Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Bugenwilla uprawa i pielęgnacja w Polsce. Jak nawozić, podlewać i zimować bugenwillę?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-08-05, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Bugenwilla uprawa i pielęgnacja w Polsce. Jak nawozić, podlewać i zimować bugenwillę?

Bugenwilla to wyjątkowa roślina, która podczas kwitnienia zachwyca intensywnym, zazwyczaj różowym, wyjątkowym zabarwieniem. Jak wygląda w naturze oraz jak uprawiać ją w naszych domach i ogrodach? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam!

Bugenwilla pochodzi z Brazylii, jest to roślina rosnąca w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, dlatego zadomowiła się już na dobre także w Europie, w cieplejszych krajach basenu Morza Śródziemnego. Jest to dość silnie rosnące, cierniste pnącze, które w naturze potrafi dorastać do mniej więcej 10 metrów. Najbardziej znane są dwa gatunki: bugenwilla gładka i bugenwilla wspaniała, są one całkiem podobne, główną różnicą jest to, że bugenwilla wspaniała ma nieco większe liście i przykwiatki niż bugenwilla gładka, ponadto przykwiatki bugenwilli gładkiej występują w charakterystycznym intensywnym różowym kolorze, podczas gdy przykwiatki bugenwilli wspaniałej mogą mieć różne kolory, nie tylko różowy, w różnych odcieniach, ale także czerwony, fioletowy, biały pomarańczowy czy łososiowy.
W naturalnych warunkach dla bugenwilli można tę roślinę uprawiać na różne sposoby. Może być pnączem, może być małym lub większym drzewkiem, może być także rośliną okrywową.
W sprzyjającym im klimacie bugenwille rosną bardzo szybko, dlatego jest tak dużo sposobów ich uprawiania. Można je spotkać w wielu miejscach, często porastają mury i płoty, przylegając do nagrzewających się od słońca ścian, czasami prowadzone są przez śródziemnomorskich ogrodników po pergolach, czasami formowane są na kształt drzewek i podparte palikami, potrafią nawet piąć się po pniach palm, jeżeli zostały posadzone i rosną w pobliżu. Niekiedy oplatają altany lub rosną swobodnie przy drogach lub chodnikach, tworzone są z nich także żywopłoty, bo bugenwille dobrze znoszą cięcie, nie znoszą za to chłodu i pochmurnej pogody, dlatego tak trudno jest uprawiać ten gatunek w naszym klimacie. Mimo że w ofercie sklepowej trafiamy na nie już dość często, to należy pamiętać, że jest sporo wymagań w naszym klimacie, którym musimy sprostać, żeby roślina ta towarzyszyła nam przez wiele lat.
Niełatwo jest uprawiać bugenwillę w naszych warunkach. Przekonałam się o tym tej zimy, kiedy straciłam 3 dość duże rośliny. Wszystko było dobrze, gdy w szklarni, w której znajdowały się wszystkie moje rośliny śródziemnomorskie była temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza, ale wiosną zdarzyła się awaria ogrzewania i temperatura jednej nocy spadła poniżej zera. Moje bugenwille i madewille nie przeżyły. Muszę teraz budować kolekcję tych roślin od nowa.
U nas możliwa jest uprawa bugenwilli jedynie w donicach i kluczowym punktem w tej uprawie jest właśnie kwestia zimowania. Na czas najchłodniejszych miesięcy powinniśmy znaleźć dla niej chłodne i jasne miejsce, takie, gdzie temperatura nie spada poniżej 7-10 stopni Celsjusza, optymalna temperatura w tym czasie to 10-14 stopni. Roślina ta wytrzymywała także u mnie temperaturę 4-5 stopni Celsjusza, ale przymrozki, zwłaszcza wiosną, gdy ta roślina już rusza z wegetacją są dla niej zabójcze.
Wcześniej zimowałam ją w niezbyt jasnym garażu i dawała radę. Jednej zimą spędziła też w domu, było dla niej za ciepło, straciła liście, mimo iż generalnie bugenwilla jest zimozielona, ale po wystawieniu w maju na zewnątrz odrodziła się na nowo i wypuściła nowe, zielone, a potem kolorowe pędy. Tym razem tak się nie stało.
W zeszłym roku na naszym kanale umieściłam film o bugenwillach, do którego odsyłam po więcej informacji, ale dla krótkiego przypomnienia kilka najważniejszych informacji o uprawie tego pnącza w polskich domach i ogrodach.
Bugenwillę najlepiej jest uprawiać w ogrodach lub na balkonach od maja do września-października. Na czas zimy musimy, jak już wspomniano, znaleźć dla niej jak najlepsze miejsce zimowania. W tym czasie ograniczmy podlewanie, pilnujemy jedynie, żeby bryła korzeniowa nie przeschła zupełnie, nie nawozimy i staramy się dostarczyć roślinie jak najwięcej światła.
Gdy w drugiej połowie maja minie już ryzyko przymrozków i zrobi się cieplej, wystawiamy naszą bugenwillę na zewnątrz, pamiętając o hartowaniu, czyli stopniowym przyzwyczajaniu jej do warunków panujących na zewnątrz. Najpierw stawiamy ją na kilka godzin w cieniu, potem ten czas wydłużamy, następnie przyzwyczajamy ją powoli do słońca, aż w końcu znajdujemy dla niej najbardziej słoneczne miejsce w ogrodzie lub na balkonie.
Pamiętajmy, że bugenwilla to dziecko słońca. W cieniu, a często nawet w półcieniu, może nie zakwitnąć wcale.
Na każdą zmianę miejsca roślina ta może zareagować zrzuceniem kolorowych przykwiatków i kwiatów, podobnie zachowa się wtedy, gdy będzie miała zbyt mokro. To czasami się zdarza, gdy trafi nam się wyjątkowo deszczowe i mało słoneczne lato...

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Bugenwilla uprawa i pielęgnacja w Polsce. Jak nawozić, podlewać i zimować bugenwillę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Bugenwilla uprawa i pielęgnacja w Polsce. Jak nawozić, podlewać i zimować bugenwillę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.