Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.06 - 30.06. Prace ogrodnicze w czerwcu 2024
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2024-06-25, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.06 - 30.06. Prace ogrodnicze w czerwcu 2024

Ostatni tydzień czerwca i pierwszy tydzień wakacji rozpoczynamy, jak zwykle" filmem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie" i zapraszamy na kolejną porcję ogrodniczych porad. Udanego tygodnia!
„Czerwiec stały, grudzień doskonały” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… który jest ostatnim tygodniem czerwca i pierwszym tygodniem wakacji. Z tego faktu najbardziej cieszą się dzieci, zwłaszcza gdy pogoda podpisuje i można przenieść zabawę z domu do ogrodu. Tym bardziej, że w czasie słonecznych, upalnych dni zabawę na świeżym powietrzu można połączyć z zabawą w wodzie. Basenów ogrodowych, większych lub mniejszych do wyboru w sklepach jest co niemiara. Z resztą dzieciom, a także dorosłym nie potrzeba nawet basenu, żeby w ogrodzie wspaniale spędzić letni czas.
Woda z kolei z pewnością przyda nam się do podlewania roślin. W czasie gorących, bezdeszczowych, a także wietrznych dni pamiętajmy o podlewaniu roślin w ogrodzie, które tego potrzebują. Szczególną uwagę należy poświęcić okazom rosnącym w donicach na tarasach i balkonach, pięknie kwitnącym o tej porze pelargoniom, surfiniom, supertuniom i innym kwitnącym pięknościom. Warto pamiętać, że gdy są one gęsto rozrośnięte, to nawet po deszczu należy podejść do nich z konewką, ponieważ woda deszczowa może spłynąć po liściach i nawet nie dotrzeć do podłoża w doniczkach. Pamiętajmy też o ich regularnym nawożeniu, żeby długo, obficie i pięknie kwitły.
Regularnego podlewania wymagają też nasze warzywniki, zwłaszcza ogórki i pomidory, które zawiązują właśnie teraz owoce. Przy niedoborze wody ogórki mogą być niekształtne, mogą zrzucać zawiązki, mogą także gorzknieć. Stała umiarkowana wilgotność gleby w ich przypadku to klucz do sukcesu w ich uprawie. Pomału rozpoczynamy lub kontynuujemy ich zbiory. Cały czas zbieramy też pozostałe warzywa dojrzewające w warzywnikach, m.in. bób, groszek, kalarepę i inne warzywa kapustne oraz sałatę i warzywa liściowe.
W przypadku pomidorów, w dalszym ciągu dbamy o ich podwiązywanie i usuwanie tzw. „wilków”. To czas ich najbardziej intensywnego wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców. W tym czasie pomidory mają największe wymagania co do wilgotności gleby. Warto też na bieżąco obrywać pojedyncze, dolne liście, które dotykają ziemi lub takie, na których widać jakieś plamy. Doglądajmy już pomidorowych upraw pod kątem chorób. Jako jedna z pierwszych, może zaatakować sucha zgnilizna wierzchołkowa, o której więcej była mowa w naszym zeszłotygodniowym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”.
Owoce zawiązują się też już na wielu krzewach i drzewach owocowych. Można już zbierać, oprócz truskawek czy czereśni również wczesne borówki, porzeczki i maliny. Roślin owocowych również warto cały czas doglądać pod kątem żerowania szkodników oraz chorób. Jabłonie i grusze mogą być atakowane przez parcha, porzeczki, agrest, borówki i truskawki przez mączniaka, również rośliny ozdobne mogą mieć objawy występowania chorób grzybowych. Żeby im zapobiegać można wykonać oprysk środkiem grzybobójczym, zwalczającym parcha, mączniaka prawdziwego i rdzę. Należy sporządzić z niego zawiesinę wodną i wykonać oprysk, najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem. Tego typu preparat działa lokalnie układowo. Można go stosować do czasu osiągnięcia dojrzałego owocu na roślinie. Pamiętajmy, aby stosując różne preparaty zawsze dokładnie czytać instrukcję i przestrzegać wskazówek podanych przez producenta.
Nie zapominajmy o domowych roślinach doniczkowych. One o tej porze też silnie przyrastają, wymagają częstszego podlewania i naszej uwagi. Lato, to dobry moment, żeby je dokładnie umyć. Można to zrobić w ogrodzie lub na balkonie korzystając z opryskiwacza lub zraszacza z wodą. Taki prysznic najlepiej przeprowadzić, gdy jest ciepło, ale pochmurnie, nie w pełnym słońcu, do którego domowe okazy często nie są przyzwyczajone, i które mogłoby poparzyć liście.
I przypominamy, że wiele gatunków, które uprawiamy jako domowe rośliny doniczkowe może spędzić lato na zewnątrz, na świeżym powietrzu, w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. I do roślin tych można zaliczyć m.in. fikusy, palmy, sagowce, zielistki, sukulenty, w ty kaktusy, bananowce, wszystkie rośliny śródziemnomorskie, niektóre storczyki, juki, trzykrotki i wiele innych. Wcześniej należy je zahartować i stopniowo przyzwyczajać do słońca, żeby nie poparzyć liści. Takie wystawienie na dwór pozytywnie wpłynie na ich wegetację. Należy je wnieść ponownie do domu przed nadejściem chłodów.
I to tyle na dziś. Życzymy udanego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzień #kalendarium #czerwiec #planowanie #ogródek #ogród #działka #ogrod_na_co_dzień

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.06 - 30.06. Prace ogrodnicze w czerwcu 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.06 - 30.06. Prace ogrodnicze w czerwcu 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.