• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Fasolka szparagowa najważniejsze zasady uprawy. Uprawa fasolki od wysiewu po zbiory.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-05-20, 01:00

Fasolka szparagowa najważniejsze zasady uprawy. Uprawa fasolki od wysiewu po zbiory.

Fasolka szparagowa w sklepach często bywa droga i niezbyt ładna. Tymczasem w warzywnikach możemy ją uprawiać bez problemu, bo jest to roślina mało wymagająca i bardzo plenna. Możemy ją wysiewać od połowy maja do połowy lipca. W dzisiejszym odcinku z cyklu "Ogród Warzywny" przypominamy więc 10 najważniejszych zasad uprawy fasolki szparagowej.
Pierwsza WYSIEW
Fasolkę szparagową wysiewamy wprost do gruntu na warzywnych grządkach. Do wyboru mamy szereg odmian o różnym kształcie i kolorze strąków, z podziałem na dwie główne grupy: fasolkę szparagową tyczną i fasolkę szparagową karłową. W przypadku odmian tycznych potrzebne będą na dalszym etapie wzrostu podpory. Ich nasiona najczęściej wysiewa się gniazdowo, w dołkach o głębokości 2-4 cm. Można ją też uprawiać rzędowo, wtedy odstępy między rzędami powinny wynosić mniej więcej 30-40 cm w przypadku fasolki karłowej i ok. 70-80 cm w przypadku fasolki tycznej. Kiełkują one dość szybko, w dobrych warunkach pogodowych po ok. 5-10 dniach.
Zasada druga TERMIN WYSIEWU
Fasola jest typową roślina ciepłolubną, dlatego pierwszy wysiew przeprowadza się zazwyczaj w połowie maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Nasiona kiełkują dopiero w temperaturze 11 st. Celsjusza, a minimalna temperatura wzrostu wynosi 8 stopni Celsjusza. Wysiew fasolki szparagowej, zwłaszcza karłowej, warto powtarzać np. co 2 tygodnia do połowy lipca, to pozwala przedłużyć zbiory świeżych strąków.
Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY
Przed siewem fasoli warto przygotować glebę, oczyścić, odchwaścić i wyrównać grządkę. Najlepiej roślina ta rośnie na glebach próchnicznych i przepuszczalnych, w drugim roku po oborniku, o odczynie zbliżonym do 6 pH. Przedsiewnie można grządkę zasilić np. kompostem.
Zasada czwarta MIEJSCE UPRAWY
Fasolka szparagowa, tak samo jak pozostałe rośliny warzywne, najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Ale poradzi sobie także w miejscu lekko zacienionym, aczkolwiek im więcej cienia tym mniejsze mogą być plony. Optymalna temperatura jej wzrostu wynosi 20-25 stopni Celsjusza. Odmiany karłowe można uprawiać też na podwyższanych grządkach lub w większych donicach. Odmiany tyczne najlepiej jest wysiewać w miejscach osłoniętych od wiatru.
Piąta zasada NAWOŻENIE
Podobnie jak inne rośliny bobowate fasolka szparagowa wiąże azot z powietrza, ma więc niewielkie wymagania dotyczące nawożenia azotowego. Jeżeli odpowiednio przygotujemy grządkę przedsiewnie, nawożenie pogłówne zazwyczaj nie jest konieczne.
Po szóste PODLEWANIE
Podlewanie jest szczególnie ważne podczas kiełkowania oraz w czasie kwitnienia i zawiązywania strąków. Susza i upały mogą powodować opadanie kwiatów, tym samym przyczyniają się do zmniejszenia plonu.
Zasada siódma ODCHWASZCZANIE
Zawsze dbamy też o odchwaszczanie naszych grządek, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.
Punkt ósmy ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY
Fasola, w odróżnieniu od większości innych roślin warzywnych może być uprawiana po roślinach z tej samej rodziny , a nawet po sobie. Zmianowanie w jej przypadku nie jest konieczne.
Może być uprawiana po wielu warzywach wysiewanych na przedplony, m.in. po warzywach kapustnych, rzodkiewce, szpinaku czy sałacie.
Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA
W uprawie współrzędnej fasolkę szparagową można siać w bezpośrednim sąsiedztwie wielu innych warzyw, mogą to być np. buraki, pomidory, ogórki, seler, kukurydza czy warzywa kapustne, takie jak np. kalarepa lub kapusta.
I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU
Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności, należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.
Pierwsze strąki możemy zbierać zazwyczaj 2,5 miesiąca od wykiełkowania roślin. Od tego momentu warto przeglądać fasolową grządkę co 2-3 dni, żeby zerwać kolejne w odpowiednim momencie.
Z fasolki szparagowej można przygotować różne przetwory po krótkim zblanszowaniu nadaje się także do mrożenia.
Jest to roślina łatwa w uprawie. Warto znaleźć dla niej trochę miejsca w warzywniku. Życzymy udanych plonów. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#fasolka #fasolkaszparagowa #zasady #uprawa #uprawa #uprawawarzyw #wysiew #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #zdrowejedzenie #warzywniak #warzywnik #warzywa #ogrodek #ogrod #porady #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Fasolka szparagowa najważniejsze zasady uprawy. Uprawa fasolki od wysiewu po zbiory."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Fasolka szparagowa najważniejsze zasady uprawy. Uprawa fasolki od wysiewu po zbiory."? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.