Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-08-04, 01:00

Co można wysiać w sierpniu na poplony?

Sierpień to czas wysiewu wielu roślin warzywnych na poplony. To temat dzisiejszego odcinka z cyklu "Ogród Warzywny". Jakie warzywa warto o tej porze wysiać? I co zrobić, jeżeli jeszcze nie mamy miejsca na poplony, które zaplanowaliśmy? Na pytania znajdziesz odpowiedź w filmie. Zapraszam!
Sierpień to miesiąc, kiedy w warzywniku zaczynają pojawiać się wolne miejsca na grządkach. A jeżeli takich miejsc jeszcze w warzywniku nie mamy, to możemy się spodziewać, że już w niedalekiej przyszłości zwolni się miejsce, w którym moglibyśmy uprawiać poplony.
I na te poplony możemy wysiewać m.in. takie warzywa jak rzodkiewki, w różnych odmianach. Po letniej przerwie, znowu możemy sięgnąć po większość odmian, bez obaw że zamiast tworzyć podziemne zgrubienia będzie wybijać w liście. Możemy wysiać też rzodkiew zimową, do zbioru w październiku lub listopadzie, sałatę – także w wielu odmianach, zarówno liściową, jak i tworzącą główki. W sierpniu siejemy też szpinak, roszponkę i rokiettę siewną oraz szczaw, koper i koper włoski, kapustę chińską i pekińską.
Oczywiście w tym miesiącu sadzimy też rozsadę warzyw kapustnych, jeżeli przygotowaliśmy ją wcześniej. Na swoje miejsce stałe powędrować mogą m.in. sadzonki kalarepy, jarmużu i wcześniej wspomnianej kapusty, np. kapusty 'Pak-Choi'.
Wszystkie warzywa na poplony wysiewamy tak samo, jak wiosną. Jedyną różnicą w uprawie jest to, że latem częściej musimy sięgać po konewkę lub po wąż ze zraszaczem, ponieważ mogą zdarzyć się upalne i bezdeszczowe okresy, kiedy dopiero co wysiane rośliny będą wymagały dodatkowego podlania. Wyższa temperatura w dzień i w nocy zachęca też ślimaki do żerowania znacznie bardziej niż w chłodnych wiosennych miesiącach. Warto więc regularnie sprawdzać uprawy.
Problem pojawia się niekiedy także wtedy, gdy chcemy wysiać w warzywniku poplony i chcemy je jesienią uprawiać, ale na razie w przeznaczonym dla nich miejscu plonują jeszcze inne rośliny. Rozwiązaniem może być tu przygotowanie rozsady. Rzodkiewek i rzodkwi raczej z rozsady nie będziemy uprawiać, ponieważ mają one na tyle krótki okres wegetacji, że możemy je po prostu wysiać później, ale w przypadku sałaty, kapusty a nawet szczawiu, który jest rośliną wieloletnią, taką rozsadę można przygotować. Wtedy wysiewamy nasiona wybranych roślin dość gęsto w wybranym miejscu w ogrodzie, na grządce, podwyższanej grządce czy nawet w donicy. Gdy rośliny te wykiełkują i będziemy już mieli dla nich miejsce w warzywniku, wystarczy je wykopać, rozdzielić i posadzić, tam gdzie chcemy.
Niemal wszystkie warzywa liściowe możemy uprawiać też w pojemnikach. W zależności od wielkości zakładanej uprawy, wybieramy odpowiedniej wielkości pojemnik. W donicach możemy np. wysiać rukolę, rokiettę siewną, koper i oczywiście liściowe odmiany sałaty. Pamiętajmy jedynie o tym, że donice trzeba podlewać częściej niż uprawy bezpośrednio w gruncie.
Szpinak wysiany na początku sierpnia jest zazwyczaj gotowy do zbioru przed zimą, co niekiedy pozwala na ponowny wysiew tego warzywa jeszcze raz pod koniec października lub w listopadzie, jeżeli pogoda będzie na tyle łagodna i sprzyjająca. Taki bardzo późny wysiew szpinaku dotyczy odmian, które mogą zimować w gruncie i które rozpoczną szybciej wegetację wiosną. Ich przeznaczeniem jest wtedy pierwszy, wczesnowiosenny zbiór.
Sierpień to także idealna pora na wysiew roślin na tzw. młode liście, a zaliczyć tu możemy m.in. groch, sałatę, bazylię, cykorię liściową, rukolę czy endywię. Możemy je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak też na balkonach lub zewnętrznych okiennych parapetach. Właśnie teraz rosną najlepiej i ich zbiór będzie możliwy już po kilku tygodniach w fazie młodych liści.
Jeżeli macie pytania odnośnie wysiewu i uprawy na poplony warzyw wymienionych w tym filmie lub jeszcze innych warzyw, o których nie wspomniałam, piszcie w komentarzach. Postaram się na nie odpowiedzieć w kolejnych odcinkach.
Zajęci wspaniałymi sierpniowymi zbiorami ogórków, pomidorów, buraków i fasolki szparagowej czasami zapominamy, że jeżeli teraz o to zadbamy, to jesienią też będziemy mieli mnóstwo plonów. Zachęcam do ich uprawy i życzę wspaniałych upraw.
I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#ogrodek #warzywnik #warzywniak #ogródek #siew #seeds #uprawa #wysiew #warzywa #ogródwarzywny #ogrod_na_co_dzień #uprawawarzyw #ogrodniczka #sierpień #porady #poradnik #poplony

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Co można wysiać w sierpniu na poplony?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Co można wysiać w sierpniu na poplony?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.