Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Przyglądając się metodom dostarczania ciepła funkcjonującym na rynku, śmiało możemy stwierdzić, że coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Kilkanaście lat wstecz rozwiązanie to, dostępne było tylko dla tych z was, którzy dysponowali większym zasobem gotówki. Obecnie wielu budujących rozważa i stosuje właśnie tę metodę z uwagi na komfort w użytkowaniu, funkcjonalność oraz oszczędność energii elektrycznej w skali roku. Wchodzimy więc w etap, w którym ogrzewanie podłogowe nie jest już luksusem, a staje się standardowym i popularnym rozwiązaniem.

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?
Jak w przypadku wszelkich rozwiązań, zanim podejmiecie decyzję o docelowym źródle ciepła w waszym domu, musicie zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy, zwłaszcza jeśli jesteście kompletnymi laikami. Bardzo ważnym elementem składowym owej decyzji, powinno być to, jak wasze życie wygląda na co dzień. Metody dostarczania źródeł ciepła wybieramy na etapie projektowania, ponieważ jest to sprawa determinująca późniejsze funkcjonowanie w domu. Trudno także o zmiany, jeśli położone są już podłogi. Dlatego właśnie należy się nad tym stanowczo pochylić i potraktować podjęcie decyzji bardzo poważnie. Fakty, które warto znać:

Ogrzewamy mieszkanie czy dom?
O tym, czy ogrzewanie podłogowe się sprawdzi, zdecyduje czas. Nie zawsze montaż tego typu rozwiązania jest możliwy, choć nowoczesne metody pozwalają na coraz więcej. Mimo rosnącej popularności, na ogrzewanie podłogowe decydują się przede wszystkim właściciele domów, ponieważ montaż wymaga zastosowania specjalnej wylewki podłogowej. Zaznaczyć trzeba jednak, że wykorzystanie tej metody w mieszkaniu np. w bloku nie jest niemożliwe i powoli zaczyna być stosowane. Z uwagi na ograniczenia budowlane, często stosowanym 'zamiennikiem’ są maty grzewcze, spełniające tę samą funkcję, a ich montaż jest znacznie łatwiejszy.

Fot. 123RF/PICSELL

Ile możemy wydać?
Montaż ogrzewania podłogowego jest droższy niż innych metod dostarczania ciepła. Niemniej w skali roku jest to rozwiązanie tańsze i pierwotny koszt, jaki poniesiemy, najprawdopodobniej szybko się zwróci. Wiele zależało będzie od tego, jaką powierzchnię będziemy ogrzewać, ile wyniesie koszt całkowity montażu oraz ile energii elektrycznej wykorzystamy. Do największych plusów ogrzewania podłogowego, zaliczyć powinniśmy poczucie odczuwania wyższej niż w rzeczywistości temperatury (nawet do aż dwóch stopni, w porównaniu z metodami klasycznymi np. piecem). Metoda ta jest także integralną częścią codziennego życia, ponieważ temperatury samoistnie i automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie grozi nam zbytnie wyziębienie czy przegrzanie domu.

Jaką podłogę planujecie?
Często powtarzany mit, że ogrzewanie tego typu montowane jest tylko pod ceramicznymi płytkami, mija się z prawdą. To na co należy zwrócić uwagę to dwa ważne parametry: współczynniki przewodzenia ciepła — wysoki oraz kurczliwość, która powinna być niska. Montaż ogrzewania podłogowego możliwy jest zarówno pod wykładziną, jak i nawierzchnią drewnianą, czy też panelami. Wybierając podłogę, a nie mając w tej materii zbyt szerokiej wiedzy, warto poznać porady specjalistów, posłuchać kogoś doświadczonego.

Fot. 123RF/PICSELL

Kilka źródeł ciepła i sprawdzona ekipa
Stosowanie ogrzewania podłogowego nie wyklucza wykorzystania metod tradycyjnych. Łączenie kilku rozwiązań w dostarczaniu ciepła wymaga jednak doświadczenia i wiedzy, których oczekiwać powinniście od doświadczonych wykonawców. Zanim zdecydujecie się na fachowców, poczytajcie opinie na ich temat, sprawdźcie wszelkie możliwe fakty, posłuchajcie polecających oraz odradzających. To od waszej decyzji w tym momencie zależał będzie komfort waszego życia w przyszłości. Często wybieranym rozwiązaniem jest stosowanie ogrzewania podłogowego na parterze, a grzejników u góry w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym.

Wybierając ekipę, musicie pamiętać, aby kierować się doświadczeniem i pozytywnymi opiniami, a nie ceną. Początkowo niskie koszty, mogą stanowić ogromny problem w przyszłości, jeśli ogrzewanie nie zostanie precyzyjnie zamontowane. Powierzając montaż ekipie, należy mieć, choć mgliste pojęcie o tym, jak to prawidłowo powinno wyglądać. Popytajcie fachowców, poczytajcie artykuły i pooglądajcie zdjęcia. Warto sprawdzać wszystkie etapy, aby mieć całkowitą pewność, że rurki zostały położone w odpowiedniej odległości i w sposób zgodny z wyznaczonymi standardami. Brzmi poważnie, ale nie jest to wszystko zbytnio skomplikowane. Jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie podłogowe wchodzi w kanon standardowych rozwiązań i nie jest już traktowane jako luksus dla wybrańców, dzięki temu bez problemu znajdziecie sprawdzoną ekipę, której będziecie mogli powierzyć ciepło w waszych domach.

Joanna Herstowska

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.