Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-12-10, 01:00

Cyprysy, cyprysiki i jałowce na Święta

Tematem dzisiejszego odcinka naszego świątecznego cyklu będą cyprysiki. Przed Bożym Narodzeniem odgrywają one często rolę miniaturowych choinek. Jak je pielęgnować, żeby były ozdobą nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych latach i jak stworzyć z nich ciekawe dekoracje? O tym już za chwilę. Zapraszam
Ciemnozielone, kolumnowe małe drzewka to właśnie cyprysiki. Ale nie tylko one dostępne są o tej porze w sklepach. Możemy nabyć też cyprysy, te są zazwyczaj jaśniejsze, bardziej rozłożyste u dołu, jak choinka. Gdy potrzemy liście, poczujemy miły, nieco cytrynowy zapach – to ich znak charakterystyczny. Oprócz tego możemy czasami trafić też na jałowca o pokroju strzelistego drzewka. Wszystkie prezentują się równie ładnie.
W świątecznej ofercie najczęściej znajdziemy cyprysiki Lawsona, np. w odmianie Ellwoodii. Rośliny tego gatunku bardzo często uprawiamy też w ogrodach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po świętach znaleźć dla nich miejsce na działce. Ta odmiana jest akurat wolno rosnąca, dorasta zazwyczaj do 2-3 metrów, rocznie o ok. 10 cm. Ciekawą odmianą cyprysika jest także 'Snow White' czyli „biały śnieg” - nazwa nawiązująca do jasnych przyrostów na szczycie, które wyglądają trochę jak ośnieżone. Wytrzyma on mróz mniej więcej do -20 stopni Celsjusza, więc też możemy wystawić go na zewnątrz.
Bardziej wrażliwe są cyprysy, które pochodzą z Kalifornii, ale często kojarzone są z rejonem Morza Śródziemnego. W okresie Świąt, najczęściej w sklepach spotkamy żółtozłotą odmianę „Goldcrest Wilma'. W ogrodach można je uprawiać w strefie 7b, czyli tam, gdzie temperatura zimą nie spada poniżej – 15 stopni Celsjusza.
To cyprys kupiony przeze mnie dwa lata temu. Był wtedy taki mały jak ten. Od tego czasu przebywa w ogrodzie. Stał się częścią już wielu kompozycji. W tym roku trafi do kolejnej.
Podczas pierwszych świąt był ozdobą domu. Na zewnątrz wystawiłam go dopiero wiosną, kiedy już nie było ryzyka silnych przymrozków. Od tego czasu cały czas zdobił donice ogrodowe. Kolejną zimę spędził już na dworze i przetrwał ją bez problemu. Teraz też jego miejsce będzie na zewnątrz.
Za to cyprysy, jałowca, a także cyprysiki kupione w tym roku przetrzymam na razie w domu. Gdy już minie świąteczny czas, przeniosę je do szklarni, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. A wiosną dołączą może do innych roślin w kompozycjach wielogatunkowych, mogą być np. tłem dla roślin kwitnących.
Ale zanim się to stanie wróćmy do świątecznych klimatów, bo teraz te cyprysiki staną się miniaturowymi choinkami, elementami bożonarodzeniowych stroików i dekoracji.
A zaczniemy od złoto zielonego cyprysa. Wystarczy umieścić go w wybranej osłonce i świąteczna ozdoba gotowa.
Jeżeli jednak chcemy dodatkowo udekorować nasze miniaturowe drzewko, to możemy sięgnąć po światełka. Warto wybrać takie, które są lekkie, żeby nie obciążały zanadto delikatnych gałązek cyprysów czy też cyprysików. Ja dla swojego cyprysika wybrałam ledowe lampki na drucie, które nie poparzą rośliny, ważą bardzo bało i można je z łatwością uformować, chociaż rozplątywanie ich już proste nie jest.
Na takim mini drzewku możemy powiesić też bombki, pamiętajmy jednak, że one też powinny być raczej w wersji mini. U mnie białe, czerwone i złote małe kule trafią na jałowca. Jego gałęzie nie są tak delikatne jak w przypadku cyprysów, czy też cyprysików, więc bez problemu utrzymają się na nim tego typu dekoracje, nie robiąc mu przy tym żadnej krzywdy. Jednakże my możemy zrobić sobie krzywdę, dekorując jałowca, ponieważ roślina ta strasznie kłuje. Warto robić to więc ostrożnie lub założyć rękawiczki. Zamiast bombek lub dekoracyjnych światełek możemy też naszą małą choinkę obwiązać ozdobnym łańcuchem.
A teraz dwie propozycje dla tych, którzy wolą stonowane dekoracje, nawiązujące do natury. Ten cyprys trafi do białego wiaderka, a dekoracja będzie tylko na dole rośliny. Umieszczę to gałęzie bluszczu i żywotnika, które wcześniej zebrałam w ogrodzie. Bluszcz rozrasta się u mnie na potęgę, jego cięcie jest wręcz wskazane, a żywotnik posadzony był u mnie głównie po to, żebym mogła przed świętami go lekko poprzycinać. Do gałązek dołączy szyszka, drewniany biały renifer i malutka bombka, oczywiście zamiast nich mogłyby tu znaleźć się inne bożonarodzeniowe atrybuty, które podobają nam się najbardziej.
Do kolejnego pojemnika trafią 3 cyprysiki w odmianie 'Snow White'. Już sama skrzynka zrobiona z kory wprowadza leśny klimat. A białe przyrosty na szczycie miniaturowych drzewek robią wrażenie, jakby były lekko przypruszone śniegiem. Do nich dołączy bluszcz, jego przycięte gałęzie będą długo wyglądać dekoracyjnie, lekko się zasuszą, ale nie stracą na urodzie. Jeżeli zostałyby one umieszczone w ziemi, wtedy najprawdopodobniej większość z nich by się ukorzeniła. Ułożę je dość gęsto, żeby wypełniły wszystkie wolne przestrzenie w doniczce. Do tego dwie maleńkie szyszki na bluszczowych liściach i dwie większe obok pojemnika i gotowe.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Cyprysy, cyprysiki i jałowce na Święta"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Cyprysy, cyprysiki i jałowce na Święta"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.