Jakie cebulowe rośliny kwitnące sadzimy wiosną? Oraz jak sadzić dalie, lilie oraz mieczyki?
Większość najbardziej znanych roślin cebulowych, bulwiastych i rosnących z karp, takich jak m.in. tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy, sadzimy jesienią. Ale są też takie gatunki, które sadzimy wiosną i do nich zaliczyć można m.in. dalie, mieczyki, kanny, kalie, frezje, lilie, jaskry czy begonie. Zaliczyć je możemy do roślin ciepłolubnych, które nie są w stanie przetrzymać silnych przymrozków, dlatego często wykopujemy je z ogrodowych rabat jesienią i ponownie sadzimy w kwietniu lub w maju, żeby zakwitły latem, w lipcu, sierpniu i wrześniu.
Sposób sadzenia tych roślin nie różni się od sposobu sadzenia tzw. cebulek jesiennych. Umieszczamy je w ziemi mniej więcej na głębokości ich trzykrotnej wielkości, czyli małe cebule, bulwy i kłącza zaledwie kilka cm pod ziemią, natomiast większe – głębiej.
Warto nieco dłużej pozostać w temacie dalii, bo sadzenie ich karp o różnych kształtach, może wydawać się nieco bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla początkujących. Aczkolwiek wcale bardzo skomplikowane nie jest, o czym za chwilę. Warto poświęcić chwilę tematowi dalii również dlatego, że są to rośliny wspaniałe, niezwykle dekoracyjne i niezwykle bogate jeżeli chodzi o liczbę odmian. Ich rodzina jest bardzo liczna, zróżnicowana pod względem wielkości i barw kwiatów oraz pokroju roślin. Można uprawiać odmiany karłowe lub całkiem wysokie, dorastające nawet do półtora metra o kwiatach pojedynczych, pełnych, półpełnych pomponowych, kaktusowych, anemonowych, które mogą zdobić ogrodowe rabaty, jak również doskonale nadają się na kwiat cięty.
Ich karpy, przezimowane po jesiennym wykopaniu czy też nowo zakupione sadzimy w gruncie, gdy minie już ryzyko przymrozków, najczęściej na przełomie kwietnia i maja lub w maju. W zależności od wielkości karpy dalii, jaką mamy, wykopujemy dołek, w który na dno wsypujemy kompostu lub żyznego podłoża, ponieważ są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, z uwagi na to że szybko rosną i bujnie się rozwijają i kwitną, o ile oczywiście tych składników pokarmowych oraz wody będą potem miały pod dostatkiem.
Jeżeli nie mamy własnego kompostu, możemy wykorzystać gotowy do użycia eko kompost, usypujemy go w niewielki stożek, na którym umieszczamy karpę tak, żeby kawałek zazwyczaj widocznej łodygi skierowany był ku górze. Czasami widać już kiełkujące pędy, one też są wskazówką gdzie jest góra karpy. Następnie całość przysypujemy mieszanką kompostu z ziemią i podlewamy, żeby ziemia szczelnie otuliła część podziemną dalii. W zagłębieniu musi się zmieścić cała karpa wraz z warstwą gleby, która będzie ją przykrywać. W przypadku dalii warstwa przykrycia powinna wynosić od 3 do 5 cm. Te karpy, które podczas zimowania bardzo się skurczyły lub pomarszczyły, możemy przed sadzeniem poddać 24-godzinnej kąpieli wodnej.
Przy okazji sadzenia dalii możemy je też rozmnożyć poprzez podział karp. Oddzielony fragment powinien składać się z 2 lub 4 bulw i co najmniej 1 kawałka łodygi.
Małe karłowe dalie możemy uprawiać też w donicach. W tym celu wypełniamy wybrany, stosunkowo duży pojemnik żyznym, przepuszczalnym podłożem, może być to np. ziemia uniwersalna i w nim sadzimy dalie. Niewielkie formy mogą w nim rosnąć i kwitnąć cały sezon. Uprawę pojemnikową możemy też potraktować tymczasowo, jako czas na podkiełkowanie dalii, żeby pobudzić ją do wcześniejszego kwitnienia lub wtedy, gdy nie mamy jeszcze miejsca dla dalii na rabacie, ponieważ np. zajęta jest ona przez inne rośliny cebulowe, które będą wykopywane na lato, ale potem w ich miejsce będzie można sadzić kolejne rośliny, np. dalie. Wtedy przesadzamy je z całą bryłą korzeniowe w zwolnione dla nich miejsce.
Mieczyki i lilie też można podkiełkować wstępnie w donicach i potem przesadzić je do gruntu, ale najczęściej sadzi się je od razu na rabacie. Dla nich nie trzeba wykopywać dużego dołka, jak dla dalii, tylko niewielkie, mniej więcej 6-8 centymetrowe dla bulw mieczyków i 8-12 centymetrowe dla lilii, w zależności od wielkości cebul jakie mamy. Zwróćmy uwagę, aby sadzić je stożkiem do góry i zawiązkami korzeni do dołu. Miejsce ich sadzenia też warto wcześniej lub nawet po sadzeniu zasilić kompostem czy wybranym nawozem.
Wszystkie te rośliny kochają słońce, warto więc znaleźć dla nich jak najjaśniejsze miejsce. Nie lubią za to ziemi podmokłej. Jednakże w czasie upalnych i suchych dni pamiętajmy o ich podlewaniu. Wysokie odmiany wymagają często podpór. Już podczas sadzenia warto to uwzględnić.
Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie roślin cebulowych między innymi gatunkami rosnącymi już na rabacie należy w szczególny sposób ochronić je przed szkodnikami.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#kwiaty #dalie #lilie #mieczyki #wiosna #ogrod_na_co_dzien #ogród #działka #ogródek #porady