Urządzanie wnętrz

Sposób na małą łazienkę

W obliczu szerokiej oferty producentów płytek ceramicznych, ceramiki, armatury i pozostałych materiałów wykończeniowych można stwierdzić, że zaprojektowanie łazienki jest w dzisiejszych czasach prostsze niż było kiedykolwiek wcześniej. Czy aby na pewno?

Sposób na małą łazienkę

Fot.123RF.com

Obecne układy funkcjonalne mieszkań przedstawiają łazienkę jako bardzo małe, zaledwie kilkumetrowe pomieszczenie. Potrzeby domowników są jednak dużo większe w stosunku do oferowanej przestrzeni. Czy możliwe jest urządzenie małej łazienki w funkcjonalny sposób, tak, aby spełniała oczekiwania wszystkich i jednocześnie stanowiła miły i estetyczny dla oka obraz? Odpowiedź nie może brzmieć inaczej niż: "Oczywiście!".

Wanna czy prysznic?

Pierwszy problem, który pojawia się przy projektowaniu łazienki, to decyzja odnośnie wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Dla niektórych wanna wydaje się być bardziej praktyczna niż kabina prysznicowa, natomiast zajmuje ona zdecydowanie więcej miejsca niż brodzik. Czasami zdarza się, że układ pomieszczenia i rozmieszczenie instalacji są na tyle korzystne, że pozwalają  nam na zaprojektowanie w jego przestrzeni wanny (np. z parawanem) oraz lokalizację pozostałych urządzeń sanitarnych wraz z miejscem przeznaczonym do przechowywania.

Jeśli wanna, to jaka?

Wanny prostokątne zajmują mniej miejsca jeśli chodzi o szerokość elementu, natomiast, jako że najwygodniejsze są te o wymiarach dłuższego boku od 160 do 170 cm, bywa, że nie  mieszczą się ze względu na ich długość. Wówczas należy sprawdzić, czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się wanna asymetryczna, która jest szersza, ale krótsza i jednocześnie zapewnia podobną przestrzeń kąpielową, co wanna prostokątna.

Zobacz więcej zdjęć

W przypadku, gdy w przestrzeni łazienki nie znajdujemy miejsca na wannę, zdecydowanie do małych łazienek w bloku polecam rozwiązanie w postaci brodzików z zabudowanych kabiną prysznicową lub ograniczonych szkłem. Ze względu na wygodę użytkowania najlepiej sprawdzają się kabiny prostokątne lub kwadratowe. Jednak zajmują one nieco więcej miejsca niż ich półokrągłe odpowiedniki. Wybór właściwej kabiny prysznicowej zależy zatem od rozmiarów pomieszczenia i ilości pozostałych elementów, które będą zastosowane w projekcie. Bez względu na jej kształt starajmy się wybierać produkty o bezbarwnym, przeźroczystym szkle i chromowanych, odbijających światło profilach.

Jeśli zaś chodzi o kwestię armatury, starajmy się wybierać chromowaną w połysku. Idealnie będzie, jeśli uda się zastosować system podtynkowy, ale nie jest to warunek niezbędny do uzyskania pożądanego efektu.

Miska WC

Kolejnym dylematem podczas urządzania małej łazienki bywa wybór rodzaju miski WC. Ma to znaczenie tylko i wyłącznie jeśli chodzi o kwestię szerokości danego rozwiązania, bowiem wymiary dotyczące głębokości pozostają w zasadzie takie same. Najkrótsza miska podwieszana ma około 45-46 cm długości, jednak należy doliczyć do tej wartości grubość stelaża podtynkowego (około 12-15 cm), grubość płyty gipsowo-kartonowej oraz kleju i płytki. W zależności od systemu - około 18-20 cm. Razem głębokość takiej instalacji wraz z miską WC wynosi nie więcej niż 70 cm. Miski kompaktowe z reguły posiadają taką samą głębokość wraz ze zbiornikiem na wodę. Jeśli zastosujemy miskę z odpływem dolnym (w posadzce), możemy dosunąć ją jak najbliżej do ściany i wówczas osiągamy zbliżone wartości, co w przypadku miski podwieszanej.  Jeśli zaś chodzi o szerokość wspomnianych urządzeń, musimy pamiętać, że stelaż podtynkowy wraz z obudową zabierze nam więcej miejsca niż wolnostojąca miska kompaktowa wraz ze zbiornikiem, o około 20-30 cm, co w małej łazience potrafi czynić znaczną różnicę.

Zobacz więcej zdjęć

Warto w tym miejscu wspomnieć, że coraz więcej producentów bierze pod uwagę obecne standardy stosowane w układach funkcjonalnych mieszkań i domów, zakładające oszczędność powierzchni, a zatem powstające w ich przestrzeni mikroskopijne pomieszczenia łazienek, czy nawet kuchni. Wobec czego coraz częściej spotykamy się z ofertą dedykowaną do niewielkich wnętrz.

Szafki

Ważnym aspektem w projektowaniu małych łazienek jest przewidzenie miejsca do przechowywania, szczególnie jeśli pomieszczenie pełni funkcję łazienki dla rodziny, a nie dla singla. Jest to dość trudna sztuka, bowiem należy rozmieścić szafki tak, aby nie zagracić przesadnie i tak już małej powierzchni. Dobrym pomysłem, oprócz pojemnej szafki podumywalkowej,  jest zastosowanie szafek nad zabudową stelaża podtynkowego lub nad pralką.

Zobacz więcej zdjęć

Kolorystyka

W przypadku urządzania małych łazienek zwracajmy uwagę na dobór kolorystyki. Takie pomieszczenia powinno się wykańczać w jasnych barwach: bieli, beżach, jasnych szarościach czy kolorach pastelowych, które optycznie powiększają przestrzeń. Bardzo dobrze sprawdza się także zastosowanie luster wklejonych w płytki na większej niż standardowo powierzchni, powiedzmy na całej szerokości ściany lub na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Nie stosujmy jednak rozwiązań polegających na projektowaniu dużych tafli luster zlokalizowanych naprzeciwko siebie. Do małych łazienek powinniśmy wybierać meble z jasnymi frontami lakierowanymi na wysoki połysk, które odbijają światło.

Zobacz więcej zdjęć

Złudzenie optyczne

Kolejnym trikiem, który optycznie powiększy przestrzeń jest zaprojektowanie mebli i urządzeń sanitarnych podwieszanych, czyli nie stojących bezpośrednio na posadzce. Mam tu na myśli szafki, miskę WC. Dobrze sprawdza się także zastosowanie podcięcia na całej długości obudowy wanny.

Zobacz więcej zdjęć

Jakie płytki wybrać?

Ważny jest także wymiar zastosowanych płytek i kierunek ich ułożenia. Płytka o dużych wymiarach powoduje wrażenie jednolitej powierzchni i naprawdę dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach. W przypadku płytki prostokątnej, starajmy układać ją w kierunku poziomym.

Zobacz więcej zdjęć

Porządek

I na koniec kwestia organizacji przestrzeni. Starajmy się chować na co dzień kosmetyki, środki czystości i wszelkie drobiazgi znajdujące się w łazience. Zachowanie porządku również ma wpływ na odbiór wizualny i iluzję przestrzeni.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.