Urządzanie wnętrz

Jak wyremontować i zaadaptować poddasze? Wskazówki krok po kroku

Podczas budowy domów jednorodzinnych coraz częściej uwzględnia się poddasze użytkowe. W przypadku nowych domów adaptacja poddasza wymaga jedynie wykonania prac porządkowych. Pozwolą one na wykorzystywanie przestrzeni do celów mieszkalnych. Inaczej jest jednak w przypadku budynków, które w dokumentach nie mają uwzględnionego poddasza użytkowego.  

Jak wyremontować i zaadaptować poddasze? Wskazówki krok po kroku
Przed rozpoczęciem remontu poddasza należy uzyskać pozwolenie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Adaptacja poddasza – potrzebne zezwolenia 

 W przypadku starych budynków zamiana strychu w poddasze mieszkalne wymaga nie tylko remontu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac powinieneś sprawdzić stan techniczny domu pod kątem wytrzymałości na dodatkowe obciążenie oraz jakości więźby dachowej. Upewnij się też, czy dach jest szczelny. W tym celu najlepiej udać do konstruktora, który fachowo oceni sytuację. 

Stan techniczny pozwala na adaptację poddasza? Potrzebne zezwolenia uzyskasz przez złożenie odpowiednich wniosków. Chodzi tutaj przede wszystkim zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania lokalu. O pozwolenie na budowę należy starać się, jeśli pracę wymagają:  

 • zmiany konstrukcji budynku; 
 • rozbudowy lub nadbudowy; 
 • zmiany wielkości okien lub wstawienia okien dachowych; 
 • poszerzenia otworu w stropie; 
 • zmiany szerokości schodów. 

Do takiego wniosku dołącz projekt budynku (większość urzędów wymaga 3 egzemplarzy), oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz plan zagospodarowania terenu. Jeśli budynek jest wielorodzinny, nie możesz rozpocząć prac bez zgody spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę powiadom inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęciu remontu. Zrób to najpóźniej tydzień przed faktycznym podjęciem działań związanych z remontem poddasza. Od czego zacząć prace? 

Remont poddasza warto dokładnie zaplanować. Fot. Unsplash

Remont poddasza krok po kroku – od czego zacząć? 

Po wypełnieniu niezbędnych formalności możesz przejść do rozpoczęcia prac. Dowiedz się, jak wygląda remont poddasza krok po kroku i jakich elementów nie możesz pominąć. Z konkretnym planem działania remont pójdzie sprawnie, a ty unikniesz dodatkowych kosztów. 

 • Doprowadzenie instalacji 

Bardzo ważne jest doprowadzenie instalacji C.O. (centralnego ogrzewania) przed rozpoczęciem typowych prac związanych z remontem poddasza. Jakie ogrzewanie wybrać? W przypadku adaptacji poddasza najczęstszym rozwiązaniem są grzejniki. Jeśli pozwala na to strop, można również zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub połączenie obu tych opcji. 

Pamiętaj jednak, że ogrzewanie podłogowe obejmuje nie tylko tradycyjne rozwiązania, ale również maty grzewcze. Jeśli planujesz łazienkę na poddaszu, nie zapomnij również o doprowadzeniu kanalizacji. Ostatni typ instalacji, którego nie możesz pominąć, to instalacja elektryczna. Po wykonaniu tych kroków możesz rozpocząć prace związane ze wzmocnieniem stropu, jeśli jest taka konieczność. 

 • Schody na poddasze 

Kolejnym krokiem jest wybudowanie lub naprawa schodów prowadzących na poddasze. Aby były wygodne w użytkowaniu, stopnie nie powinny być krótsze niż 80 cm. Optymalne wymiary to też od 14 do 19 cm wysokości oraz od 30 do 32 cm szerokości. Równie ważne jest nachylenie schodów, które maksymalnie powinno wynosić około 40°. 

 • Okna na poddaszu 

Adaptacja poddasza do celów mieszkaniowych wymaga często montażu okien dachowych. Dobre oświetlenie zapewniają okna, których powierzchnia jest równa co najmniej ⅛ wielkości podłogi.  

Okna, w zależności od ich wielkości, montuje się na kilka sposobów. Najpewniejsze są jednak te, które nie naruszają krokwi. Wyróżnia się również kilka typów okien dachowych w zależności od sposobu ich otwierania: 

 • obrotowe – ich oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie ościeżnicy, co pozwala na odwracanie okna o 180°; 
 • wysokoosiowe – oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości ościeżnicy; 
 • uchylne – w tym przypadku oś znajduje się w górnej części okna; 
 • uchylno-obrotowe – takie okno posiada dwie osie obrotu, w połowie oraz w górnej krawędzi. 

