Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 11.04 - 17.04. Prace ogrodnicze w kwietniu
Połowa kwietnia to odpowiedni moment, żeby wysiać na rozsadę ogórki i inne warzywa dyniowate oraz przepikować pomidory. Między innymi o tym mówimy w dzisiejszym odcinku z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszamy!
„Kwiecień, kiedy deszczem plecie, to się maj wystroi w kwiecie”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, przedświąteczny tydzień.
Poniedziałek to ostatnia chwila na wysiew rzeżuchy, jeżeli chcemy mieć z niej wielkanocną dekorację. Jej czas kiełkowania to około siedmiu dni. Nasiona możemy siać w przeróżnych naczyniach, także w skorupkach po jajkach. O innych, prostych do wykonania, roślinnych ozdobach była mowa w niedzielnym odcinku. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia.
Mimo że w dużej mierze nasze myśli w tym tygodniu są zajęte świątecznymi przygotowaniami, nie możemy zapominać o ogrodzie. Zwłaszcza o warzywniku, bo połowa kwietnia to idealny moment, żeby wysiać na rozsadę ogórki i inne warzywa dyniowate. Przesadzamy ją na grządkę w drugiej połowie maja, gdy sadzonki mają po 2-3 liście właściwe, co powinno nastąpić mniej więcej 3-4 tygodnie od wysiewu. Na wielu zagonach kiełkuje już szpinak i rzodkiewki. Warto mieć dla nich jeszcze pod ręką agrowłókninę, żeby w razie nocnych przymrozków okryć młode siewki.
W domach dojrzewają rozsady. O tej porze często pomidory są już na tyle wyrośnięte, że wymagają pikowania, czyli rozsadzenia pojedynczo do większych doniczek. Podczas przesadzania młode rośliny możemy zagłębić bardziej niż rosły do tej pory, zwłaszcza jeżeli za bardzo nam wybujały. Pamiętajmy o hartowaniu rozsad, jeżeli pogoda na to pozwala. Wystawianie na zewnątrz wzmacnia rośliny i zapobiega tzw. wybieganiu, czyli nadmiernemu wzrostowi sadzonek.
W ogrodach kontynuujemy wiosenne nawożenie roślin ozdobnych i wiosenne przycinanie. Jest to też czas, kiedy możemy np. rozmnożyć hortensje bukietowe przez odkłady lub przez sadzonki zdrewniałe. W tym celu, albo dołujemy wybraną gałąź, przygniatając ją do ziemi albo obcinamy fragmenty pędów z pąkami. Cięcie górne wykonujemy 1-2 cm nad pąkami, dół zostawiamy dłuższy. Po czym zagłębiamy tak pobrane sadzonki w doniczkach z podłożem lub w inspekcie.
W domu z kolei możemy rozmnażać pelargonie, które przechowaliśmy przez zimę. Jeżeli jeszcze nie przenieśliśmy naszych okazów w cieplejsze miejsce i nie zaczęliśmy ich wybudzać, warto to teraz zrobić. Z młodych pędów, które teraz urosną można pobrać sadzonki, które bardzo szybko się ukorzeniają. Do drugiej połowy maja, kiedy można już sadzić pelargonie w balkonowych lub tarasowych donicach będą już gotowe. Starsze rośliny może zaczną już kwitnąć.
I tym kwiatowym akcentem wracamy do tematu świątecznych dekoracji. Nawet dzień przed Wielkanocą nie jest za późno, żeby udekorować dom lub ogród. Na drzwiach możemy zawiesić wiosenny wieniec. Coraz częściej dekorujemy nimi wejścia do domów na Boże Narodzenie, możemy więc wykorzystać ten pomysł również w trakcie Wielkanocy.
… która przypada już w najbliższą niedzielę. Z tej okazji składamy najwspanialsze życzenia. Kolorowych, radosnych, cudownych Świąt! Życzymy dużo zdrowia, spokoju i spełnienia marzeń. Zwłaszcza ogrodniczych.
I niezmiennie zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #kwiecień