Aranżacja wnętrz – przydatne wskazówki
Aranżacja wnętrz to niezwykle ciekawy, lecz równocześnie pracochłonny i czasochłonny proces. Spójne urządzenie domu wymaga nie tylko zmysłu estetycznego, ale również zdolności praktycznych i matematycznych. Trzeba w końcu odpowiednio rozplanować przestrzeń, dobrać wyposażenie i wyliczyć, jakie meble zmieszczą się w danym pomieszczeniu.
Dobrze urządzone mieszkanie musi być piękne, funkcjonalne i przytulne. Poszczególne pomieszczenia powinny prezentować się spójnie i harmonijnie. Zanim rozpoczniesz planowanie wyglądu swojego mieszkania, przeanalizuj, jakich mebli i urządzeń potrzebujesz. Weź pod uwagę metraż całego lokum oraz poszczególnych pomieszczeń. Wykonaj obliczenia, aby sprawdzić, jakie meble zmieszczą się w wybranych miejscach. Zastanów się również, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie.
Gdzie szukać inspiracji odnośnie aranżacji salonu, sypialni, kuchni czy łazienki?
Przejrzyj strony internetowe o tematyce wnętrzarskiej, np. Wnętrza-ze-Smakiem. Znajdziesz tam wiele ciekawych pomysłów na urządzanie wymarzonego domu. Następnie możesz przejść do wyboru farb, mebli oraz dodatków.
Aranżacje wnętrz – znajdź swój styl
Zanim przystąpisz do aranżacji poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu, musisz zdecydować, jaki styl wnętrzarski najbardziej ci odpowiada. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich:
- styl klasyczny – prosty, przytulny i elegancki, to ulubiony styl większości Polaków,
- styl skandynawski – wyróżnia się funkcjonalnością, wygodą i prostymi formami, dominują naturalne materiały (szczególnie drewno) i jasne kolory, stosuje się niewiele ozdób,
- styl nowoczesny – dominują chłodne kolory, szkło, kamień i plastik, w mieszkaniach w tym klimacie często jest dużo elektroniki,
- styl retro – to propozycja dla miłośników tradycyjnego wystroju wnętrz z poprzednich epok, królują antyki i oldschoolowe dodatki,
- sty rustykalny – inaczej zwany wiejskim, dominuje drewno i inne naturalne materiały,
- styl kolonialny – łączy w sobie tradycyjny wystrój z dawnej Anglii oraz elementy orientalne z Azji czy Afryki,
- styl glamour – jest pełen przepychu i elegancji, meble często mają ciekawe, bogate formy, królują zdobienia i złoty kolor,
- styl boho – dominują etniczne motywy i żywe kolory, styl ten wywodzi się z ruchu hippisowskiego,
- styl prowansalski – wywodzi się z południowej Francji, jest nieco romantyczny, lekki i zwiewny, dominują jasne kolory, drewno oraz motywy kwiatowe,
- styl industrialny –inaczej zwany loftowym, jest nieco surowy i tajemniczy, dominują chłodne kolory oraz takie materiały, jak metal czy beton.
Aranżacja salonu – pomysły
Aranżacja salonu to jeden z najprzyjemniejszych etapów urządzania mieszkania. Salon jest w końcu centralnym miejscem domu, w którym spędza się najwięcej czasu. Jego wygląd wiele mówi o właścicielu, jego upodobaniach i guście.
Aranżację salonu najlepiej rozpocząć od rozplanowania całej przestrzeni. Zdecyduj, w którym miejscu chcesz postawić regały i szafki, telewizor, stół czy też meble wypoczynkowe. W salonie w domu jednorodzinnym warto postawić również kominek.
Centralnym miejscem dziennego pokoju jest zazwyczaj kanapa. Możesz zdecydować się na model klasyczny lub narożny. Przed nią postaw stolik kawowy, a naprzeciwko telewizor. Niewielka, narożna kanapa w centrum pomieszczenia to świetny pomysł na aranżację małego salonu. Dobierz pasujące tekstylia, np. koce i poduszki, które sprawią, że wnętrze będzie prezentować się naprawdę przytulnie.
