Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Małe łazienki w blokach – pomysły na aranżacje

Aranżacja łazienki w bloku może się wydawać sporym wyzwaniem w związku z jej niewielkim metrażem. Wynika bowiem z tego wiele ograniczeń. Istnieją jednak sprytne pomysły na łazienkę w bloku, które pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra powierzchni, a dodatkowo sprawiają, że jest stylowa i funkcjonalna. Oto najlepsze pomysły na łazienkę w bloku.

Małe łazienki w blokach – pomysły na aranżacje

Fot. Nawet w małej łazience w bloku można zmieścić spory prysznic / materiały promocyjne

Podstawowe zasady aranżacji małej łazienki w bloku

Urządzenie w pełni ergonomicznej, a przy tym gustownej łazienki w bloku wymaga poznania kilku zasad, które ułatwią to zadanie. Przede wszystkim w pomieszczeniu powinna panować spójność stylistyczna, czyli wszystko powinno do siebie pasować – od armatury przez płytki aż po meble i dodatki. Ważna jest także optymalna organizacja przestrzeni. Trzeba mieć świadomość, że łazienka pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Dlatego podstawą jest zadbanie o funkcjonalność. Nie można jednak zapominać o estetyce. Łazienka powinna mieć przyjazny klimat.

Aranżując łazienkę w bloku, trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy elementami wyposażenia. Ich duża ilość utrudnia komfortowe użytkowanie, a dodatkowo zagraca przestrzeń, przez co pomieszczenie wygląda na jeszcze mniejsze.

Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie ceramiki łazienkowej. Pralka lub prysznic na wprost drzwi to zły pomysł. Najkorzystniej przy wejściu zainstalować umywalkę i powiesić lustro, ponieważ takie rozwiązanie najlepiej wpływa na wrażenie przestrzenności. Dobrym pomysłem jest też montaż wanny w tym miejscu. Ścianę nad nią można w ciekawy sposób zaaranżować.

Biel, beże oraz pastele, czyli najpopularniejsze rozwiązania do małej łazienki

Od lat do małych łazienek polecane są jasne kolory, takie jak biel lub beż, ponieważ optycznie powiększają wnętrze, a przy tym są subtelne i wpisują się w prawie każdy styl. Warto też wiedzieć, że najlepiej stosować barwy w tonacji zimnej. Potęgują efekt przestronności.

Kolorystyka powinna być spójna, czyli całe wyposażenie łazienki – od podłogi, mebli, poprzez sanitariaty oraz dodatki powinno być utrzymane w podobnych jasnych barwach. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego.

Warto czasem jednak zejść z utartej ścieżki i poszukać oryginalnych pomysłów, które nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru, a jednocześnie powiększą go optycznie.

Wprowadź kolor do małej łazienki

Wprowadzenie do małej łazienki innego koloru niż biały czy kremowy także pozwala na sprytne rozwiązania aranżacyjne, które wpływają na rozświetlenie ciasnego pomieszczenia. Wyraźny akcent kolorystyczny nada charakteru, ale istotne jest, by znalazł się w odpowiednim miejscu i właściwych proporcjach. Może to być szafka w ciekawym kolorze, barwna grafika umieszczona na lacobelu, czy dodatki w intensywnych odcieniach.

Decydując się na płytki w ciemniejszym kolorze, warto wybrać kafelki o wysokim połysku. Dzięki temu efekt rozświetlenia będzie zbliżony, jak w przypadku lustra, które odbija i rozprasza światło. Podobny trik można zastosować w przypadku mebli łazienkowych. Połyskujące fronty, nawet w bardziej intensywnych kolorach, odbijają światło.

Ciekawym pomysłem, który świetnie się sprawdza w małych łazienkach, jest połączenie bieli z czernią. Kontrastowe połączenie nadaje wnętrzu wyrazistości.

Postaw na wzory w łazience w bloku

W małej łazience w bloku można też sobie pozwolić na akcent w formie wzorzystych płytek. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji. Dekoracyjne płytki można położyć na wybranym elemencie ściany, np. nad umywalką lub wanną, ale reszta kafelków musi być jednolita. Inny pomysł to wzorzysta podłoga przy neutralnych ścianach.

Alternatywą dla wzorzystych płytek są kafelki drewnopodobne lub imitujące kamień. Nadają one wnętrzu głębi. Z tego powodu są świetnym pomysłem na aranżację łazienki w bloku. Im bliższa naturze imitacja drewna lub kamienia, tym lepszy efekt. Poza tym drewnopodobne płytki doskonale komponują się z innymi elementami wyposażenia.

W celu rozjaśnienia łazienki można także zastosować płytki metro, które doskonale odbijają światło. Dzięki temu wnętrze ma harmonijny wygląd, ale z charakterem.

Niestandardowy kształt i rozmiar płytek do małej łazienki

Ciekawym pomysłem na urządzenie małej łazienki jest wykorzystanie płytek o niestandardowym kształcie i rozmiarze. Przykładami mogą być: arabeska, heksagony lub płytki ułożone w jodełkę. To ostatnie rozwiązanie optycznie powiększa łazienkę (pionowe położenie), a dodatkowo ukrywa mankamenty, np. niweluje nierówne kąty ścian. Innym pomysłem jest położenie mozaiki, która doskonale sprawdza się w roli dekoracyjnej, np. pod prysznicem.

