Kiełki brokułu. Jak uprawiać i dlaczego warto je spożywać?
Kiełki brokułu znane są ze swoich wartości zdrowotnych i odżywczych. W dzisiejszym odcinku zachęcamy więc do ich uprawy i regularnego dodawania do kanapek oraz innych dań. Szczegóły w filmie. Zapraszamy do oglądania!
Kiełki lucerny - https://youtu.be/qcR5E7K_Jlo
Kiełki rzodkiewki - https://youtu.be/8E3rMyWkYr8
Kiełki rzeżuchy - https://youtu.be/vSIbuK-u510
Kiełki w słoiku - https://youtu.be/neKEc_akhOM
Kiełki fasoli mung - https://youtu.be/w_CjfrXBQMo
Brokuł należy do rodziny roślin kapustowatych. Jego nasiona są niewielkich rozmiarów, ciemnobrązowe o owalnym kształcie. Przygotowanie kiełków brokuła trwa od 5 do 10 dni. Ich regularne spożywanie, tak samo jak w przypadku innych kiełków, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. A dokładniej, kiełki brokułu mają właściwości moczopędne i wzmacniające organizm. Zawierają sulforafan, który ma m.in. właściwości antybiotyczne, dzięki czemu ich codzienne spożywanie pomaga ustrzec się przed bakteriami, np. przed tymi, które są podstawową przyczyną powstawania wrzodów i nieżytów żołądka, a w niektórych przypadkach także nowotworów żołądka. Zawartość sulforafanu w kiełkach brokuła jest 20-30 razy większa niż w dorosłej roślinie.
Ponadto uważa się, że kiełki brokułu działają wspomagająco na obniżenie ciśnienia krwi, a tym samym zapobiegają chorobom układu krwionośnego. Są bogate w błonnik, a także w potas, żelazo, jod, magnez i siarkę oraz w takie witaminy jak witamina A, C, E oraz B. Ich smak jedni uważają za łagodny, inni za pikantny. Trzeba po prostu spróbować i sprawdzić. Są nieco bardziej wyraziste niż kiełki lucerny, ale mniej pikantne niż kiełki rzodkiewki czy rzeżuchy. Można je spożywać na surowo, aczkolwiek nieraz zaleca się poddać je obróbce termicznej, np. ugotować na parze. Badania wykazują, że najlepiej zrobić to wtedy w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Kiełki te można dodawać do sałatek, kanapek, przystawek, serów i dań na ciepło. A jak je samodzielnie wyhodować?
Nasiona brokuła nie są zbyt duże, nie możemy więc użyć kiełkownicy sitkowej z dużymi otworami, należy wybrać taką o drobnym sitku lub przepływowa. Kiełki brokuła możemy też wyhodować w słoiku lub innym wybranym pojemniku. Słoik należy w tym celu przykryć gazą lub innym przepuszczalny materiałem, który będzie ułatwiał przepłukiwanie, ale poprzez który powietrze bez problemu będzie się dostawać do wnętrza słoika i naszych kiełków. Dostępne są także gotowe kiełkownice słoikowe z sitkiem, stelażem i podstawką, które jak najbardziej nadają się także do uprawy kiełków brokuła.
Na początek, nasiona moczymy przez mniej więcej 6-8 godzin.
Następnie wodę odlewamy. W kiełkownicy słoikowej pozostawiamy wilgotne nasiona, pamiętając o ich przepłukiwaniu 2-3 razy dziennie. W przypadku kiełkownicy sitkowej lub przelewowej przekładamy napęczniałe nasiona. Kiełkownicę przelewową, tak samo jak słoik, przepłukujemy 2-3 razy dziennie, a kiełkownicę sitkową, od dołu zalewamy wodą, tak żeby nasiona jedynie delikatnie dotykały wody, a nie znajdowały się pod nią. Wodę tę wymieniamy co najmniej raz dziennie.
Można też skorzystać ze starego sposobu uprawy kiełków brokuł na mokrej ligninie lub wacie.
Średnia wysokość gotowych kiełków brokuła to 4-6 cm i jak już wspomniano zazwyczaj są gotowe do spożycia po 5-10 dniach. Można je wtedy, po przepłukaniu, przełożyć do plastikowego pojemnika na żywność i przechowywać w lodówce przez kilka dni. Można je też przechowywać w słoiku, którego używaliśmy do kiełkowania.
W komentarzach padły pytania, czy kiełki można spożywać z tzw. łupinkami po nasionach. Oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeżeli są one tak małe jak w przypadku nasion brokułu. Jeżeli mamy do czynienia z większymi nasionami, jak np. w przypadku fasoli adzuki, czy fasoli mung, niektórzy oczyszczają te kiełki z łupinek np. w kąpieli wodnej wykonanej bezpośrednio przez ich obróbką termiczną. Ale też nie jest to konieczne, ponieważ po podgotowaniu na parze, czy też po podsmażeniu łupinka ta zazwyczaj mięknie. Wracając jednak do kiełków brokułu, możemy je spożywać od razu po wyjęciu z kiełkownicy. Zawsze można je lekko przepłukać przed położeniem na kanapkę lub dodaniem do sałatki.
Nasiona na kiełki brokułu możemy nabyć w sklepach ogrodniczych, również tych internetowych.
Warto jeszcze wspomnieć, że kiełki, które będziemy hodować w ciemniejszym miejscu, będą bardziej żółte, natomiast kiełki uprawiane w miejscu lepiej oświetlonym będą zielone. W obu przypadkach są one dobre i zdatne do spożycia.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#brukuł #brokul #kiełki #kielki #zdrowejedzenie #uprawa #ogrod_na_co_dzien