Bazylia sprawdzone metody wysiewu. Kiedy i jak najlepiej siać bazylię? Kilka odmian bazylii
Bazylia to jedna z najpopularniejszych roślin zielnych, ale może być również traktowana jako roślina ozdobna. Kwiecień to idealny moment, żeby przygotować jej rozsadę. Tym bardziej, że do wyboru mamy mnóstwo przeróżnych odmian! Jakie są to odmiany i jak wysiewać bazylię? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszamy!
Bazylia to roślina jednoroczna, którą zaliczamy do ziół. Znają ją chyba wszyscy miłośnicy pomidorowych potraw, ponieważ doskonale smakuje z pomidorami. I tak samo jak wspaniale współgrają ich smaki, tak też na grządce bardzo lubią swoje towarzystwo. Możemy więc bazylię uprawiać współrzędnie z pomidorami i sadzić ją na grządce lub w donicy z tymi warzywami. Robimy to w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Możemy też sadzić ją samodzielnie w donicach lub w zielnikach czy też w innym wybranym dla niej miejscu w ogrodzie.
Zanim to jednak nastąpi, należy przygotować rozsadę bazylii. Wysiewać możemy ją w kwietniu w domu lub ciepłym inspekcie. Potem wysiewy możemy powtarzać, np. co dwa tygodnie do końca czerwca, a nawet dłużej., bo bazylię możemy spożywać także w formie młodych liści lub tzw. mikro greens.
A do wyboru mamy wiele odmian nasion bazylii. Oprócz tradycyjnej, najbardziej znanej bazylii właściwej, możemy wysiać także bazylię cytrynową, czerwonolistną, cynamonową, tajską, drobnolistną i wiele innych. Wszystkie wspaniale smakują i jeżeli nie będziemy na bieżąco uszczykiwać ich wierzchołków, to także pięknie kwitną. Są wtedy pożywieniem dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. Może być wtedy traktowana jako roślina ozdobna, z której w razie potrzeby oberwiemy kilka liści do doprawienia wybranych potraw.
Aromatyczne liście bazylii możemy dodawać do sałatek, zwłaszcza sałatek pomidorowych, a także do sosów, pizzy, zapiekanek, pieczonych mięs i ryb. Bazylia jest też głównym składnikiem pesto, które często dodaje się do makaronów. Poszczególne odmiany bazylii różnią się nieco smakiem i aromatem. Jak nietrudno się domyślić bazylia cytrynowa pachnie cytrynowo, bazylia cynamonowa ma cynamonowy aromat, a drobnolistna ma drobne liście. Wszystkie są łatwe i wdzięczne w uprawie.
Wysiewać możemy je w wielodoniczkach, specjalnych kuwetach do wysiewu lub tak jak ja w niewielkich doniczkach. Można bazylię pikować, można też wysiewać je grupami. Ja właśnie tak robię. Nie pikuję już bazylii, tylko gdy rośliny podrosną w moich produkcyjnych doniczkach, tak wysianymi grupami przesadzam je do ogrodowych donic lub do gruntu, gdzie potem rosną przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Należy bowiem pamiętać, że bazylia jest rośliną ciepłolubną, nie przetrwa mrozów.
Można ją wysiewać także do pojemników plastikowych po produktach spożywczych. Wszystkie muszą być czyste i mieć otwory drenażowe na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać i żeby młode siewki nie miały zbyt wilgotno, bo wtedy mogą zacząć zagniwać.
Wybrane pojemniki wypełniamy podłożem do siewu i pikowania, które powinno mieć odpowiednią strukturę, być lekkie i przepuszczalne, może być z domieszką perlitu lub piasku. Są gotowe do nabycia podłoża, które nadają się zarówno do wysiewu warzyw i kwiatów, jak również ziół, w tym bazylii. Nie należy do produkcji rozsad wykorzystywać ziemi z ogrodu, bo mogą się w niej znajdować patogeny chorobotwórcze, szkodniki i nasiona chwastów.
Nasiona bazylii są niewielkie, ale nie tak małe jak w przypadku oregano lub tymianku. Są czarne o owalnym kształcie. Rozmieszczamy je rzutowo na wyrównanym podłożu. Następnie możemy je jedynie wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża lub przysypać naprawdę niewielką ilością ziemi. Bazylia wykiełkuje nawet wtedy, gdy w ogóle nie będzie przysypana. W pokojowej temperaturze 20-25 stopni Celsjusza wschody pojawiają się po 7-14 dniach, aczkolwiek czasami następuje to szybciej, nawet po kilku dniach.
Do tego czasu dbamy o wilgotność podłoża, poprzez częste podlewanie rozproszonym strumieniem, np. za pomocą opryskiwacza z odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że w przypadku bazylii, a także innych ziół, podłoże powinno być wilgotne, a nie zanadto mokre. Do czasu wykiełkowania młodych roślin, możemy rozsady przykryć szybą lub kawałkiem folii, pamiętając o codziennym wietrzeniu przez kilka, kilkanaście minut.
Bazylia wysiana w taki sposób w kwietniu, będzie miała około 10-15 cm wysokości w drugiej połowie maja i będzie gotowa do przesadzenia na jej miejsce stałe.
Życzymy udanych upraw. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#bazylia #bazylia