Kiedy zrezygnować z górnych szafek w kuchni?
Dlaczego warto pozbyć się górnej zabudowy w kuchni? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ jest to praktyczne. Pomieszczenia będą wydawały się większe niż w rzeczywistości. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz także szansę urządzenia kuchni „po swojemu” - mogą się tam pojawić ozdobne grafiki czy plakaty, a także wybrane elementy zastawy stołowej.
Bez tego elementu zabudowy dobrze będą wyglądały nie tylko nowoczesne industrialne wnętrza, ale także te bardziej tradycyjne (jak m.in. kuchnie angielskie). Planujesz ciemne meble? Górna zabudowa w tym kolorze mogłaby być zbyt przytłaczająca. Brak górnych szafek szczególnie sprawdzi się w niewielkich i wąskich pomieszczeniach czy na poddaszu pełnym skosów. Pamiętaj jednak, że aby to rozwiązanie działało, ważne jest właściwe zaprojektowanie przestrzeni.
Górne szafki: czym je zastąpić?
Decyzja o rezygnacji z górnych szafek pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia czy ciekawe rozwiązania aranżacyjne, a jednocześnie oznacza pozbycie się cennego miejsca do przechowywania. Dlatego musisz rozważyć, czym je zastąpić.
Rozwiązaniem są otwarte półki oraz kuchenny reling. Na pierwszych możesz ustawić słoiki z produktami jak kasza czy makarony (jednocześnie staną się ozdobą pomieszczenia), a reling wyposażony w haczyki pomieści nie tylko przybory kuchenne (np. chochlę czy łyżkę cedzakową), ale i niewielkie patelnie czy kolekcję ulubionych kubków. Wąskie półki to dobre miejsce na ekspozycję eleganckiej porcelany lub ceramiki.
Zamiast szafek: dodatkowe regały
Górna zabudowa znika z projektu? Rozważ postawienie dodatkowych regałów. W tym celu możesz wykorzystać pozostałe ściany i rozciągnąć zabudowę wzdłuż ścian. Regały niekoniecznie muszą służyć włącznie do przechowywania: dolne półki zarezerwuj na naczynia i zapasy, a na górnych umieść hodowlę świeżych ziół.
Kluczem do sukcesu są także właściwie zaprojektowane dolne szafki. Pamiętaj o tym, żeby były nie tylko obszerne, ale także funkcjonalne. Zamiast standardowych półek warto korzystać z najnowszych rozwiązań: sięgaj więc po wysuwane półki, obrotowe wewnętrzne konstrukcje czy gotowe separatory do szuflad (pomogą uporządkować przestrzeń). Jeżeli zdecydujesz się rozciągnąć zabudowę wzdłuż ściany, zyskasz także dodatkowy blat roboczy.
Kuchnia bez górnej zabudowy: czym ją ozdobić?
Wolne miejsce nie może ziać pustką, dlatego pomyśl o zagospodarowaniu ściany nad blatem. Kilka otwartych półek nie wystarczy bowiem, aby całkowicie ją zapełnić. Warto pomyśleć o plakatach czy grafikach pasujących do wnętrza. Ozdobą może być także wykończenie ściany - ciekawie będzie wyglądała cegła, beton czy kafle z orientalnymi wzorami. Możesz także pomalować fragment czarną farbą tablicową, tworząc w ten sposób miejsce do zapisywania listy zakupów, przepisów czy życiowego motta.
Wolną ścianę możesz także wykorzystać do zamontowania dodatkowego oświetlenia. Kinkiety, LED-owe taśmy czy niewielkie lampki nie tylko pozwolą doświetlić blat roboczy, ale będą podkreślać najciekawsze elementy zabudowy kuchennej.
Redakcja Deccoria.pl