Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 03.06 - 09.06. Prace ogrodnicze w czerwcu 2024
Kolejny tydzień rozpoczynamy kolejnym filmem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie" i zapraszamy na garść ogrodniczych informacji na najbliższe dni. Udanego tygodnia!
„W czerwcu pełnia sprowadza burze, ostatnia kwadra zaś deszcze duże”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… widokiem róż, które zaczęły już kwitnąć. To niesamowicie bogata grupa roślin. Pasuje nie tylko do ogrodów angielskich i wiejskich, ale również coraz częściej sadzona jest w nowoczesnych aranżacjach. Możemy je też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Wystarczy wybrać odmianę, która podoba nam się najbardziej i zaprosić ją do siebie. Zazwyczaj oferowane są one obecnie w sklepach ogrodniczych, a także internetowych, w doniczkowej formie. To pozwala na ich sadzenie przez cały sezon, również latem.
Sadzić i dosadzać cały czas możemy przeróżne rośliny balkonowe, m.in. pelargonie, petunie, supertunie, fuksje, begonie, trawy ozdobne i wiele innych roślinnych piękności, które będą cieszyć oczy przez całe lato i umilą nam np. czas relaksu na balkonie czy tarasie. Jeżeli je już posadziliśmy, pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu, ponieważ większość z nich to rośliny o dużych potrzebach pokarmowych. Sprawdzajmy też regularnie czy nie widać na nich oznak żerowania szkodników.
Np. ślimaków, które w czasie wilgotnej i ciepłej pogody często pojawiają się w naszych ogrodach. Potrafią ogołocić rośliny ozdobne z kwiatów, mogą też zrobić duże szkody w warzywnikach, zwłaszcza ślimaki nagie. Żeby zapobiegać ich pojawieniu się na grządce można usypać zapory z kruszonych skorupek jajek lub mączki bazaltowej. Użycie mączki bazaltowej ma dodatkowe zalety, ponieważ jako naturalny środek nawozowy bogaty w składniki mineralne, wspomaga wzrost roślin, poprawia strukturę i właściwości gleby oraz reguluje jej odczyn, sprawiając że staje się mniej kwaśna, a bardziej zasadowa. Przeciwdziałając pojawieniu się ślimaków, rozsypujemy mączkę wokół wybranych roślin, które chcemy chronić. Gdyby się pojawiły, mączka je oblepia i uniemożliwia poruszanie. Jeżeli zauważyliśmy już obecność ślimaków nagich w ogrodzie, możemy użyć też preparatu pochodzenia naturalnego w postaci granulatu, który należy rozsypać w miejscu występowania szkodników.
W warzywnikach trwają czerwcowe zbiory sałaty, którą możemy uprawiać w przeróżnych odmianach. Może to być sałata masłowa, liściowa w różnych kolorach, lodowa, krucha czy rzymska. W cieplejszych rejonach naszego kraju wcześnie posadzone sadzonki zaczynają już wybijać w pędy kwiatostanowe, przez co liście gorzknieją. Zbieramy też groszek cukrowy, wczesne kalarepy i inne warzywa kapustne. Dbamy o pozostałe rośliny rosnące na grządkach. Regularnie je odchwaszczamy i podlewamy, jeżeli jest taka potrzeba.
W przypadku pomidorów, dbamy o usuwanie „wilków” czyli rozgałęzień pojawiających się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Im szybciej będziemy je usuwać, tym lepiej. Roślina skieruje wtedy wszystkie siły na tworzenie owoców, a nie rozbudowę masy liściowej. Nie dotyczy to odmian pomidorów koktajlowych, u których nie zależy nam na wielkości owoców. Tym odmianom można pozwolić rosnąć bardziej swobodnie. W miarę wzrostu roślin mocujemy je do palików mniej więcej co 20-30 cm, przywiązując luźno na tzw. ósemkę.
Nadal możemy dosadzać rozsady, które jeszcze na to czekają, nie tylko pomidorów czy papryki, ale także m.in. ogórków, dyni, cukinii, cebuli czy ziół oraz warzyw liściowych i kapustnych na późniejszy zbiór. Nadal możemy też siać fasolkę szparagową, buraki, letnie odmiany sałaty i rzodkiewek. Na rozsadniku możemy w dalszym ciągu wysiewać rośliny kapustne na poplony, może to być m.in. jarmuż, kalarepy, brokuły czy kalafior.
O tej porze rozpoczynamy już okres letniego cięcia i formowania roślin, w tym żywopłotów, zwłaszcza liściastych, które wcześniej, wiosną, nie były przycinane z uwagi na tzw. „efekt płaczu”. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak grab i buk. Te rośliny przycina się od czerwca do sierpnia. Latem możemy przycinać też pozostałe żywopłoty liściaste i iglaste, jeżeli tego potrzebują oraz rośliny okrywowe, które zanadto się rozrosły.
Życzymy pięknego, udanego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #czerwiec #planowanie #ogródek #ogród #działka #ogrod_na_co_dzień