Dlaczego storczyk nie kwitnie - inicjowanie kwitnienia i najlepsze stanowisko dla storczyka
Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu i jak zainicjować kolejne kwitnienie storczyka? Najczęściej storczyki kwitną raz lub dwa razy w roku. Musimy w tym czasie unikać sytuacji, które mogą przyspieszyć przekwitanie. Storczyki przekwitają szybciej, gdy są ustawione przy oknie od strony południowej i narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W takich warunkach może też dojść do poparzenia liści. Storczyki powinny być uprawiane w świetle rozproszonym. Ponieważ pochodzą one z lasów tropikalnych są wrażliwe na mróz, dlatego zimą uważajmy podczas wietrzenia pokoi, aby nie narazić tych roślin na mroźne przeciągi. Ponadto jeżeli ustawimy storczyki w kuchni, blisko jabłek, też możemy się spodziewać szybszego opadnięcia kwiatów. Niebezpieczne są także uszkodzenia mechaniczne, jeśli np. podczas przestawiania doniczki dojdzie do naderwania kwiatów lub pąków.
W przypadku odmiany Phalaenopsis, po przekwitnięciu możemy pozostawić pęd do samoistnego zaschnięcia. Czasami na jego końcu pojawiają się nowe kwiaty, jednak sam pęd nie jest wtedy tak dekoracyjny jak podczas pierwszego kwitnienia. Można więc przyciąć kwiatostan pod najniższym przekwitłym kwiatem lub powyżej drugiego, trzeciego od dołu oczka śpiącego.
Phalaenopsisy mogą kwitnąć bez przerwy nawet przez kilka lat. Zaraz po przekwitnięciu pojawiają się nowe pąki. Często na tych samych pędach kwiatostanowych.
Różne gatunki storczyków należy odmiennie pielęgnować po kwitnieniu. Ogólna zasada mówi, żeby roślinę przesadzić, nieco mniej podlwać podlewać i trzymać w temperaturze o kilka stopni niższej. Są storczyki, które muszą przejść wyraźny okres spoczynku, podczas którego ograniczamy nawożenie i podlewanie, ale są też takie, które należy równomiernie podlewać i nawozić cały rok. Jakie są wymagania danego gatunku warto sprawdzić jeszcze przed kupnem rośliny. Najczęściej uprawiany w naszych domach Phalaenopsis nie ma wyraźnego okresu spoczynku, ale pojawiają się fazy, w których wolniej rośnie, np. w momencie kiedy pojawia się nowy liść sercowy może być przerwane kwitnienie.
Jeśli przez ponad rok storczyk nie kwitnie możemy zacząć szukać ewentualnych przyczyn i próbować je kolejno eliminować.
W przypadku gatunków, które wymagają okresu spoczynku, musimy o to zadbać. Jeżeli np. w uprawie Dendrobium nobile lub niektórych katlei nie będziemy przestrzegać okresu spoczynku, rośliny te nie zakwitną.
Sprawdźmy czy storczyki nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Osłabione rośliny również nie będą kwitły.
Zwróćmy uwagę na stanowisko, może roślina potrzebuje zmiany miejsca lub oświetlenia. Przestawienie rośliny, która nie chce kwitnąć, może ją skłonić do zainicjowania pąków.
Częstym błędem w uprawie storczyków jest nadmierne podlewanie, a czasami również nadmierne nawożenie. Ratunkiem w tej sytuacji może być systematyczne przesadzanie, co roku lub co dwa lata. Roślinę przesadzamy, gdy korzenie ulegną zasoleniu, gdy pojawią się szkodniki lub gdy podłoże porosną glony. Należy stosować wyłącznie podłoża dla storczyków, które składają się m.in. z kawałków kory drzew iglastych, torfowca czy perlitu.
Mimo że storczyki mają małe wymagania pokarmowe ważne jest nawożenie. Nawożenie storczyków ma takie samo znaczenie, jak prawidłowa, zrównoważona dieta w odżywianiu każdego z nas. Nie możemy przenawozić rośliny, jak również nawozić jej za mało. W sklepach dostępne są specjalne nawozy i odżywki do storczyków, które są odpowiednio zbilansowane. Należy je dokładnie dozować, zgodnie z informacjami podanymi na opakowaniach. Dostępne są nawet odżywki przeznaczone do storczyków, które właśnie przekwitły. Warto pamiętać, że nawóz jest najskuteczniej wchłaniany przez wilgotny substrat. Dlatego najpierw podlewamy roślinę, a dopiero potem ją zasilamy.
Nie należy się poddawać. Jeśli zapewnimy storczykom odpowiednią pielęgnację, okażą się naprawdę długowiecznymi roślinami. Ten storczyk jest ze mną od ponad 10 lat. Przeżył przeprowadzkę i wielokrotną zmianę miejsc. Przez 3 lata nie pojawił się na nim żaden kwiat. A teraz znów zaczął kwitnąć.
Jeżeli nasz Phalaenopsis jest zdrowy, ale nie inicjuje kwitnienia możemy przetrzymać go przez ok. 8 tygodni w nieco niższej temperaturze, np. 16-18 stopni Celsjusza. Powinien w tym czasie wypuścić co najmniej jedno nowe boczne odgałęzienie, a czasami nawet nowy pęd kwiatostanowy. Gdy go zauważymy, musimy zadbać o jego podwiązanie. Dzięki temu kwiaty będą się lepiej prezentować, a co najważniejsze, zapobiegniemy w ten sposób złamaniu pędu.
Subskrybuj :)
https://ogrodnacodzien.pl/
https://www.facebook.com/izabella.schick/
#ogrod_na_co_dzien