Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim - ile to kosztuje w 2020?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim oznacza konieczność jego wykończenia. W mieszkaniu są wyprowadzone jedynie podstawowe media, a ich dalsze rozprowadzenie po lokalu, położenie podłóg oraz zamontowanie drzwi wewnętrznych jest zadaniem dla nowego właściciela. Ponadto kupujący musi być przygotowany na malowanie ścian, zakup mebli i dodatków oraz na opłacenie kosztów pracy ekipy remontowej.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim - ile to kosztuje w 2020?

Mieszkania z rynku pierwotnego wymagają wykończenia przez nowego właściciela. Zwykle konieczne jest w nich wykonanie większości prac wykończeniowych, gdyż mieszkania od deweloperów nie nadają się do zamieszkania od razu. Ile kosztuje zatem wykonanie niezbędnych prac wykończeniowych oraz zakup podstawowych mebli w 2020 roku? Sprawdźmy.

Koszty wykończenia - co w nie wliczać?

Koszt wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim mają na niego wpływ metraż lokalu oraz oczekiwania właściciela. Jeśli dokonuje się jedynie niewielkich przeróbek instalacji, pozostawia się nienaruszone ściany działowe i wybiera się materiały ze średniej półki, prace będą kosztować od 1000 do 2000 złotych za metr. Dodatkowe koszty generuje montaż oświetlenia, zakup mebli ruchomych oraz wykonania zabudowy kuchennej. Przeciętnie na wykończenie mieszkania dwupokojowego powinno się przygotować od 30 do 50 tysięcy złotych na materiały oraz nawet drugie tyle na wynagrodzenie dla ekipy remontowej.

Jeżeli dysponuje się mniejszym budżetem i potrafi się majsterkować, można zdecydować się na samodzielne wykonanie prac wykończeniowych. Dodatkowo zaoszczędzi się, wybierając gotowy zestaw mebli kuchennych oraz dodatki i dekoracje z sieciówek. Wydatki na wykończenie obniży się również poprzez zakup części mebli przez Internet. Na serwisach ogłoszeniowych oraz aukcyjnych znajdzie się setki ofert sprzedaży mebli nowych i używanych w niskich cenach. W ten sposób można zmniejszyć budżet na wykończenie mieszkania nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Przeciętny koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

 W przypadku mieszkań nabywanych w serwisach takich jak obido.pl przeciętny koszt wykończenia metra kwadratowego powierzchni wynosi 2 tysiące złotych. Jest to kwota dotycząca całego mieszkania, uśredniona dla „droższych” pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka oraz „tańszych” pokojów. Jeżeli wybierze się najtańsze panele, farby i drzwi z promocji w marketach budowlanych, obniży się cenę wykończenia nawet do 1000 złotych za m2. Jednocześnie sporo straci się na trwałości wybranych materiałów, gdyż ich wymiana może być konieczna już po kilku latach użytkowania. Na tanie wykończenia decydują się jednak dość często właściciele mieszkań na wynajem, którym zależy na niedrogim zaaranżowaniu przestrzeni, by szybko uzyskać zwrot inwestycji.

Jeżeli stawia się na luksusowe materiały wykończeniowe, koszt przygotowania mieszkania do wprowadzenia się może wynosić 4000-5000 złotych za metr kwadratowy i więcej. W praktyce nie istnieje górna granica kosztu wykończenia, gdyż dyktują ją jedynie budżet właściciela mieszkania, jego potrzeby i oczekiwania co do standardu gotowego lokalu.

Możliwe jest również skorzystanie z opcji wykończenia mieszkania pod klucz przez dewelopera. Taka usługa zwykle wiąże się z dodatkową dopłatą w wysokości kilkuset złotych do każdego metra kwadratowego powierzchni mieszkania. Do tego kosztu trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu mebli oraz dekoracji.

 

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.