Jakie rośliny kwitnące można lub nawet należy wysiać w marcu?
Wysiew kwiatów w marcu. Marzec to doskonała pora, żeby pomyśleć o uprawie kwiatów jednorocznych w ogrodzie. Niektóre z nich zaczną kwitnąć już po kilku tygodniach. Część z nich wymaga wcześniejszego przygotowania rozsady, bo należą do roślin ciepłolubnych, część natomiast można wysiewać wprost do gruntu, najczęściej w drugiej połowie lub pod koniec miesiąca, kiedy ziemia rozmarznie i nieco się ogrzeje.
Zacznijmy jednak od rozsad. W marcu, na rozsady można siać m.in. takie rośliny jak: aksamitki, kocanki nazywane też nieśmiertelnikami, zatrwian, uczep, cynie i astry, a także kleomę, lwią paszczę, czyli wyżlin większy, dimorfotekę, ubiorka, floksy i wiele innych.
Te gatunki nie lubią kwietniowych czy majowych przymrozków, a jednocześnie wymagają odpowiednio długiego okresu wegetacji, dlatego konieczne jest przygotowanie rozsady. W tym celu potrzebne są doniczki, wielodoniczki lub pojemniki z otworami na dnie, podłoże do wysiewu oraz wybrane przez nas nasiona. Ważne, aby podłoże do wysiewu było lekkie i wolne od chorób, żeby rośliny nie miały problemu z kiełkowaniem. Wypełniamy nim doniczki oraz zraszamy, nstępnie umieszczamy na nich nasiona. Większość odmian wymaga przykrycia cienką warstwą podłoża lub piasku. Utrzymujemy stałą wilgotność do czasu pojawienia się pierwszych wschodów. Część roślin wykiełkuje bardzo szybko, na inne trzeba poczekać dwa lub nawet trzy tygodnie.
Kto kilka przykładów wyżej wymienionych roślin.
Aksamitka to niezwykła roślina. Bardzo wytrzymała na okresowe przesuszenia, bardzo obficie kwitnąca. Ma jadalne kwiaty i pozytywnie wpływa na rozwój wielu roślin, w tym warzyw. Można ją także siać bezpośrednio do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja.
Cynie występują w przeróżnych odmianach. Mogą osiągać od 30 cm do metra wysokości. To wspaniałe rośliny na kwiaty cięte, które długo utrzymują się w wazonie. Przyciągają też owady i motyle.
Kocanka ogrodowa nazywana też nieśmiertelnikiem jest z pewnością najbardziej znaną rośliną na suche bukiety. Paleta barw kwiatów tych roślin obejmuje odcienie żółci, różu, czerwieni i fioletu, a także bieli.
Na suche bukiety nadaje się także zatrwian. Oskrzydlone w górnej części, wzniesione do góry kwiatostany mogą mieć kolor fioletowy lub żółty, a także niebieski, biały lub różowy.
Astry to niezwykle bogata grupa roślin. Możemy nabyć nasiona naprawdę wielu odmian, zarówno karłowych jak i dość wysokich, dorastających do 80 cm wysokości. Zachwycają niezwykle szeroką paletą barw. Astry chińskie mogą mieć kwiaty igiełkowe, peoniowe lub pełne w odmianie książęcej.
Wszystkie kwiaty wysiane na rozsady ustawiamy w miejscu jasnym, większość z nich bez problemu wykiełkuje w temperaturze 16-20 stopni Celsjusza. Przez cały okres kiełkowania i wzrostu siewek utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Nie powinno ono przesychać ani być zbyt mokre. Gdy nastaną ciepłe majowe dni sadzimy nasze rozsady kwiatów w ogrodzie lub w balkonowych czy tarasowych donicach.
Przejdźmy teraz do kwiatów jednorocznych sianych w marcu bezpośrednio na rabatach. Przy sprzyjającej pogodzie, możemy wysiewać wprost do gruntu te rośliny kwitnące, które źle znoszą przesadzanie, za to nie przeszkadzają im wiosenne chłody. Są to m.in. takie gatunki jak: nagietek, smagliczka nadmorska, chabry, czarnuszka czy groszek pachnący.
Zanim zaczniemy wysiewać nasze kwiaty zadbajmy o to, aby gleba była dokładnie odchwaszczona. Większość roślin kwitnących latem najlepiej rośnie w próchnicznej, dobrze napowietrzonej i średnio wilgotnej glebie. Nasiona możemy wysiewać w rzędach lub rzutowo w grupach. Warto sobie wyznaczyć miejsca i wyższe kwiaty wysiewać z tyłu rabaty, a niższe z przodu. Kwiaty letnie mogą być też wypełnieniem rabat, na których rosną rośliny cebulowe lub byliny. Gdy siewki świeżo wysianych roślin osiągną mniej więcej 2 cm wysokości i rosną zbyt gęsto, możemy przeprowadzić przerywkę, pozostawiając te najsilniejsze.
Groszek pachnący najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach jasnych. Większość odmian potrzebuje podpór, często wysiewamy go więc przy płotach czy altanach. Aczkolwiek są też odmiany karłowe, dorastające jedynie do 30 cm wysokości, które wspaniale prezentują się w donicach czy wiszących koszach. Różnobarwne kwiaty groszku pachnącego przez całe lato roztaczają wokół siebie delikatną, niezwykle przyjemną woń.
Nagietki to urokliwe kwiaty, które zaliczane są do ziół i które są jadalne. Najczęściej mają kolor żółty i pomarańczowy, ale można też spotkać odmiany kremowe, mogą być one pojedyncze lub pełne. Odmiany pełne zakwitają nieco później.
Chabry i czarnuszka, a także inne kwiaty jednoroczne nadadzą naszej rabacie, tarasowi lub balkonowi wesołego charakteru.
Udanych wysiewów!
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#wysiew #kwiaty #ogrod_na_co_dzień #rośliny #seeds #kwiatyozdobne #porady #kwiatywogrodzie❤ #kwiatywogrodzie #aksamitki #cynie #astry