W małych łazienkach w bloku świetnie prezentują się również duże płytki o błyszczącej, odbijającej światło powierzchni. Jednak w takim przypadku należy zrezygnować z dużej ilości elementów dekoracyjnych. W ciasnych łazienkach nie będą za to dobrze wyglądały małe płytki, ponieważ wraz z fugami tworzą gęstą kratownicę, która optycznie pomniejsza wnętrze.

Minimalizm w małych łazienkach

Minimalistyczna łazienka w bloku. Duże płytki ścienne, jeden pojemny mebel, duże lustro i parawan podnoszący funkcjonalność wanny / materiały promocyjne

Fot. Minimalistyczna łazienka w bloku. Duże płytki ścienne, jeden pojemny mebel, duże lustro i parawan podnoszący funkcjonalność wanny / materiały promocyjne

Aranżacja łazienki w stylu minimalistycznym sprawdzi się zwłaszcza w bloku, ponieważ dzięki temu wnętrze jest funkcjonalne, ale też harmonijne, bez zbędnych elementów. Większość wyposażenia jest sprytnie ukryta (podtynkowe instalacje WC, ale też baterie) lub ma lekką formę. Zapewnia to wrażenie przestronności, jasności i przestrzeni. Duże i gładkie płytki oraz powłoki imitujące beton, charakterystyczne dla stylu minimalistycznego świetnie powiększają łazienkę. Podobnie jak oświetlenie, które pełni także funkcję dekoracyjną. Styl minimalistyczny cechuje prostota i brak elementów dekoracyjnych, a także ograniczenie liczby kolorów, z dominacją jednego, przewodniego. Dzięki temu zachowana jest spójność stylistyczna.

Elementy wyposażenia powiększające małą łazienkę

Efekt optycznego powiększenia małej łazienki można także osiągnąć za pomocą różnych elementów wyposażenia. Przykładami są lustra, które doskonale odbijają światło, ale także odpowiednie oświetlenie zarówno sztuczne, jak i naturalne.

Lustra – sprawdzony sposób na powiększenie małej łazienki

Duże lustro do małej łazienki w bloku? Jak najbardziej! / materiały promocyjne

Fot. Duże lustro do małej łazienki w bloku? Jak najbardziej! / materiały promocyjne

Lustra w łazience pełnią funkcję głównie użytkową, ale także dekoracyjną. Szczególnie w małych łazienkach mogą stanowić element ozdobny, który dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń (nawet dwukrotnie). To znany sposób na rozświetlenie pomieszczenia, światło padające na lustro nie jest bowiem pochłaniane, lecz odbija się i rozprasza. Nietuzinkowa rama czy nieregularny kształt to świetne pomysły na nadanie łazience oryginalnego charakteru.

W małych łazienkach dość częstą praktyką jest montaż dużych tafli luster na ścianach w celu doświetlenia i optycznego powiększenia wnętrza. Efekt można spotęgować przez instalację listew LED, które podświetlą lustro.

Warto pamiętać, że lustra odbijają różne elementy wyposażenia łazienki, np. drzwi czy grzejnik. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W lustrze powinny odbijać się estetyczne detale, a nie np. wiszące na drzwiach szlafroki.

Rola oświetlenia w małej łazience

Elementem aranżacji łazienki w bloku, który ma istotne znaczenie, jest odpowiednie oświetlenie. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale wpływa także na poprawę wyglądu pomieszczenia o niewielkim metrażu.

Ogólna zasada, niezależnie od wielkości powierzchni, mówi, że w łazience powinny być przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Ogólne, umieszczone na suficie, np. plafon lub oczka halogenowe (umieszczone w suficie podwieszanym). Ważne, aby znajdowało się za głowami użytkowników łazienki. Oświetlenie boczne powinno być rozproszone i zamontowane symetrycznie przy umywalce, ponieważ pełni funkcję użytkową, czyli ułatwia codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

W małych łazienkach szerokie zastosowanie znajdują listwy LED, które podkreślają różne elementy wystroju. Ich popularność wynika z możliwości umieszczania ich tam, gdzie nie można zainstalować oświetlenia tradycyjnego. Listwę LED wystarczy przykleić w wybranym miejscu i podłączyć za pomocą zasilacza.

Barwa światła także ma znaczenie w małych łazienkach. Poprzez odpowiedni dobór temperatury barwowej światła można sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie i czysto. W przypadku małego metrażu zaleca się stosowanie ciepłego oświetlenia. Z kolei w większych łazienkach sprawdzi się światło mieszane. Chłodna barwa zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia. Warto też wiedzieć, że barwę oświetlenia dobiera się do koloru płytek. We wnętrzach, w których dominują biel i chłodne barwy, należy stosować światło chłodniejsze (5000–6500 K) lub chłodno białe (4000–5000 K). Natomiast w łazienkach urządzonych w ciepłej kolorystyce zaleca się oświetlenie cieplejsze, bardziej rozproszone (2700–3500 K).

To najprostsze sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki. Jest ich jednak znacznie więcej. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby mała łazienka wydała się większa i była bardziej przestronna.

 materiały promocyjne partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.