Cięcie roślin. Co ciąć? Czego nie ciąć wczesną wiosną?
Jakie rośliny ozdobne należy przyciąć w ogrodzie wczesną wiosną? A jakich przycinać nie wolno? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam!
Przycinanie roślin ozdobnych wczesną wiosną pozwala na ich prawidłowy i lepszy wzrost, zdrowy wygląd, zagęszczanie się i często bujniejsze kwitnienie. Nie dotyczy to wszystkim gatunków, ale o tym więcej za chwilę. Wczesne cięcie to także mniej sprzątania, bo drzewa i krzewy liściaste nie mają jeszcze masy liściowej. Przez to też łatwiej jest nam dotrzeć do pędów i gałęzi, które chcemy przyciąć, są one lepiej widoczne i nie musimy się przedzierać przez busz, żeby wykonać cięcie.
Bardzo ważnym aspektem jest też fakt, że w ten sposób chronimy ptaki, nie zakładają one jeszcze gniazd, a jeżeli już nawet tak się stanie, to bez problemu je zauważymy. Dotyczy to w szczególności żywopłotów. Teraz możemy je ciąć, kontrolując gniazdowanie. Jeżeli podejrzewamy, że późną wiosną ptaki będą korzystać z naszych zielonych ścian, z kolejnym cięciem lepiej wstrzymać się do początku lata.
A jakie rośliny koniecznie musimy przyciąć wiosną? Są to różne gatunki kwitnące latem i jesienią jak np. hortensja bukietowa i drzewiasta, lawenda, tawuła japońska, budleja Dawida, a także różne krzewy ozdobne z liści, zarówno rosnące jako solitery, jak również żywopłoty. Przycina się też pnącza i byliny, w tym trawy ozdobne. Tu sposób cięcia zależy od gatunku.
A jakich roślin o tej porze nie przycinamy? Krzewów kwitnących wczesną wiosną, m.in. forsycji, lilaków, nazywanych potocznie bzami, jaśminowców, azalii i rododendronów. Z resztą rododendrony, podobnie zresztą jak magnolie, w ogóle nie lubią przycinania. W ich przypadku po sekator warto sięgnąć tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Gdy za bardzo się rozrosły lub wymagają odmłodzenia czy też cięcia z powodu choroby lub występowania szkodników.
Wczesną wiosną lepiej wstrzymać się też z cięciem roślin wrażliwych na mróz, które do maja mogą się jeszcze pojawić w naszym klimacie. Dlatego z przycinaniem róż warto poczekać do stabilnych temperatur, kiedy mamy pewność, że silnych przymrozków już nie będzie. Za to takie gatunki jak brzoza, klon, grab czy buk lepiej jest przyciąć zanim nadejdzie wiosna, gdy rośliny są jeszcze uśpione. Gdy zauważymy już u nich nabrzmiałe pąki, świadczące o tym, że rośliny się już przebudziły i zaczął w nich intensywnie krążyć sok, lepiej przyciąć je latem. Cięcie o tej porze może w tym momencie osłabić te rośliny.
Jeżeli chodzi o rośliny iglaste, można je lekko, kosmetycznie przyciąć wczesną wiosną, zwłaszcza gatunki bardziej wytrzymałe i okrywowe. Silniejszym cięcie tych roślin, odmładzające czy mocno formujące lepiej przeprowadzić późną wiosną lub na początku lata.
Od rodzaju rośliny i sposobu cięcia zależy jakiego sprzętu będziemy do tego potrzebować. Przy niewielkiej ilości roślin, niewielkich rozmiarów możemy skorzystać z narzędzi ręcznych. Przy większej ilości okazów do cięcia w ogrodzie można wspomóc się różnego rodzaju urządzeniami, w tym akumulatorowymi, gdzie jedna bateria pasuje do wielu sprzętów danej marki. Do wyboru mamy tu różnego rodzaju nożyce do żywopłotów, sekatory, trymery z wymiennymi ostrzami, które można dopasować do roślin oraz piły duże i mniejsze, w tym mini pilarki czy piły szablaste.
Przykładowo piła szablasta przyda się do przycinania grubszych gałęzi i konarów, jest poręczna, niewielkich rozmiarów, więc można nią pracować nawet w trudniej dostępnych miejscach. Ona przydać się może także do przycinania korzeni, dobrze się nią tnie zarówno drewno mokre, jak i suche.
Do przycinania roślin należy zawsze używać czystych narzędzi, bez względu na to czy są to urządzenia czy sprzęt ręczny i ostrych. Tępe narzędzia tworzą poszarpane ranę, co może być źródłem infekcji. Cięcie w ogrodzie przeprowadza się gdy jest sucho, gdy nie ma zapowiadanych w najbliższym czasie opadów, bo wilgoć sprzyja chorobom grzybowym. Jeżeli tniemy grubsze gałęzie czy konary, warto je potem dodatkowo zabezpieczyć maścią ogrodniczą, co również zapobiega chorobom.
A jak przycinać rośliny? To już zależy po pierwsze od gatunku, po drugie – od tego jak chcemy poprowadzić roślinę, po trzecie od jej wieku i kondycji zdrowotnej. Wyróżnia się m.in. cięcie sanitarne, przeprowadzane praktycznie każdej wiosny, kiedy u wszystkich roślin usuwamy chore, uszkodzone i martwe pędy. Wyróżnia się też cięcie formujące, jeżeli chcemy nadać roślinom jakiś konkretny kształt, dotyczy to także żywopłotów...
Przycinanie roślin w ogrodzie to bardzo ważny zabieg. Warto o nim pamiętać już od wczesnej wiosny. Zapraszam na kolejne filmy z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#cięcieroślin #wiosna #ogród #działka #ogródek #ogrod_na_co_dzien #porada #poradnik