Borówki uprawa i pielęgnacja - obfite plony borówki. Jak uprawiać borówkę w donicy?
Jak pielęgnować borówki w czerwcu i lipcu? Na co zwrócić szczególną uwagę? I jak uprawiać borówkę w donicy? To temat dzisiejszego filmu. Zapraszam!
Borówki amerykańskie to wspaniale rośliny owocowe, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach, a także na balkonach i tarasach, o ile znajdziemy miejsce na dość dużą donicę, w której będziemy mogli ją posadzić.
Dla tych co jeszcze nie znają tej rośliny, borówka amerykańska, inaczej borówka wysoka to krzew rodzący większe i słodsze jagody, niż te tradycyjne zbierane w lesie. Jest to roślina kwasolubna, dlatego dobrze będzie rosła jedynie w podłożu o kwaśnym odczynie pH. Jest to podstawowy element jej udanej uprawy. Posadzenie w kwaśnej ziemi. Żeby rośliny te dobrze plonowały zaleca się też sadzić blisko siebie kilka krzewów borówek, najlepiej w różnych odmianach, bo chociaż uchodzą za rośliny samopylne lepiej zawiązują owoce dzięki pyłkom innych odmian. Najlepsze jest dla nich stanowisko słoneczne.
Jeżeli mamy te rośliny w ogrodzie, w czerwcu i na początku lipca są już one zazwyczaj po kwitnieniu i zaczynają zawiązywać owoce. To bardzo ważny moment, w którym w szczególny sposób powinniśmy zadbać o podlewanie. Borówki mają stosunkowo płytki i delikatny system korzeniowy, który jest wrażliwy na niedobory wody i szybciej przesycha. Rośliny jako takie są w stanie znieść chwilowe przesuszenia i z pewnością przetrwają upały w naszym klimacie, ale przesuszenia mogą mieć negatywny wpływ na ilość plonów. Jeżeli rośliny będą mieć za sucho, mogą zrzucać malutkie, zawiązujące się owoce, przez co nasze zbiory będą później znacznie mniejsze.
Pomocne może być tu ściółkowanie krzewów borówek korą. Po pierwsze ogranicza to odparowywanie wody z gleby, po drugie, z czasem rozkładająca się kora będzie dodatkowo zakwaszać podłoże. W czasie zawiązywania owoców nie zaszkodzi też dodatkowo rośliny odżywić wybranym nawozem do borówek czy też gatunków kwasolubnych. Zwłaszcza jeżeli w tym sezonie nie nawoziliśmy jeszcze tych krzewów lub zrobiliśmy to wczesną wiosną i minęło już trochę czasu.
Gdy owoce zaczną się przebarwiać, warto osłonić borówki siatką przeciwko ptakom. Należy to zrobić tak, żeby osłaniała ona rośliny nie tylko od góry, ale także od dołu. W borówkowych owocach, oprócz nas gustują także m.in. sójki, szpaki, kwiczoły czy kosy.
Jeżeli nie mamy borówek amerykańskich w ogrodzie, a chcielibyśmy je mieć, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby o tej porze je nabyć. Obecnie krzewy owocowe najczęściej oferowane są przez producentów roślin w postaci doniczkowej, nie z gołym korzeniem, czy wykopane ze szkółki. Rośliny z uprawy pojemnikowej możemy sadzić w ogrodach przez cały sezon, łącznie z latem. Pamiętajmy tylko, że posadzone w czasie ciepłych i upalnych letnich dni rośliny należy szczególnie kontrolować pod względem podlewania. Nie możemy dopuścić do przesuszenia ich świeżo posadzonej bryły korzeniowej.
A jeżeli chcielibyśmy mieć własną borówkę, ale nie mamy dla niej miejsca w ogrodzie lub nawet nie mamy ogrodu, to możemy posadzić i uprawiać ją w donicy. W tym wypadku ważne jest, aby wybrać możliwie największy pojemnik, jaki jesteśmy w stanie zmieścić na balkonie lub tarasie. U mnie będzie to np. duża plastikowa donica o pojemności około 60 litrów. Pamiętajmy, aby wybrana przez nas donica miała obowiązkowo otwory drenażowe na dnie, przez które będzie mógł wypływać nadmiar wody z opadów deszczu lub podlewania. Borówkowe krzewy nie mogą stać w wodzie, bo może to prowadzić do zagniwania korzeni.
Donicę wypełniamy ziemią do borówek. Może być to gotowe do użycia podłoże, do kupienia w sklepach ogrodniczych i przez internet. Tego typu podłoże jest specjalnie skomponowane dla borówek i innych kwasolubnych roślin jagodowych. Ma kwaśny odczyn od 3,5-4,5 pH, jest przepuszczalne, wyprodukowane na bazie torfu wysokiego z dodatkiem włókien drzewnych Ecofibrex, zawiera dużo związków próchnicznych i startową dawkę pełnowartościowego, wieloskładnikowego nawozu o podwyższonej zawartości potasu.
W nim sadzimy naszą borówkę w taki sposób, żeby była umieszczona w nowym pojemniku mniej więcej na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory w pojemniku produkcyjnym, nie głębiej. Dosypujemy kwaśnego podłoża po bokach i ugniatamy. Na koniec podlewamy i upewniamy się, czy nie trzeba jeszcze dosypać ziemi, która może jeszcze opaść i bardziej się ubić po podlewaniu.
Uprawa pojemnikowa borówek, a także innych roślin, wymaga nieco więcej naszej uwagi. Ale dzięki temu ich pysznymi owocami z własnego krzaczka, może cieszyć się nawet, kto nie ma ogrodu.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Ziemia do borówki : https://kronen.com.pl/produkty/ziemia-do-borowki
Kora ogrodowa : https://kronen.com.pl/produkty/kora-ogrodowa-2
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#borówka #borówki #owoce #uprawa #ogrod_na_co_dzien #balkon #taras