Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Wybór drzwi wewnętrznych jest jednym z kluczowych elementów aranżacji pomieszczeń. Wybierając je warto zwrócić uwagę zarówno na wzornictwo, jak i jakość wykonania oraz funkcjonalność.

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Fot.123RF.com

Sprawdzamy stronę drzwi i ich położenie

Przystępując do zakupu drzwi ustalmy najpierw, na którą stronę powinny się otwierać – lewą, czy prawą. Możemy to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy, że staniemy twarzą do drzwi, tak aby ich skrzydło otwierało się wprost na nas. Jeżeli zawiasy widzimy po lewej stronie – mamy do czynienia z drzwiami lewymi, jeżeli zawiasy są widoczne po prawej to znaczy, że są to drzwi prawe. Pamiętajmy też, aby drzwi po otwarciu nie zasłaniały dostępu do włączników światła. Zwróćmy również uwagę, aby położone blisko siebie drzwi nie zderzały się ze sobą przy otwieraniu obu skrzydeł jednocześnie.

Zobacz więcej zdjęć

Uchylne, przesuwne, a może łamane?

Jedno z podstawowych pytań, które powinniśmy sobie zadać kupując drzwi wewnętrzne brzmi: ile miejsca możemy na nie przeznaczyć? Ze względu na uniwersalność najbardziej popularne są drzwi uchylne. Zdarza się jednak, że z racji niewielkiej powierzchni bądź koncepcji zaplanowanego wnętrza, ich zastosowanie jest niemożliwe. Doskonałym rozwiązaniem do małych wnętrz, które pozwala urządzić je funkcjonalnie i estetycznie są drzwi przesuwne. Sprawdzają się one również jako element zabudowy szafy wnękowej bądź garderoby. Innym rozwiązaniem godnym rozważenia są drzwi łamane – składające się z dwóch asymetrycznych bądź symetrycznych części.

Zobacz więcej zdjęć

Pełne czy przeszklone?

Przy wyborze drzwi kierujmy się naszym poczuciem estetyki, ale pamiętajmy, że równie ważna jest ich funkcjonalność. Dokonując wyboru pomiędzy drzwiami przeszklonymi a pełnymi powinniśmy wcześniej określić, jaką funkcję mają pełnić. Drzwi pełne zapewniają odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. W związku z tym najlepiej stosować je w pomieszczeniach, w których chcemy zachować intymność – np. w sypialni lub gabinecie. Z kolei drzwi przeszklone doświetlają przestrzeń oraz optycznie ją powiększają, dlatego warto wybrać je do pomieszczeń pozbawionych dostępu do naturalnego światła.

Okleina sztuczna, naturalna, czy lakier?

Kupując drzwi zwróćmy uwagę na ich pokrycie, gdyż to właśnie ono decyduje o trwałości produktu. Drzwi drewniane wewnętrzne są oklejane różnego rodzaju materiałami mającymi podnieść ich estetykę, odporność na uszkodzenia, trwałość - zarówno materiału jak i koloru. Do wyboru mamy trzy typy powłok: okleinę sztuczną, naturalną oraz lakier.

Okleina sztuczna zwana tez laminatem zapewnia większą trwałość aniżeli lakier. Nowością rynkową są syntetyczne okleiny 3D do złudzenia przypominające okleinę naturalną. Z kolei okleina naturalna (fornir) to powłoka uzyskana z materiałów naturalnych. Najbardziej charakterystyczną cechą tego wykończenia jest naturalność usłojenia oraz koloru. Szlachetność drewna jest niezwykle ceniona dlatego skrzydła drzwiowe pokrywane fornirem są najdroższe. Ostatnim typem są drzwi lakierowane. Cechuje je ciekawe wzornictwo i kolorystyka oraz możliwość stosunkowo łatwej naprawy. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, wystarczy zaszpachlować ubytek i polakierować. Łatwo je również utrzymać w czystości.

Kolor ma znaczenie

Wybierając drzwi zwróćmy uwagę, aby wraz z pozostałymi elementami aranżacji tworzyły harmonijną całość. Ich kolor powinien być dopasowany do odcienia parkietu, listew przypodłogowych oraz stolarki okiennej. Dobrym rozwiązaniem będzie również zestawienie materiałów na zasadzie kontrastu.

Niekorzystny natomiast będzie wybór tych, które różnią się „tylko trochę”. Pamiętajmy także, że do wszystkich otworów należy wybrać drzwi pochodzące z jednej linii stylistycznej - wszystkie muszą po prostu pasować do siebie. Powinny mieć taką samą wielkość (a różnić się jedynie szerokością) i mieć jednakowe wykończenie (klamki, okleina). Przy wyborze samego koloru drzwi warto wiedzieć, że jeżeli pomieszczenie jest utrzymane w ciemnych barwach, podobny odcień drzwi optycznie zmniejszy pomieszczenie. Jeśli chcemy powiększyć pokój, postawmy na kontrast lub jasną kolorystykę skrzydeł drzwiowych. Obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz jest styl skandynawski, którego kwintesencją są rozświetlone i funkcjonalne wnętrza, a kolorem przewodnim jest biel.

Drzwi w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu skandynawskim charakteryzuje prosta forma oraz jasna, najczęściej biała kolorystyka. Skrzydła drzwiowe w kolorze białym optycznie powiększą pomieszczenie oraz rozświetlą przestrzeń.

Przylgowe, czy bezprzylgowe?

Przy zakupie drzwi wewnętrznych, zastanówmy się, czy będą to drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe. Obecnie bardzo popularne są drzwi bezprzylgowe. Uznawane są za bardziej nowoczesne, gdyż zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę widoczną po stronie otwierania drzwi. Rozwiązanie przylgowe to klasyczna konstrukcja z charakterystycznym przesunięciem płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.