Ciekawym rozwiązaniem na poddasze są również okna kolankowe. To dwa okna stykające się ze sobą bezpośrednio. Jedno z nich znajduje się w ścianie kolankowej, a drugie w fasadzie dachu. 

 • Ocieplenie i izolacja przeciwwilgociowa  

Jednym z ważniejszych kroków jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz odpowiedniego ocieplenia poddasza. Zabezpieczenie przed wilgocią zapewniają specjalne folie albo papa oraz kołnierze montowane przy oknach. 

Papa oraz folie wysokoprzepuszczalne chronią przed wilgocią z zewnątrz, odprowadzając jednocześnie tą, która znajduje się wewnątrz budynku. Pozwala to na ułożenie ocieplenia na styk z warstwą izolacyjną. Nie należy jednak go dociskać. W przypadku foli niskoprzepuszczalnej należy pozostawić około 3 cm przerwy pomiędzy wełną i folią. 

W przypadku ocieplenia najczęściej stosowane są różne rodzaje wełny: mineralna, z włókna szklanego albo skalnego. Ocieplenie układaj w taki sposób, aby nie było pomiędzy nim przerw. Ociepla się nie tylko połacie i jętki dachowe, ale również miejsca, gdzie znajdzie się stelaż pomiędzy ścianą zewnętrzną i ścianką z płyty karton-gips. 

 • Stawianie ścianek działowych 

Są dwie metody stawiania ścianek działowych: murowanie lub płyta karton-gips. W pierwszym przypadku konieczne jest, aby strop był do tego przystosowany, ponieważ jego obciążenie znacznie się zwiększy. Dlatego częściej wybieraną opcją są ściany stawiane na stelażach i wykonywane z płyty karton gips. Zaletą tej opcji nie tylko jest jej niewielki ciężar, ale również znacznie łatwiejszy montaż. W ten sposób wykonuje się również podwieszane sufity i obkłada skosy. 

Zobacz więcej zdjęć

Remont poddasza – koszt 

Decydując się na remont poddasza, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to tani proces. Zazwyczaj okazuje się jednak korzystniejszy niż rozbudowa domu. Ile trzeba zapłacić za adaptację poddasza? Koszt zależy od lokalizacji oraz materiałów, które wybierzesz. 

Średnio za remont poddasza zapłacisz od 50 tys. zł w przypadku 100 m2. Adaptacja poddasza w starym domu może jednak wyjść drożej ze względu na konieczność wzmocnienia stropu czy nadbudowania budynku. Połowę tej kwoty stanowi samo ocieplenie przy remoncie poddasza. Koszt wstawienia okna dachowego zaczyna się od 2 000 tys. zł. Pozostałe prace są takie same jak przypadku zwykłych prac wykończeniowych. 

Przeczytaj również: Wykończenie mieszkania w 2022. Ile kosztuje?

Koszt adaptacji poddasza zaczyna się od 50 tys. złotych. Fot. 123RF/PICSEL

Jak zaaranżować poddasze? 

Remont poddasza w starym domu i nowym nie kończy się jednak na ułożeniu płytek czy paneli. Ostatnim krokiem jest aranżacja wnętrza. Nie możesz zapominać o tym, że meble, które mają stać pod skosami, nie mogą być wyższe niż ściana kolankowa. Jednym z lepszych rozwiązań w przypadku poddasza będzie wykonanie mebli na wymiar. Pozwoli ci to na maksymalne wykorzystanie miejsca przy skosach, bez utraty przestrzeni do poruszania się. 

Adaptacja poddasza na cele mieszkaniowe, choć nie należy do najtańszych inwestycji, jest dobrym rozwiązaniem, gdy powiększa się rodzina, a każde z dzieci chce mieć osobny pokój. Możesz stworzyć tam doskonałą przestrzeń do relaksu, pokój wypoczynkowy, miejsce do zabawy dla najmłodszych domowników lub własne domowe kino. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Poddasze często też wykorzystywane jest jako przestrzeń biurowa, co pozwala na oddzielenie codziennego życia od pracy – nawet jeśli wykonujesz ją z domu. 

Przeczytaj również: Modny salon 2022 - aranżacje, trendy, inspiracje

Jak zrobić zawieszkę nad łóżeczko dla dzieci? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyremontować i zaadaptować poddasze? Wskazówki krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.