Jakie kwiaty kwitną w środku zimy? Kwitnące kwiaty doniczkowe zimą
Jakie kwiaty kwitną w środku zimy? Kwitnące piękności można nabyć w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach zimową porą? O tym jest dzisiejszy film z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam.
Rośliny kwitnące zimą sprawiają nam szczególnie dużo radości. Gdy na dworze mróz i czasami śnieg, ich kolorowe kwiaty wprowadzają dużo weselszą, czasami wiosenną atmosferę. Do wyboru jest tu całkiem sporo gatunków, wszystko zależy od upodobań i preferencji osób, które będą je potem pielęgnować.
A przykładem prześlicznych roślin kwitnących są cyklameny, potocznie nazywane fiołkami alpejskimi. Dostępne są one w przeróżnych gatunkach i odmianach.
Cyklamen perski jest chyba najbardziej znany. Ma dość duże kwiaty, o charakterystycznym kształcie, których płatki mogą być gładkie, postrzępione lub falowane, różowe, fioletowe, czerwone, łososiowe lub białe. Jest to roślina bulwowa, która w trakcie wegetacji przechodzi okres spoczynku. W tym czasie często liście zamierają i wiele osób wyrzuca swój okaz, myśląc, że zmarniał. Tymczasem można poczekać aż na nowo wypuści z bulwy liście i potem kwiaty.
Takiego problemu nie mamy z kolejną kwitnącą rośliną, jaką jest sępolia, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim. U niej ozdobne liście pokryte kutnerem utrzymują się cały czas, a kwitnienie przypada zazwyczaj raz lub dwa razy do roku. W zależności od odmiany kwiaty mają różne kolory i kształty, mogą być pełne lub pojedyncze, o płatkach prostych, karbowanych lub falowanych, w kolorach różowym, fioletowym, niebieskim i białym, jednobarwne lub dwu czy wielobarwne. Sępolie to rośliny, które mogą pozostać z nami przez wiele lat. Ponadto bardzo łatwo je rozmnożyć przez sadzonki liściowe.
Pięknie też kwitną zimą begonie zimowe, o kwiatach w kolorze białym, różowym, łososiowym, czerwonym, pomarańczowym i żółtym, które przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują się na roślinie przez wiele miesięcy. Gdy jedne przekwitają, rozwijają się kolejne kwiatostany. Dodatkowo, można je w razie potrzeby pobudzić do kwitnienia poprzez przycinanie. Latem dobrze czują się wystawione na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon.
Podobnie jest z miniaturowymi różyczkami doniczkowymi, które w swej kwitnącej formie są pojawiają się w sklepach przez cały rok. Oczywiście zima to nie jest ich naturalny czas kwitnienia, który przypada na wiosnę i lato, ale producenci roślin potrafią stworzyć im takie sztuczne warunki, że obsypują się kwiatami nawet podczas mroźnej pory roku. Jeżeli różyczki pozostaną z nami na dłużej, z czasem przesuną swój czas kwitnienia na ciepłe miesiące.
Azalie to kolejne rośliny, które z ogrodów trafiły do naszych domów i które można nabyć w kwitnącej postaci również zimą. Warto jednak pamiętać, że preferują one chłodniejsze klimaty, najdłużej będą kwitły w pomieszczeniach jasnych o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza. Niemniej jednak, nawet gdy w pokoju jest cieplej, będą ozdobą co najmniej kilka tygodni, pod warunkiem, że w sklepie wybierzemy okazy, które mają jeszcze dużo nierozwiniętych pąków i nie dopuścimy do ich przesuszenia.
Niezwykle urokliwe są także kwitnące kalanchoe. Są niedrogie, a ich kwiaty utrzymują się długo na roślinie.
W sklepach są dostępne praktycznie przez cały rok, ale najbardziej doceniamy je właśnie zimą, kiedy każda kwitnąca roślina przykuwa wzrok i wywołuje uśmiech. Najpopularniejszy jest gatunek kalanchoe Blossfelda, pochodzący z Madagaskaru. Drobne kwiaty tej rośliny, zebrane w wiechowate kwiatostany, mogą być pojedyncze lub pełne, o różnych barwach, obejmujących odcienie koloru białego, żółtego, pomarańczowego, łososiowego, czerwonego, różowego oraz fioletowego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania.
Zdecydowanie bardziej okazałe kwiatostany ma anturium. To roślina, którą często w kwiaciarniach można kupić jako kwiat cięty, jednakże coraz popularniejsze stają się też jej formy doniczkowe. Tym bardziej, że jest tu znacznie więcej odmian do wyboru, różniących się nie tylko kolorem przysadki liściowej, którą uważa się popularnie za kwiat, ale także wielkością i pokrojem. Ponadto, przy odpowiedniej pielęgnacji, doniczkowy okaz z pewnością ponowi kwitnienie.
Kwiaty anturium nie pachną, za to urzekają zapachem kwiaty stefanotisa. Stefanotis to pnącze, o białych, delikatnych, prześlicznych i przede wszystkim wonnych kwiatach. Roślina ta często w donicach prowadzona jest po zagiętej podporze na kształt okręgu, ale ze zbiegiem czas i w miarę wzrostu, można ją poprowadzić wg uznania.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#kwiaty #kwiatywdomu #ogrod_na_co_dzień #fiołki #kalanchoe #róże