Porady domowe

Jak zrobić samemu choinkę na pniu? Modna alternatywa dla klasycznej choinki

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z choinką w domu. Jednak coraz więcej osób decyduje się na modną alternatywę, jaką jest choinka na pniu. To rozwiązanie o wiele tańsze i pozwalające nam zaoszczędzić nieco miejsca w domu. Sprawdź, jak samemu zrobić takie drzewko.

Jak zrobić samemu choinkę na pniu? Modna alternatywa dla klasycznej choinki
Choinka na pniu zajmuje o wiele mniej miejsca niż klasyczne drzewko. Fot.123RF.com/Autor: decofleur

SPIS TREŚCI:

Choinka na pniu to dobra alternatywa dla klasycznego drzewka

Nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki w domu. Niewątpliwie jest to najważniejsza dekoracja wnętrza, która tworzy atmosferę świąt. Większość osób decyduje się na kupno drzewka żywego lub sztucznego. Jednak chcąc mieć oryginalną ozdobę domu, można samodzielnie wykonać choinkę na pniu. To rozwiązanie jest coraz bardziej modne i pojawia się w wielu mieszkaniach.

Choinka na pniu zazwyczaj jest nieco mniejsza niż tradycyjna, ale tak jak ona może być żywa lub sztuczna. Występuje ona w różnych wariantach, a jej korona wyposażona jest w bolec, umieszczany w przeznaczonym do tego otworze w pniu. Choinka utrzymywana jest przez stojak, który zazwyczaj jest drewnianą bryłą, donicą albo formą z betonu.

Choinki na pniu – zainspiruj się

Choinka na pniu jest wyjątkową świąteczną dekoracją. Jest nie tylko ekologiczna, ale i pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Szczególnie, gdy wykonuje się ją samodzielnie.

Na początku trzeba jednak zadecydować jaki będzie motyw przewodni dekoracji choinki. Podpowiadamy, jak można udekorować choinkę na pniu:

  • Żywa choinka na pniu – jest to propozycja dla osób, które chcą użyć do tego naturalnych materiałów. Wystarczy w tym przypadku czasem nawet jedna gałązka drzewa iglastego, dzięki której uformujemy małe drzewko. Jest to rozwiązanie wygodne, bo drzewo jest lekkie i poręczne. Podstawkę można zrobić ze ściętego kawałka drewna. Niektórzy używają również pojemników wypełnionych np. ziemią z mchem. Jednak, jeśli marzy się nam większe drzewo, to musimy zadbać o pokaźną podstawkę, w której wywiercimy otwór. Dzięki temu choinka będzie stabilnie się trzymać.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @kwiaciarnia.stokrotka.knurow

  • Choinka z szyszek na pniu – to również oryginalny i nietypowy pomysł na ozdobę Bożonarodzeniową. Dodatkowo to rozwiązanie jest ekologiczne, ale i oszczędne, ponieważ szyszki można znaleźć samodzielnie w lesie. Taką choinkę na pniu wykonuje się dekorując szyszkami papierowy lub drewniany stożek. Szyszki przyklejane są od spodu w kierunku zewnętrznym. Całą powierzchnię choinki na pniu można pomalować np. na srebrny lub złoty kolor albo wykorzystać do tego sztuczny śnieg. Dodatkowo można ją udekorować wstążkami czy koralami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Maoss (@takiecudaumaoss)

  • Biała choinka na pniu – to modna propozycja, która świetnie sprawdzi się m.in. w minimalistycznych wnętrzach. Dobrze komponuje się ze złotymi lub srebrnymi dodatkami. Takie drzewko można zakupić gotowe lub wykonać samodzielnie w domu za pomocą kilku śnieżnobiałych gałązek z tworzywa oraz czegoś, co posłuży za pień i podstawę.

  • Ośnieżona choinka na pniu – śnieg to coś, co kojarzy nam się ze świątecznym czasem, dlatego ośnieżona choinka na pniu będzie świetnym pomysłem. Dzięki temu możemy lepiej poczuć klimat Bożego Narodzenia. Oczywiście można zakupić choinkę gotową lub zrobić to samodzielnie i użyć kilku gałązek i farby imitującej szatę śnieżną.

  • Udekorowana choinka na pniu – jeśli święta kojarzą się nam z masą dekoracji i bibelotów, to będzie dobry wybór. Można tu dać się ponieść własnej wyobraźni i udekorować naszą choinkę na pniu np. bombkami, kokardkami, taśmami, a nawet małym zestawem lampek.

Jaka choinka na pniu jest lepsza - sztuczna czy żywa?

Wiele osób, które decydują się na ten rodzaj drzewka wahają się jaką choinkę na pniu wybrać. Do wyboru jest drzewko żywe lub sztuczne. Okazuje się, że oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety i najlepiej samemu zadecydować, która opcja jest dla nas bardziej odpowiednia.

Żywa choinka oczywiście zachwyca swoim wyglądem i jest odpowiednia dla osób, które cenią sobie naturalne wybory. W dodatku łatwo ją wykonać samodzielnie za pomocą pojedynczych gałązek. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że jest ona jednosezonowa.

Natomiast choinka sztuczna na pniu to dobry wybór, jeśli zależy nam na byciu ekonomicznym. Raz kupiona posłuży nam przez wiele lat. Dodatkowo łatwiej przy niej utrzymać czystość w domu, niż przy żywym drzewku, które gubi igły. Kolejną zaletą jest również to, że nie trzeba pamiętać o jej podlewaniu. W dodatku wyglądem nie różni się ona bardzo od żywych choinek na pniu.

Zobacz więcej zdjęć

Jak wykonać choinkę na pniu? Poradnik krok po kroku

Samodzielne wykonanie choinki na pniu nie jest skomplikowane. Oczywiście gotowe drzewka można znaleźć w sklepach, jednak zrobienie ich samemu jest nie tylko bardziej satysfakcjonujące, ale i pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Podpowiadamy, jak wykonać żywą choinkę na pniu:

  • Zgromadź pojedyncze gałęzie, z których formowana będzie korona.
  • Zadbaj o solidną podstawę. Można użyć do tego drewna, w którym wiercimy dziurę i wkładamy do niej kijek. Ważne, aby podstawka była stabilna, bo gałęzie są ciężkie.
  • Połącz elementy, które stanowią podstawę.
  • Zacznij formować koronę. Użyj do tego giętkiego drucika, który przytwierdzi gałązki od spodu. Mocuj je od dołu i zwróć uwagę na to, aby te, które znajdują się wyżej były krótsze.
  • Zakryj górną końcówkę kija, np. kilkoma mniejszymi gałązkami związanymi w formie kapturka.

Jak zrobić sztuczną choinkę na pniu, krok po kroku:

  • Zadbaj o stabilną podstawę, w tym przypadku gałązki są lekkie, więc może być ona zrobiona z plastikowego stojaka. Jeśli chcesz jednak, by drzewko przypominało żywą choinkę, możesz użyć doniczki z ziemią. Do podstawy zamontuj patyk.
  • Przygotuj korpus drzewa – w tym przypadku warto stworzyć go ze styropianu lub grubego papieru.
  • Przed samym umocowaniem gałązek, pomaluj wybrany stożek na zielono albo brązowo, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych prześwitów.
  • Umieszczanie gałęzi zacznij od samego dołu i do korpusu po kolei przyklejaj klejem na gorąco wcześniej przygotowane sztuczne gałęzie iglaków lub girlandy.

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.