Grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.12 - 01.01. Prace ogrodnicze w grudniu
Rozpoczynamy ostatni w tym roku tydzień w ogrodzie. Czas na podsumowania... i planowanie nowych ogrodniczych zadań. A co można zaplanować na najbliższe nadchodzące dni? O tym mówimy w dzisiejszym filmie! Zapraszamy! I jeszcze raz życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
„Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy stary, a witamy nowy rok...
... zaczynając od drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze raz przesyłamy więc najwspanialsze życzenia. Niech blask świec, lampek i gwiazd przypomina nam, że czasem wystarczy wypowiedzieć życzenie i wszystko może się zdarzyć.
Po świętowaniu możemy wrócić do ogrodniczych zajęć, bo już w grudniu możemy rozpocząć wysiewy. Od kwiatów, np. od begonii. Drobne nasiona begonii bulwiastej i stale kwitnącej kiełkują dość długo, bo 2-3 tygodnie, powoli się też potem rozwijają, zatem żeby otrzymać kwitnące okazy w maju, należy rozpocząć ich uprawę już zimą. Do wykiełkowania rośliny te potrzebują temperatury 20-24 stopni Celsjusza.
Pod koniec miesiąca można wysiać do skrzynek także nasiona pierwiosnków. One również są drobne, nie przysypujemy ich ziemią, a jedynie lekko przygniatamy i przykrywamy kawałkiem folii lub szybą. Wystawiamy je na zewnątrz, żeby przeszły okres chłodu. Zimą wysiewamy także pelargonie, zarówno bluszczolistne jak i rabatowe. Dobrze one kiełkują o tej porze, mimo że roślinom w naszym klimacie wciąż brakuje światła.
Sprawdźmy w jakim stanie są ogrodowe zabezpieczenia i osłony wrażliwych roślin. Zimowe wiatry mogą być silne i porywiste i rozwiać nasze okrywy lub stroisze. Dlatego kilkakrotnie w ciągu zimy warto wszystko skontrolować i opatulić rośliny na nowo lub uzupełnić brakująca warstwę ściółki czy też stroiszowych gałązek. Tym bardziej, że możemy je teraz w łatwy sposób pozyskać z choinek, które już za jakiś czas będziemy rozbierać.
Jeżeli rozpoczęliśmy dokarmianie ptaków, to należy je kontynuować przez całą zimę. Pomaga to zwłaszcza osobnikom starszym i słabym, które w czasie silnych mrozów i przy niesprzyjającej pogodzie, często nie poradzą sobie bez ingerencji człowieka.
„W noc sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”. W tym dniu przyda nam się brzozowa rózga. ;) Dawniej wierzono, że takimi rózgami należy wypędzić duchy starego roku, kiedy nadchodzi nowy. Życzymy szampańskiej zabawy i wspaniałego Sylwestra!
W Nory Rok również składamy najwspanialsze noworoczne życzenia! Przede wszystkim zdrowia, bo z nim będziemy mieli siłę i energię stawić czoła wszystkim planom i wyzwaniom. Życzymy też radości z każdego nadchodzącego dnia i spełnienia noworocznych postanowień, zwłaszcza tych ogrodniczych.
Szczęśliwego Nowego Roku! I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #grudzień