Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 21.07 - 27.07. Prace ogrodnicze w lipcu
Lipiec w ogrodzie to czas zbiorów, rozmnażania i pielęgnowania roślin. O ogrodniczych pracach na nadchodzące dni przypominamy w cotygodniowym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Co lato odkłada, to zima przejada” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… tematem zbiorów warzyw, owoców i ziół, które suszone, zamrożone lub w postaci przetworów będziemy mogli spożywać także zimą. Trwa sezon ogórkowy. Ogórki gruntowe zrywamy codziennie lub co drugi dzień. Zbieramy też ogórki sałatkowe i cukinie, warzywa kapustne i fasolkę szparagową. Zaczynają dojrzewać pierwsze pomidory szklarniowe lub te, które zostały wcześnie posadzone. Zaczynają czerwienić się też papryki, jeżeli ich rozsady przygotowaliśmy stosunkowo wcześnie. Kończymy zbiory cebuli i czosnku. Przypominamy, że w warzywnikach nadal możemy wysiewać karłową fasolkę szparagową, buraki, kapustę Pak Choi, kapusta pekińską, kalarepę, letnie odmiany rzodkiewki i sałaty oraz pietruszkę naciową i koper, rukolę, rokiettę siewną i inne rośliny na młode liście.
Pielęgnujemy rośliny warzywne, które już wysialiśmy i które rosną na grządkach, regularnie je odchwaszczamy, podlewamy i dokarmiamy, jeżeli jest taka potrzeba i spulchniamy wokół nich glebę. Niekwitnące chwasty, oberwane zdrowe liście, a także pokos trawy po koszeniu i inne resztki organiczne warto kompostować. Dzięki temu pozyskamy własny darmowy nawóz, którym w każdej chwili będziemy mogli zasilać rośliny. Jeżeli nie mamy jeszcze kompostownika w ogrodzie, warto zastanowić się nad jego budową. A osoby, które już go mają mogą przyspieszyć produkcję własnego nawozu i wzbogacić go o naturalne mikroskładniki, stosując BIO preparat, zawierający mikroorganizmy przyspieszające proces kompostowania. Ma on formę granul, składających się z wysuszonej masy bakterii kompostowych i kultur grzybowych. Można go stosować przez cały okres wegetacji od wiosny do jesieni, wtedy szczególnie się przyda, gdy przyjdzie czas sprzątania jesiennych liści.
Lato to czas rozmnażania truskawek i niektórych odmian poziomek, które o tej porze wypuszczają pędy rozłogowe i z których możemy pobrać sadzonki, żeby powiększyć truskawkowe pole lub żeby uprawiać te rośliny w donicach, na tarasie lub balkonie. Jeżeli nie potrzeba nam więcej truskawek, lepiej jest usunąć zawczasu tzw. wąsy, żeby rośliny nie traciły energii na ich rozrastanie się. Za to jeżeli przyda nam się kilka dodatkowych owocowych krzaczków, wystarczy podstawić pod młodą roślinę doniczkę z podłożem lub pozwolić się jej ukorzenić na grządce.
Druga połowa lipca to czas, kiedy pomału kończymy nawożenie azotowe w ogrodzie. Jeżeli więc jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto odżywić te rośliny, którym może brakować składników odżywczych. W drugiej połowie lata sięgamy już po nawozy z przewagą fosforu i potasu.
Nie dotyczy to jednak jednorocznych roślin ozdobnych uprawianych na rabatach oraz w donicach na balkonach i tarasach. O nie cały sezon dbamy tak samo, regularnie je podlewamy, nawozimy i ogławiamy przekwitnięte kwiaty, zwłaszcza jeżeli wybrane przez nas odmiany zawiązują nasiona. Można też wybrane gatunki przyciąć w miarę potrzeby, co pobudza rośliny do zagęszczania i zawiązywania kolejnych kwiatów.
Jeżeli na rabatach zwolniło nam się miejsce, możemy dosadzić pięknie kwitnące o tej porze rośliny miododajne, m.in. takie jak jeżówki, budleje, rudbekie, lantany czy pysznogłówki. Są one uwielbiane przez motyle, pszczoły, trzmiele, bzygi i inne owady zapylające. Dzięki nim ogród staje się nie tylko piękny, ale też pożyteczny. Rośliny te kwitną do późnej jesieni. Nadają się również do uprawy pojemnikowej. Więcej na ich temat była mowa w zeszłotygodniowym filmie z cyklu „Balkony i Tarasy” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia.
W czasie upałów i bezdeszczowej pogody pamiętajmy o rododendronach, które właśnie teraz, jeszcze w tym sezonie zawiązują pąki kwiatowe, które rozkwitną i będą zdobić ogród w przyszłym roku. Rośliny te mają płytki i drobny system korzeniowy, są więc wrażliwe na przesuszenia. Warto je o tej porze również nawieźć.
Życzymy kwitnącego, kolorowego, wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #porada #poradnik #kalendarz #kalendarium #tydzieńwogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien #lLipiec