zmącić równej powierzchni gotowego wyrobu). 
  • Jeśli świeczka znajdowała się w foremce, a nie docelowym naczyniu, należy usunąć, a następnie wyrzucić foremkę.

Świece żelowe – jak zrobić je własnoręcznie? 

Własnoręczne wykonanie świec żelowych również nie jest skomplikowane. Różnią się trochę od tradycyjnych świec tym, że dłużej się palą. Jedynym istotnym ograniczeniem w ich produkcji jest to, że świece żelowe nie mogą być wykonywane na palniku gazowym. Poza tym wystarczy, że przygotujesz: 

  • gotowy żel do świec lub olej parafinowy, 
  • aromat i barwnik, 
  • knot, 
  • dekoracje, 
  • folię aluminiową, 
  • szklane naczynie o grubych ściankach, 
  • rondelek. 

Czas przystąpić do działania: 

  • Folię aluminiową rozłóż na płycie elektrycznej. 
  • Żel pokrój na kawałki i podgrzej w rondelku na najniższej mocy lub w kąpieli wodnej. Zwykle trwa to około 15 minut. 
  • Dodaj aromaty i barwniki. 
  • Umieść w naczyniu knot. Pilnuj, aby nie uległ przesunięciu. W tym celu możesz go podtrzymać. 
  • Nalej żel do naczynia i pozostaw do wystygnięcia. 

Świece naturalne – jak zrobić je w domu? 

Do wykonania świec naturalnych możesz użyć wosku sojowego lub pszczelego. Jednakże ten drugi nie dość, że jest droższy, to słabo miesza się z olejkami zapachowymi, dlatego lepiej jest wybrać wosk sojowy. Wykonuje się je dokładnie tak samo, jak świece tradycyjne. Ich produkcja różni się jedynie wysokością temperatury, która w przypadku świec naturalnych musi być niższa (45-65 st. C). Aby były w pełni naturalne, warto dać do nich knot bawełniany lub drewniany. Prawda, że to nie takie trudne? 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.