Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2019-08-01, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Co wysiać na poplony?

Trwa sezon zbiorów. Oprócz ogórków, marchwi, sałaty i wielu innych warzyw, możemy zbierać też pyszną fasolkę szparagową. Jest to warzywo, które szczególnie lubię uprawiać. Jest przepyszna i bardzo łatwa w uprawie. Wystarczy ją wysiać i podlewać, żeby po 2-3 miesiącach zbierać żółte, zielone lub fioletowe strąki. To ostatni moment, żeby wysiać fasolkę szparagową na jesienny zbiór. Tym bardziej, że o tej porze niektóre zagony już opustoszały i możemy je wykorzystać do uprawy poplonów.
W tym celu oczyszczamy grządki z resztek roślin i chwastów, wzruszamy, spulchniamy i wyrównujemy ziemię. Możemy też ją zasilić wybranym nawozem lub warstwą kompostu.
A oprócz fasolki szparagowej cały czas możemy wysiewać rzodkiewkę. Wybieramy odmiany, które nadają się do letniej uprawy i siejemy w miarę potrzeby. Lipiec to też ostatni moment na wysiew buraków ćwikłowych. Okres od siewu do zbioru wynosi około 120 dni, co oznacza, że warzywa wysiane teraz będziemy mogli wykopać z grządki w okolicach listopada. Jeżeli nie zdążą w pełni się rozwinąć zawsze możemy zebrać młode rośliny, tzw. botwinę. W tym sezonie siałam buraki już dwa razy, ale do trzech razy sztuka. Spróbuję jeszcze raz, tym razem w innym miejscu.
Puste miejsca na grządkach możemy też przeznaczyć na uprawę ziół. Możemy posadzić sadzonki, które nabyliśmy w sklepie i cieszyć się świeżymi, aromatycznymi liśćmi do późnej jesieni. Cały czas możemy wysiewać koper, zarówno bezpośrednio do gruntu, jak również w donicach. W pojemnikach możemy też wysiewać np. bazylię, której młode liście będą wspaniałym dopełnieniem potraw z pomidorami.
Kolejną rośliną, którą o tej porze możemy wysiewać jest sałata. Aczkolwiek z letnią uprawą sałaty można mieć pewne problemy. Zewnętrzne liście mogą ulegać poparzeniu, jest ona też bardziej narażona na ataki chorób grzybowych i ślimaków, ponadto główki o tej porze mają tendencję do wydawania pędów kwiatowych. Dlatego wysiewając ją w lipcu czy sierpniu, wybierajmy tylko odmiany letnie, najbardziej odporne. Możemy też wysiać kapustę pekińską czy mieszankę warzyw liściowych, które nadają się do uprawy w donicach i które zbieramy w fazie młodych liści.
Jeżeli przygotowaliśmy wcześniej rozsadę kalarepy, możemy ją teraz posadzić na grządce. Jest to też ostatni moment, żeby wysiać kalarepę wprost do gruntu. Generalnie zaleca się siać ją w pierwszej połowie lipca, ale ostatnio w naszym klimacie początek jesieni jest na tyle ciepły, że możemy pokusić się o późniejszy wysiew. Ważne, aby tak samo jak w przypadku sałaty, wybrać odmianę letnią, mniej skłonną do drewnienia.
Warzywa poplonowe nie mają lekko, ponieważ początek ich wegetacji przypada akurat w porze największych upałów i suszy. Dlatego poplony musimy naprawdę starannie i systematycznie podlewać. Bez tego jesiennych zbiorów nie będziemy mogli zaliczyć do obfitych. Regularnie podlewamy też pomidory, aby owoce nie popękały. Wahania wilgotności podłoża mogą bowiem wpływać na to, że pomidory pokryją się nieładnymi pęknięciami. Również zawiązywaniu się główeczek kapusty brukselskiej sprzyjamy teraz podlewaniem i pogłównym nawożeniem.
W moim ogrodzie pierwszy raz uprawiam brukselkę i jak na razie rozwija się obiecująco. Jedynym problemem jest nawracający problem ataku mączlika szklarniowego. Co jakiś czas muszę więc stoczyć walkę z tymi szkodnikami.
Na mączliki, mszyce, miseczniki i przędziorki polecane są między innymi preparaty na bazie oleju. Można przygotować własny 1%-owy roztwór np. z oleju rzepakowego w wodzie, którym wykonujemy oprysk. Można też użyć gotowego preparatu na bazie oleju oleju rydzowego, który jest do nabycia w formie koncentratu lub gotowego do użycia sprayu. Koncentrat również rozpuszczamy w wodzie i nanosimy na rośliny za pomocą opryskiwacza.
Preparaty olejowe działają mechanicznie i nie wpływają w żaden sposób na roślinę. Ich działanie polega na tym, że olej pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia im oddychanie i poruszanie się i w rezultacie prowadzi do ich śmierci. Są to środki w 100% pochodzenia naturalnego, w związku z tym nie musimy się przejmować żadnym okresem karencji. Są też bezpieczne dla naszego środowiska i możemy ich używać przez cały rok.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Co wysiać na poplony?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Co wysiać na poplony?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.