Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Jakie warzywa wysiewamy w lutym? Co możemy wysiać na rozsady? Wysiew warzyw
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-02-02, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Jakie warzywa wysiewamy w lutym? Co możemy wysiać na rozsady? Wysiew warzyw

Luty to miesiąc wysiewu pierwszych warzyw na rozsady. Jakie to warzywa? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!

Poniżej filmy z wysiewem warzyw krok po kroku :
Pomidory - https://youtu.be/KOjmbZ_iiYE
Seler - https://youtu.be/APQJW5Yu8Dg
Sałata - https://youtu.be/Tpjczo4kuKI
Papryka ostra - https://youtu.be/IOaYz7blWmA
Kalarepa - https://youtu.be/_bawSd3f8u4
Cebula z nasion - https://youtu.be/gJyKcUQey_A

Nie każdy musi wysiewać warzywa na rozsady. Osoby, które nie mają na to czasu, miejsca lub chęci, mogą potem kupić gotowe sadzonki, które często pojawiają się w sklepach ogrodniczych lub na straganach w kwietniu lub w maju.
Jednakże samodzielne wyhodowanie roślin jadalnych od nasionka daje nam 100%ową pewność w jakich warunkach rozsada powstała. Ponadto mamy pewność co do odmiany, jaką chcemy uprawiać. A najważniejsze jest to, że dla wielu z nas wysiewanie roślin to po prostu doskonała zabawa.
Zatem, jakie gatunki warzyw wysiewamy już w lutym? Są to m.in.: seler - i to zarówno seler korzeniowy, jak i seler naciowy i liściowy oraz por – tu w pierwszej kolejności sięgamy po odmiany wczesne i średniopóźne. Por możemy wysiewać też wprost do gruntu w marcu lub kwietniu, ale uprawiany z rozsady daje wcześniejsze plony i można go w późniejszym czasie sadzić w różnych miejscach na grządkach z wykorzystaniem zasad uprawy współprzędnej.
Kolejnym warzywem jest sałata – ja w lutym wysiewam już wszystkie gatunki, tzn. sałatę liściową, masłową i kruchą oraz rzymską, w niewielkich ilościach, za mniej więcej 3 tygodnie wysieję kolejną partię.
Tak samo postąpię z kalarepą, będę powtarzać jej wysiew w niewielkich ilościach, żeby w warzywniku była cały czas pod ręką. Sałatę i kalarepę możemy też wysiewać wprost do gruntu od marca / kwietnia, w zależności od pogody.
Oprócz kalarepy z warzyw kapustnych można też wysiewać wczesne odmiany kapusty, kalafiora i brokuła. Wysieję po kilka sztuk, dla urozmaicenia moich upraw w warzywniku. Do nich dołączy też kapusta pekińska i pak-choi. Te dwa gatunki radzi się wysiewać raczej na poplony w lipcu lub sierpniu, ale jeżeli zdecydujemy się na bardzo wczesną uprawę przedplonów, np. pod osłonami i lutowy wysiew, to uprawa tych warzyw także powinna się udać
W lutym wysiewam także ostrą paprykę, którą potem będę uprawiać w donicach, a także paprykę słodką, która będzie uprawiana w szklarni. Jeżeli planujemy uprawiać paprykę w gruncie, lepiej jest ją wysiać pod koniec lutego lub na początku marca.
Podobna zasada dotyczy pomidorów. Ja już w lutym wysieję wybrane odmiany pomidorów karłowych do uprawy doniczkowej oraz kilka krzaczków pomidorów wczesnych do uprawy szklarniowej. Dla tych co chcę uprawiać pomidory w gruncie, najlepszy czas wysiewy przypada mniej więcej na połowę marca.
Z roślin owocowych wcześnie wysiewa się truskawki i poziomki. U mnie w ogrodzie jest ich już sporo, więc w tym roku wysiewać ich nie muszę.
Z zakresu ziół, możemy już sięgnąć po nasiona bazylii, którą w lutym wysiewa się na razie na młode liście. Możemy też wysiać melisę i trawę cytrynową.
Jeżeli posiadamy inspekt, w którym temperatura oscyluje w okolicach 10-15 stopni, to w ostatniej dekadzie lutego, możemy w nim wysiać wybrane odmiany cebuli. Niektórzy pod koniec tego miesiąca wysiewają także na rozsady takie warzywa jak: szpinak nowozelandzki, karczoch, kard, fenkuł i koper włoski. Ja szpinak nowozelandzki i koper włoski będę wysiewać, ale dopiero w marcu.
Pod koniec lutego również możemy rozpocząć uprawę pierwszych warzyw w gruncie, ale dotyczy to właścicieli podgrzewanych inspektów, szklarni bądź tuneli foliowych. W tym wypadku możemy wysiewać wybrane odmiany rzodkiewki, szpinaku i kopru, a także grochu, groszku cukrowego i bobu. Niektórzy na przełomie lutego i marca sięgają też po nasiona pietruszki i pasternaku, a także wysadzają czosnek i cebulę z dymki. Ja koper i rukolę wysieję już teraz w ramach uprawy pojemnikowej. Będę je zbierać w ramach młodych liści.
A teraz kilka słów o tym, jak wysiewać różne grupy roślin warzywnych na rozsady, dla tych co jeszcze tego nigdy nie robili i dla tych co chętnie sobie te wiadomości przypomną.
Po pierwsze, pojemniki, których użyjemy, bez względu czy będą to wielodoniczki, czy też plastikowe opakowania po produktach spożywczych muszą być czyste i mieć otwory drenażowe na dnie.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#wysiew #warzywa #warzywawogrodzie #uprawa #uprawawarzyw #uprawawłasna #luty #ogrod #porady #ogrodek #ogrodnik #zdrowie #siew #papryka #warzywnik #por #seeds #ogródwarzywny #pomidory #ogrodniczka #warzywniak #seler #rośliny #zdrowejedzenie #ogrod_na_co_dzień #ogród #ogródek #sałata #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Jakie warzywa wysiewamy w lutym? Co możemy wysiać na rozsady? Wysiew warzyw"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Jakie warzywa wysiewamy w lutym? Co możemy wysiać na rozsady? Wysiew warzyw"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.