• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Jakie warzywa można jeszcze wysiać w czerwcu? Ogród warzywny - uprawa warzyw w ogrodzie
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-06-17, 01:00

Jakie warzywa można jeszcze wysiać w czerwcu? Ogród warzywny - uprawa warzyw w ogrodzie

W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” przypomnienie, jakie warzywa można wysiewać i sadzić jeszcze w czerwcu. Zapraszamy!
Zaczynamy od wysiewów.
Tak samo jak w maju, przez cały miesiąc możemy jeszcze wysiewać buraki. Są one wrażliwe na niską temperaturę, więc lepiej jest wysiewać je później niż wcześniej. Można je uprawiać praktycznie na wszystkich rodzajach gleb, które są zasobne w składniki pokarmowe i wodę. Można je też wysiewać w dużych pojemnikach i na podwyższanych grządkach.
Kolejnym warzywem, po którego nasiona możemy sięgnąć przez cały miesiąc jest fasolka szparagowa. Zarówno w odmianach tycznych, jak i karłowych. Karłowe odmiany są nieco łatwiejsze w uprawie, ponieważ nie trzeba dla nich przygotowywać żadnych podpór. Za to odmiany pnący plonują bardziej obficie, warto więc po nie sięgnąć, jeżeli mamy możliwość siewu np. przy płocie. Nasiona umieszczamy na grządce rzędowo lub gniazdowo. Fasolka szparagowa to praktycznie bezproblemowa roślina, bardzo łatwa w uprawie.
W połowie czerwca możemy jeszcze wysiewać wprost do gruntu warzywa dyniowate: ogórki, dynie, cukinie, kabaczki, patisony. Pilnujemy jednak naszych upraw od samego początku, ponieważ dopiero co wykiełkowane rośliny są uwielbiane przez ślimaki. Potrafią zjeść niewielkie siewki, które dopiero co się pojawiły, nie pozostawiając po nich śladu. Często myślimy wtedy, że rośliny nie wykiełkowały. Warzywa dyniowate rosną dość szybko, o ile będziemy dostarczać im odpowiednią ilość wody i składników odżywczych. Wysiewając je w połowie czerwca możemy liczyć na zbiory w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu.
W przypadku wszystkich roślin wysiewanych pod koniec wiosny i na początku lata pamiętajmy o systematycznym podlewaniu. Jest to znacznie bardziej ważne niż w przypadku wiosennych wysiewów.
Na czas lata przerywamy uprawę rzodkiewki i sałaty, chyba że mamy nasiona tzw. odmian letnich, które nie wybijają w pędy kwiatostanowe, tak jak tradycyjne odmiany. Kupując nasiona tych roślin należy więc zwrócić uwagę, jakie terminy siewu podane są na opakowaniu przez producenta. Możemy się też jeszcze pokusić o wysiew kukurydzy cukrowej oraz marchwi późnej na jesienny zbiór.
Na rozsadnikach przygotowanych w ogrodzie, w czerwcu, wysiewać możemy też warzywa kapustne takie jak np.: kalafior średnio późny i późny i kalarepa późna. Ponadto możemy sięgnąć po nasiona kopru włoskiego, sałaty czy endywii.
O tej porze wysiewać można wiele warzyw liściowych, w tym również rokiettę siewną, nazywaną też rukolą. Jej liście mają wyrazisty dość ostry smak. Roślina ta rośnie bardzo szybko, będzie gotowa do zbioru po ok. 6 tygodniach i możemy ją z powodzeniem uprawiać w donicach.
Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiewać zioła, np. bazylię. Jest ona dostępna w przeróżnych odmianach. Warto ją mieć na tarasie lub balkonie, ponieważ jej smak idealnie komponuje się z pomidorami.
I przechodzimy do sadzenia rozsad, bo jeżeli w czerwcu nie chcemy już wysiewać warzyw i ziół, to możemy sięgnąć po ich sadzonki, zarówno te, które udało nam się przygotować wcześniej, jak również te, które nadal dostępne są w sklepach ogrodniczych. Jeżeli sadzonki te oferowane są w doniczkach przemysłowych, a tak jest zazwyczaj, to możemy je sadzić przez cały czerwiec, a często nawet znacznie dłużej.
Oprócz ziół, w tym miesiącu, możemy wysadzać do gruntu lub przesadzać do większych donic warzywa psiankowate, takie jak np. pomidory, papryka czy oberżyna czyli bakłażan. Pamiętajmy jedynie, że w uprawie doniczkowej potrzebują one bardziej regularnego podlewania i częstszego nawożenia, ponieważ w ograniczonej doniczką ilości ziemi szybciej wyczerpują się składniki odżywcze.
Nadal możemy sadzić też sadzonki warzyw dyniowatych, o których była już mowa wcześniej, a także sadzonki warzyw kapustnych przygotowanych w maju, takich jak np. kapusta późna, brukselka, jarmuż, brokuł, kalafior czy późna kalarepa. Jeżeli mamy sadzonki sałaty, to także możemy umieścić je na grządce lub w większych donicach. Nie bójmy się też próbować i eksperymentować.
Pamiętajmy jedynie, że warzywa wysiewane w porze letniej nie mają lekko. Początek ich wegetacji przypada akurat w porze największych upałów i nierzadko także susz. Nawet jeżeli co kilka dni pada, wierzchnia warstwa podłoża w słoneczne dni może przeschnąć bardzo szybko. Dlatego musimy pilnować starannego i systematycznego podlewania. Jeżeli w najbliższym czasie planujemy urlopowy wyjazd, warto wysiewy opóźnić do czasu naszego powrotu, kiedy będziemy mogli otoczyć uprawy należytą opieką.
Życzymy udanych wysiewów i wspaniałych upraw. I zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Ogród Warzywny”.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Jakie warzywa można jeszcze wysiać w czerwcu? Ogród warzywny - uprawa warzyw w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Jakie warzywa można jeszcze wysiać w czerwcu? Ogród warzywny - uprawa warzyw w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.