Urządzanie wnętrz

Kuchnia w rustykalnym stylu: Jak ją urządzić?

Moda na sielski klimat znowu powraca. Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzki na wieś, przenieśmy styl rustykalny do mieszkania. Jak urządzić przytulną kuchnię, która będzie przyciągać nie tylko zapachami, ale i ciepłem wnętrza?

Kuchnia w rustykalnym stylu: Jak ją urządzić?
Do rustykalnej kuchni idealnie pasują kredensy i stare meble /123RF/PICSEL

Styl rustykalny sprawia, że możemy poczuć się jak na wsi. Działa na nas uspokajająco, odprężająco, dzięki niemu wnętrze staje się przytulne i chcemy w nim spędzać czas. Jest przeciwieństwem powściągliwego minimalizmu i surowego stylu industrialnego. Takie wnętrza większości z nas kojarzą się z dzieciństwem – wakacjami, południową sjestą, babcinymi wypiekami i sielską swobodą. Styl rustykalny szczególnie popularny jest we Włoszech, na południu Francji, a także na angielskiej wsi. Jak odtworzyć go w nad Wisłą?

Jak umeblować kuchnię w stylu rustykalnym?

W kuchni rustykalnej dominuje biel i drewno, charakterystyczny dla tego stylu jest również efekt „zużycia”. Spokojnie możemy spróbować samodzielnej renowacji starych mebli, idealnie sprawdzi się w tej roli śląski byfyj. Nie martwmy się o efekt, styl rustykalny lubi niedociągnięcia. Jeśli wolimy gotowe rozwiązania, zwróćmy uwagę na meble w jasnych kolorach, najlepiej białe, ale mogą być również szałwiowe, wrzosowe, grafitowe lub błękitne.

Jeśli zdecydujemy się na inny kolor niż biały, zwróćmy uwagę na to, żeby szafki wiszące były jaśniejsze niż te stojące. Dzięki temu nasza kuchnia będzie prezentować się lekko. Sprawdzi się również naturalny kolor drewna, choć wtedy będziemy musieli się postarać, by ocieplić go dodatkami. Styl rustykalny lubi nieład, dlatego kuchnia nie musi być w pełni zabudowana. Stawiajmy raczej na wolnostojące kredensy. Wręcz wskazane jest, by część naczyń znalazła się na wierzchu. Ceramikę możemy położyć na półkach lub wyeksponować ją na stojakach, przybory kuchenne i garnki powiesić na haczykach.

Zobacz więcej zdjęć
REKLAMA

Czy sprzęty AGD mogą mieć wiejski charakter?

Jeśli decydujemy się na wiejską kuchnię, wcale nie musimy wyrzekać się unowocześnień. Pamiętajmy, by stawiać przede wszystkim na praktyczne rozwiązania, styl musi być podporządkowany funkcjonalności. Nie oznacza to jednak, że cały efekt ma nam zepsuć nowoczesny sprzęt AGD. Na rynku znajdziemy kuchenki, lodówki na nawet okapy w stylu rustykalnym. Nastawmy się jednak na to, że taki sprzęt, ze względu na niebanalny design, jest droższy. By uniknąć kosztów, lodówkę i zmywarkę możemy zabudować. Ze stylem rustykalnym dobrze komponuje się zlew ceramiczny i bateria kuchenna z mosiądzu. Jeśli nie zdecydujemy się na inwestowanie w stylizowany okap, nie przejmujmy się, możemy przyozdobić go ceramiką i suszonymi ziołami.

Zobacz więcej zdjęć

Jakie płytki pasują do kuchni rustykalnej?

Podłogę w wiejskiej kuchni mogą pokrywać deski, pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie jest dość niepraktyczne, w kuchni może dojść do zalania, dlatego lepiej przynajmniej w części, gdzie znajduje się zlew i zmywarka, położyć kafelki. Ich kolor i wzór powinien być dopasowany do mebli. Jeśli postawiliśmy na biel, podłoga powinna być ciemniejsza – może na przykład imitować drewno. Dobrze będzie również wyglądać grafit. Do mebli w innych kolorach dobieramy jaśniejszą podłogę, ale w tym miejscu lepiej nie decydować się na typowo rustykalne wzory, by nie osiągnąć zbyt ciężkiego efektu. Te zarezerwujmy na ścianę. Wiejskie płytki przeważnie są kwieciste, pasować będą również białe postarzane kafelki lub patchworkowe wzory. 

Zobacz więcej zdjęć
REKLAMA

Jakie dobrać dodatki, by kuchnia wyglądała wiejsko?

Centralnym miejscem wiejskiej kuchni jest stół. Jeśli nie mamy wystarczająco przestrzeni, by wstawić duży dębowy mebel, warto pomyśleć o wyspie. Na parapecie powinny znaleźć się białe doniczki z ziołami, w oknach zwiewne firanki przyozdobione kwiecistymi zasłonkami, a nad okapem – suszona papryczka chili.

Do takiej kuchni doskonale pasują stropy i belki, jeśli więc mieszkamy w domu jednorodzinnym lub na poddaszu, to warto pozostawić je odsłonięte. Pamiętajmy, że styl rustykalny musi tętnić życiem, nasza kuchnia będzie prezentować się idealnie, gdy wiosną stół będzie zdobił cięty bez, a zimą – wrzosy.

Pomieszczenie ożywią również świeże owoce przechowywane w wiejskiej ceramice lub wiklinowym koszu. 

Sprawdź: Metamorfoza kuchni - inspiracje

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.