Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Dlaczego iglaki brązowieją? Brązowienie iglaków - jakie mogą być powody? Co robić?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-03-12, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Dlaczego iglaki brązowieją? Brązowienie iglaków - jakie mogą być powody? Co robić?

Dlaczego iglaki brązowieją? To temat dzisiejszego odcinka z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
W ogrodach uprawiamy wiele różnych gatunków roślin iglastych. Ich zaletą jest to, że są cały rok zielone, mogą stanowić wspaniałe tło dla rabat kwiatowych, doskonale nadają się też na żywopłoty. Sadzić możemy wiele gatunków: cisy, sosny, świerki, jałowce i przeróżne cyprysy oraz żywotniki. I w większości są to rośliny łatwe w uprawie, niekiedy jednak możemy zaobserwować brązowienie igieł lub całych pędów. Jaki może być tego powód?
Pierwszy powód to zimno.
Czasami po zimie, możemy zauważyć, że nasze iglaki nie są w najlepszej kondycji. Niektóre gatunki są mniej odporne na mróz niż nasze rodzime świerki lub sosny. Cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy, świerk biały 'Conica', daglezja czy niektóre żywotniki mogą, po wyjątkowo silnych mrozach, mieć przemrożone pędy, zwłaszcza od strony, z której najczęściej wieje mroźny wiatr. Czasami zdarza się też tak, że rośliny usychają nie ze względu na niską temperaturę, ale w efekcie tzw. suszy fizjologicznej, czyli wtedy, gdy zimą rośliny miały za sucho. Dlatego musimy pamiętać o podlewaniu iglaków przez cały rok. Są też gatunki roślin iglastych, które na zimę zmieniają kolor, właśnie na brązowo – brunatny. Do gatunków tych zaliczyć można np. mikrobiotę syberyjską, niektóre żywotniki i niektóre jałowce. Dla nich jest to zjawisko zupełnie naturalne, nabiorą na nowo żywych zielonych kolorów wraz z nadejściem wiosny.
Kolejnym powodem brązowienia iglaków może być upał.
Niektóre rośliny iglaste preferują gleby wilgotne i cierpią, gdy lato w naszym kraju jest wyjątkowo suche i upalne. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. cyprysika groszkowego, japońskiego i błotnego, choinę kanadyjską, wybrane odmiany jodeł i żywotniki. Dość wymagająca pod względem podlewania jest także tuja. Jeżeli nie zadbamy o dostateczną ilość wody, zwłaszcza na początku ich uprawy i po przesadzeniu, rośliny te mogą usychać, fragmentami lub w całości. Czasami ma na to wpływ także sąsiedztwo innych gatunków. Jeżeli posadzimy niewielkie iglaki w pobliżu większych drzew, przegrają one konkurencję z zakorzenionymi już, rozrośniętymi i starszymi okazami. Tak posadzone iglaki należy potraktować ze szczególną troską.
Trzecim powodem usychania i brunatnienia igieł lub pędów iglaków może być zła dieta i brak składników odżywczych.
To zagadnienie należałoby rozpocząć od odczynu gleby, przypominając, że większość roślin iglastych należy sadzić w podłożu o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Rosnąc w takiej ziemi nie będą miały problemów z przyswajaniem składników pokarmowych. A wśród nich nie powinno zabraknąć podstawowych makro i mikroelementów, które możemy dostarczyć nawożąc iglaki nawozami naturalnymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi, zwłaszcza w początkowym okresie ich wzrostu. Generalnie iglaki nie są pod tym względem wymagającymi roślinami, ale od czasu do czasu możemy je dokarmić, zwłaszcza gdy widzimy, że przestaje wyglądać zdrowo. Ważnym elementem w diecie iglaków jest magnez. Jego brak może objawiać się blaknięciem igieł, potem ich żółknięciem i opadaniem.
I ostatnim powodem powodem brązowienia iglaków mogą być choroby i szkodniki. Tu każdy przypadek należałoby tak naprawdę sprawdzić indywidualnie. Ale np. na świerkach 'Conika” bardzo często można zaobserwować przędziorki, których obecność może doprowadzić do zniszczenia całych pędów lub nawet całych roślin.
Na świerkach i modrzewiach można z kolei zauważyć mszyce, o ich obecności na świerkach świadczą charakterystyczne galasy. Mszyca świerkowa żeruje na świerkach, na ich starszych igłach, pozostawiając świeże przyrosty. Igły te żółkną i masowo opadają. Ochojnik świerkowo-modrzewiowy to mszyca żerująca na modrzewiach i świerkach. Szkodnik ten zimuje ukryty w spękaniach kory i wiosną zniekształca igły modrzewia. Latem jego pędy pokrywają się obficie białym woskowym nalotem. W okresie letnim objawem żerowania larw jest pojawienie się charakterystycznego białego puchu. Przy dużej liczebności szkodnika pędy roślin zamierają całkowicie.
Rośliny osłabia też żerowanie miseczników, co prowadzi do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł, a nawet zahamowania wzrostu pędów. Ponadto miseczniki podczas żerowania wydzielają duże ilości lepkiej rosy miodowej, na której rozwijają się choroby grzybowe, m.in. grzyby sadzawkowe...
Warto jednak pamiętać, że brązowienie iglaków od środka jest zjawiskiem naturalnym. Tam, gdzie nie dochodzi światło roślina nie będzie zielona. I to tyle na dziś. Życzę pięknych, zdrowych i silnych iglaków w ogrodzie. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#iglaki #tuje #żywotniki #pielęgnacja #uprawa #rośliny #żywopłot #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porada #ogrod #ogród #ogrody #ogródek #ogrodnictwo #mójogród

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Dlaczego iglaki brązowieją? Brązowienie iglaków - jakie mogą być powody? Co robić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Dlaczego iglaki brązowieją? Brązowienie iglaków - jakie mogą być powody? Co robić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.