Urządzanie wnętrz

Oczyszczacz powietrza do domu. To musisz wiedzieć, zanim kupisz

Smog sprawia, że oczyszczacze powietrza pojawiają się w coraz większej ilości polskich domów. Na jaki model się zdecydować i jakie parametry powinien posiadać? Jaki oczyszczacz powietrza wybrać na smog, roztocza i do usuwania nieprzyjemnych zapachów? Podpowiadamy.

Oczyszczacz powietrza do domu. To musisz wiedzieć, zanim kupisz
Oczyszczacz pochłania niewidoczne gołym okiem zanieczuszczenia w powietrzu. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Ze względu na utrzymującą się w miesiącach jesiennych i zimowych złą jakość powietrza, oczyszczanie go w mieszkaniu jest bardzo ważne. Dobrej jakości oczyszczacze przydają się jednak przez cały rok – dzięki nim skutecznie usuniemy roztocza i inne alergeny, a także zniwelujemy niechciane zapachy.

Oczyszczacz powietrza w domu – co daje i dlaczego warto go mieć?

Jakość powietrza, którym oddychamy, na ogromny wpływ na nasz organizm. Niestety, mieszkańcy dużej części Polski przynajmniej przez kilka miesięcy w roku narażeni są na wdychanie szkodliwych pyłów zawieszonych – głównie PM10 i PM2,5 – a także benzopirenu czy związków siarki i azotu. Unoszą się one w powietrzu i dostają do naszego układu oddechowego, wywołując wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz kaszlu, drapania w gardle i trudności z oddychaniem, powodują ból głowy, pieczenie i łzawienie spojówek czy liczne alergie skórne. Dodatkowo znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia astmy, a nawet nowotworów. Smog jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego w dni, gdy jego stężenie znacząco przekracza normy, zaleca się pozostanie w domu i ograniczenie do minimum czasu spędzanego na zewnątrz. Musimy jednak pamiętać, że pył zawieszony i inne szkodliwe substancje dostają się również do naszych mieszkań. Z tego względu coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza na smog – jak działa i czym kierować się podczas zakupu?

Działanie oczyszczacza można porównać do odkurzacza – oba te urządzenia mają za zadanie usunąć powstałe zanieczyszczenia za pomocą siły ssącej, z tą różnicą, że oczyszczacz pochłania te niewidoczne gołym okiem. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli różnych marek oczyszczaczy powietrza. Znajdują się one w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu każdy znajdzie model odpowiadający zasobności jego portfela. Decydując się na zakup, poza ceną, warto zwrócić uwagę również na inne czynniki. Do najważniejszych należą:

  • moc oczyszczacza powietrza oraz jego wydajność – ważne jest przeliczenie jej i dopasowanie do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować (kupując oczyszczacz powietrza z dużym zasięgiem, wystarczy, że postawimy jeden w mieszkaniu, przy mniejszej mocy do każdego pomieszczenia może być potrzebne osobne urządzenie)
  • czytelny wyświetlacz oraz czujnik jakości powietrza samoczynnie uruchamiający tryb pracy po przekroczeniu normy
  • regulacja siły nadmuchu i możliwość wyboru trybu pracy (ECO, NOC itp.)
  • głośność pracy
  • ilość filtrów – standardowy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w pochłaniający zanieczyszczenia filtr węglowy, modele dla alergików posiadają również specjalne filtry HEPA oraz skutecznie usuwającą bakterie lampę UV
  • szybkość czyszczenia – znaczenie ma tu przede wszystkim łatwy dostęp do filtra
  • dodatkowe funkcje – ciekawą propozycją jest np. oczyszczacz powietrza z jonizatorem
  • design oraz wielkość urządzenia

Oczyszczacz powietrza na kurz, roztocza i dla alergików

Dobrze dobrane urządzenie jest w stanie skutecznie złagodzić dolegliwości związane z alergią wziewną, takie jak katar, kaszel, łzawienie oczu, wysypka itp. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA usuwają z mieszkania nie tylko pył zawieszony, ale również kurz, roztocza, grzyby, bakterie czy alergeny pochodzące z psiej sierści. Dla osób o szczególnych wymaganiach zdrowotnych, takich jak alergie czy astma najlepiej wybierać certyfikowane urządzenia – wyznacznikiem jakości może być np. certyfikat  ECARF.

oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza najlepiej postawić w centralnej części mieszkania. Fot.123RF.com

Dobrym pomysłem jest również oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Pozwala on na neutralizowanie jeszcze większej ilości zanieczyszczeń. Na dodatek emitowane przez niego aniony są bardzo korzystne dla układu oddechowego i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Oczyszczacz powietrza – z nawilżaczem czy bez?

Rozważając, jaki rodzaj oczyszczacza powietrza wybrać, warto zastanowić się nad jeszcze jedną funkcją, jaką jest nawilżacz. Sprawdzi się on szczególnie w miesiącach zimowych, gdy ogrzewanie sprawia, że powietrze w naszych mieszkaniach jest suche. Powoduje to kaszel, podrażnienia gardła oraz śluzówki nosa, może również prowadzić do bólu i zawrotów głowy, problemów ze snem, a nawet krwotoków z nosa. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Jest on szczególnie polecany do sypialni oraz pokoju dziecięcego.

Oczyszczacz powietrza – gdzie postawić?

Po zakupie odpowiedniego urządzenia należy się zastanowić, w jakim miejscu najlepiej spełni swoje zadanie. Okazuje się, że jego wydajność w dużej mierze jest uzależniona od miejsca, w którym go postawimy. Umieszczając oczyszczacz powietrza w rogu pomieszczenia, we wnęce w ścianie lub za drzwiami znacząco ograniczymy jego zasięg.

Jeśli chcemy kupić tylko jeden oczyszczacz powietrza o dużej mocy, najlepiej postawić go w centralnej części mieszkania – np. w korytarzu czy salonie. Natomiast oczyszczacz powietrza w kuchni pozwoli na usuwanie niechcianych zapachów, np. smażenia czy gotowania. Należy jednak pamiętać, że po zamknięciu drzwi do poszczególnych pomieszczeń ograniczymy cyrkulację powietrza.

Innym rozwiązaniem jest zakup kilku mniejszych urządzeń i umieszczenie ich w każdym z pokoi. Koszt oczyszczacza powietrza o niewielkiej mocy jest znacznie niższy. Zazwyczaj posiada on również małe rozmiary i jest na tyle kompaktowy, że z łatwością można go dopasować do każdego wnętrza.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

wuwu88

Hepa h13 na domowe warunki to najlepszy filtr. Polecam, firma Mateko ma niedrogo oczyszczacze z tym filtrem (plus z jonizatorem i lampą UV)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oczyszczacz powietrza do domu. To musisz wiedzieć, zanim kupisz"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.