Co można siać przed zimą? Jakie warzywa można wysiać teraz na zbiór wiosenny?
Jakie warzywa siać lub sadzić przed zimą na wiosenny, przyspieszony zbiór? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu. Zapraszam!
Przed zimą, w warzywniku, możemy wysiać m.in. takie rośliny jak: marchew, pietruszka, pasternak, szpinak i koper. Niektórzy wysiewają też rzodkiewki i sałatę. Ponadto możemy posadzić czosnek ozimy i ozimą cebulę. Taka uprawa przyspiesza zbiory o ok. 2-3 tygodnie. Kiedy najlepiej ją rozpocząć?
Z jesiennymi wysiewami warzyw nie należy się zbytnio spieszyć. Należy poczekać do momentu, gdy będą się już zbliżać mrozy, ale wybrać jeszcze taki czas, kiedy ziemia w ogrodzie nie jest zmarznięta. Chodzi o to, aby nasiona jesienią jedynie spęczniały i tak przezimowały, ale nie wykiełkowały. Powinny wykiełkować dopiero wiosną. Dlatego najczęściej ozimy wysiew i sadzenie warzyw przeprowadza się w listopadzie. Sadzenie ząbków czosnku i cebuli z dymki można przeprowadzić nieco wcześniej, bo na przełomie października i listopada i kontynuować do końca tego miesiąca, natomiast siew przeprowadza się najczęściej w drugiej połowie listopada i na przełomie listopada oraz grudnia.
Dlaczego jest to ważne? Jeżeli zima jest wyjątkowo łagodna, na co nie mamy nie wpływu, nasiona kiełkują. Wtedy już w grudniu można zauważyć młode siewki marchwi, pietruszki, kopru i szpinaku, które są narażone na przemarzanie. Można je przykryć agrowłókniną i często w tej postaci są w stanie przetrwać do wiosny. Ale jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo... a mianowicie wilgotność i struktura gleby. Ziemia, która zimą stale zamarza i rozmarza jest bardziej spękana, luźna i mokra. Młode siewki w takich warunkach mogą przegniwać, a czasami wiosną mają problem, żeby ukorzenić się w luźnej, można by powiedzieć rozmiękłej ziemi. Dlatego wyczucie czasu przy siewie ozimym ma tu niebagatelne znaczenie.
Jesienią należy sięgnąć po nasiona wczesnych odmian marchwi, pietruszki czy szpinaku. Umieszczamy je nieco głębiej w ziemi, niż robilibyśmy to wiosną, w rowkach o głębokości mniej więcej 5-6 cm. W listopadzie warto wysiać nieco więcej nasion niż w marcu czy kwietniu. Również cebulę z dymki i ząbki czosnku ozimego umieszczamy w ziemi głębiej niż wiosną, tak żeby ich wierzchołki nie wystawały ponad powierzchnię ziemi.
Stanowisko pod uprawę ozimą powinno być jak najcieplejsze, dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatrów i nienarażone na zalewanie podczas wiosennych roztopów. Warto je mniej więcej miesiąc wcześniej zasilić granulowanym obornikiem lub kompostem czy innym wybranym nawozem, jednak nie świeżym obornikiem. Marchew i pietruszka, a także szpinak oraz warzywa cebulowe uprawia się na glebach w drugim lub nawet trzecim roku po oborniku.
A gdy wiosną zauważymy już kiełkujące warzywa można je dodatkowo przykryć agrowłókniną lub tunelem foliowym, co jeszcze bardziej przyspieszy ich wzrost. Dlatego też dobrze jest wysiewać i sadzić te rośliny blisko siebie, żeby można je było bez problemu w całości okryć.
Dzięki uprawie ozimej szpinak i cebulę z dymki można zbierać już niekiedy w kwietniu. To ujęcia z ósmego kwietnia 2023 roku. Podczas gdy szpinak wysiany wiosną wypuścił dopiero liścienie, szpinak wysiany jesienią miał już młode liście do zbioru. Młodą marchew czasami można już wyrywać pod koniec maja i w czerwcu, a pietruszkę w czerwcu i lipcu. Podobnie jak czosnek, z uprawy ozimej jest gotowy zazwyczaj w czerwcu lub lipcu, podczas gdy z uprawy wiosennej najczęściej można zbierać w sierpniu.
Jeżeli wiosną nie możemy się doczekać własnych warzywnych zbiorów, warto rozważyć uprawę ozimą. I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#siew #wysiew #uprawa #uprawawarzyw #warzywa #warzywawogrodzie #październik #listopad #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porada