Aranżacja salonu z jadalnią
Szukasz pomysłów na aranżację salonu z jadalnią? Na początku musisz wygospodarować w pomieszczeniu dwie osobne strefy – wypoczynkową oraz jadalnianą. W tej pierwszej ustaw kanapę, telewizor, komody i półki. Na podłodze możesz położyć miękki dywan. W drugiej zaś umieść duży stół z krzesłami, przy którym będziesz spożywać posiłki.
Strefa jadalniana powinna znajdować się niedaleko kuchni. Możesz umieścić w niej różne dodatki i ozdoby, np. zawiesić na ścianie obrazy czy zdjęcia.
Jakie kolory wybrać do salonu z jadalnią?
Postaw na jasne barwy, które nie będą przytłaczać, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest niewielkie. Aranżacje wnętrz biało-drewniane sprawdzą się znakomicie.
Aranżacja sypialni – inspiracje
Odpowiednia aranżacja sypialni musi uwzględniać przeznaczenie tego pomieszczenia. Najważniejszym punktem jest odpowiednie ustawienie łóżka – tak, aby dobrze się na nim spało. Nie powinno znajdować się koło kaloryfera ani bezpośrednio pod oknem.
Wybierz dobre łóżko z wygodnym materacem. Dobierz do niego ładną narzutę oraz ciekawe poduszki. Oprócz tego w pomieszczeniu umieść komodę, szafę oraz ewentualnie toaletkę, na której będziesz trzymać wszelkie kosmetyki. W oknach zamontuj rolety lub zasłony. Nie zapomnij o nocnych szafkach i lampkach do czytania.
W temacie aranżacji małej sypialni w bloku szczególnie warto pamiętać o funkcjonalności. Zadbaj o to, aby szafa nie haczyła o inne meble podczas otwierania oraz o to, by można było wygodnie wejść do łóżka i z niego wyjść.
Pomysły na aranżację przedpokoju
Podczas urządzania mieszkania wiele osób zapomina o aranżacji przedpokoju, tymczasem to pomieszczenie można naprawdę bardzo ciekawie urządzić. Najważniejszym meblem jest duża szafa na kurtki i inne ubrania wierzchnie. W przedpokoju musi znaleźć się również szafka na buty oraz półki czy kosze na czapki i szaliki.
Jaką szafę wybrać do przedpokoju? Najlepiej sprawdzi się pojemny mebel typu komandor, w którym schowasz wszystkie kurtki i płaszcze. Na koniec wybierz odpowiednie dodatki – koszyki, parasolnik i przytulne oświetlenie.
Aranżacja funkcjonalnej kuchni
Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna i piękna zarazem? Kluczem jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Przepadasz za lekkim stylem prowansalskim? Wybierz meble w białym kolorze i liliowe dodatki. Kochasz futurystyczny minimalizm? Postaw na ciemne barwy i metaliczne detale. W aranżacji kuchni naprawdę możesz puścić wodze fantazji.
Planując wystrój pomieszczenia, uwzględnij zasadę tzw. trójkąta roboczego. Dobrze urządzona kuchnia powinna składać się z kilku następujących po sobie stref – przechowywania (lodówka, szafki), czyszczenia (zlew, kosz na śmieci) oraz przygotowywania potraw (kuchenka, mikrofala). Między nimi powinny zaś znajdować się blaty robocze. Urządź kuchnię w ulubionym stylu, a na pewno będziesz zadowolony.
Aranżacja wnętrza łazienki – najważniejsze zasady
Ostatnim punktem jest aranżacja łazienki. Współczesna łazienka nie musi wyglądem przypominać surowego pomieszczenia rodem z PRL-u. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie przytulnego pokoju kąpielowego, w którym królują drewno i przyjemne kolory.
Urządzając łazienkę, dobrze rozplanuj umiejscowienie wszelkich niezbędnych urządzeń. Sedes i umywalka powinny znajdować się na początku, dalej pralka, szafki i na końcu wanna lub prysznic. Jeśli masz małą łazienkę, postaw na niewielką kabinę lub wannę narożną. Dobierz przytulne oświetlenie oraz ciekawe dodatki, np. zielone rośliny, muszle, kamyczki czy też pocztówki znad morza. Będą pasować idealnie.
Materiały promocyjne partnera