• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Bób. Jak wysiewać i potem uprawiać bób, żeby mieć obfite plony? Sezon 2024
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2024-03-28, 01:00

Bób. Jak wysiewać i potem uprawiać bób, żeby mieć obfite plony? Sezon 2024

Jak wysiewać i uprawiać bób? Przypomnienie tych informacji jest tematem dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!
Bób zaliczany jest do najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka i jest warzywem bardzo pożywnym. Należy do roślin strączkowych, dorasta do około 1 metra wysokości i w zależności od odmiany wytwarza od 12 do 18 strąków z dużymi, smacznymi nasionami, które potem spożywamy, najczęściej w postaci gotowanej, smażonej lub duszonej. Można również spożywać zasuszone nasiona bobu, ale nie są one tak smaczne jak świeże, nie do końca dojrzałe. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów i łatwo przyswajalnego białka, bób zaliczany jest do najcenniejszych warzyw, zwłaszcza dla wegetarian. Ponadto jest to roślina łatwa w uprawie, warto więc znaleźć dla niej trochę miejsca w warzywniku.
Najczęściej bób wysiewa się wprost do gruntu w marcu lub na początku kwietnia, zbiory przeprowadzimy wtedy pod koniec czerwca lub na początku lipca. Aczkolwiek są też osoby, które wcześniej przygotowują sobie rozsadę tej rośliny. Wśród warzyw strączkowych bób wyróżnia się tym, że jego system korzeniowy ma stosunkowo dużą zdolność regeneracyjną. Późniejszy siew bobu, np. w maju lub na początku czerwca, też jest możliwy, ale należy się wtedy liczyć z raczej z mniejszym plonem.
Jeżeli chodzi o nasiona, do wyboru jest całkiem sporo odmian, które można podzielić na wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne. Nasiona najczęściej są zielone, ale są też odmiany białe i karminowo-czerwone. Bezpośrednio przed siewem można je namoczyć w wodzie przez kilka lub kilkanaście godzin, ale nie jest to konieczne. Zazwyczaj wysiewamy bób w rzędach. Wtedy na wybranym zagonie przygotowujemy rowki o głębokości mniej więcej 5 cm oddalone od siebie o ok. 40-50 cm i co 5-10 cm umieszczamy jedno lub dwa nasiona. Zasypujemy rowki i ugniatamy oraz podlewamy i utrzymujemy dużą wilgotność podłoża do pojawienia się wschodów. Możliwy jest też siew gniazdowy, gdzie w dołkach wykopanych w wybranych miejscach, umieszczamy po kilka nasion.
Mimo że bób pochodzi prawdopodobnie z rejonu śródziemnomorskiego jest odporny na chłód. Dlatego po nasiona tej rośliny można sięgnąć wczesną wiosną, jak tylko ziemia rozmarznie, lekko się ogrzeje i obeschnie. Bób nie ma dużych wymagań cieplnych, młode siewki wytrzymują przymrozki do -4 stopni Celsjusza, ale na dalszym etapie rozwoju, późną wiosną i latem bez problemu znosi też upały. Optymalna temperatura do wzrostu już dojrzałych roślin to 18-22 stopni Celsjusza.
Tak jak inne rośliny bobowate bób wykorzystuje azot atmosferyczny. Ma średnie wymagania pokarmowe, ale najlepiej będzie rósł w glebie żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej, pamiętajmy więc o jego podlewaniu w czasie, gdy ilość opadów jest niewystarczająca. W czasie suszy warzywo to rośnie słabiej i nie zawiązuje wiele strąków, ale lubi słońce, dobrze jest więc go siać w miejscach jak najjaśniejszych. Wykazuje wysokie zapotrzebowanie na wapń, przy jego niedoborze karłowacieje, a obrzeża liści obumierają. Odczyn gleby dla bobu powinien być obojętny lub lekko zasadowy, nie kwaśny.
Okres jego kiełkowania to 8-10 dni. Gdy rośliny już podrosną, do mniej więcej 30-40 cm wysokości, możemy obsypać ich dolne partie ziemią do wysokości ok. 15 cm. Będą wtedy stabilniejsze i odporniejsze na wiatry. Możemy też ustawić przy nich wybrane podpory, w razie konieczności.
Ale bób możemy siać nie tylko na zagonach, z powodzeniem możemy go uprawiać także w donicach. Ale podobnie jak to było w przypadku grochu czy groszku cukrowego, musi być to dość duża donica, np. 50 litrowa lub tak jak u mnie skrzynia , która ma metr długości, 40 cm szerokości i około 50 cm wysokości. Siew w takich pojemnikach przeprowadzamy tak samo jak w gruncie. Pamiętajmy, że w uprawie pojemnikowej musimy bardziej pilnować podlewania i czasami także nawożenia.
Generalnie bób nie wymaga nawożenia pogłównego, chyba że gleba jest wyjałowiona. Dodatkowe nawożenie może być jednak potrzebne w uprawie doniczkowej, ponieważ ze stosunkowo niewielkiej ilości ziemi w pojemniku szybciej wyczerpują się składniki odżywcze. Podczas takiego nawożenia należy być jednak ostrożnym, ponieważ bób jest wrażliwy na zasolenie gleby.
Tradycyjne odmiany bobu mają zazwyczaj biało-czarne kwiaty z delikatnymi fioletowymi lub czarnymi prążkami. Ale są też odmiany, których kwiaty mają kolor czerwony lub śnieżno biały. W czasie kwitnienia rośliny te prezentują się naprawdę całkiem dekoracyjnie. Nie są one chorowite, za to często są atakowane przez mszyce. Szkodniki te wręcz uwielbiają obsiadać i żerować na bobie, należy więc pod ich kątek często doglądać upraw.
Udanych upraw! Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Bób. Jak wysiewać i potem uprawiać bób, żeby mieć obfite plony? Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Bób. Jak wysiewać i potem uprawiać bób, żeby mieć obfite plony? Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.