• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Listopad / grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.11 - 04.12. Prace ogrodnicze w listopadzie
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-11-29, 01:00

Listopad / grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.11 - 04.12. Prace ogrodnicze w listopadzie

Rozpoczynamy kolejny "Tydzień w Ogrodzie", w którym żegnamy listopad i witamy grudzień. Jakie prace warto wykonać w tym czasie? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
„Kiedy Zdzisiek rano szroni, zima jest w zasięgu dłoni. W dzień imienin Zdzisława, rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy listopad a witamy już grudzień.
Pierwsze mrozy już za nami, pora więc pomyśleć o zimowej ochronie roślin w ogrodzie, które tego wymagają. I do których zaliczamy róże. Gatunki wielkokwiatowe, rabatowe i okrywowe kopczykujemy na wysokość 20-30 cm. W ten sposób zabezpieczamy dolne odcinki pędów, by ochronić dolne pąki przed przemarznięciem.
Zabezpieczamy też te gatunki hortensji, które zawiązują pąki kwiatowe latem poprzedniego roku, są to m.in. hortensje ogrodowe, piłkowane, dębolistne i kosmate. Najwygodniej jest to zrobić agrowłókniną. Hortensji bukietowych, do których zalicza się m.in. popularna odmiana Annabelle nie trzeba zabezpieczać.
Chronimy niskie krzewinki wrzosowate, takie jak wrzosy, wrzośce, dabecje czy janowce. W ich przypadku jako zabezpieczenie dobrze sprawdzają się iglaste gałązki nazywane stroiszem, którymi przykrywamy rośliny. Takie zabezpieczenie przepuszcza powietrze i opady, a jednocześnie chroni rośliny przed zimnym wiatrem i niskimi temperaturami. Taki sposób ochrony przed zimnem możemy też zastosować w przypadku innych bylin na rabatach.
„Gdy pierwszego grudnia pogoda służy, to wczesną wiosnę i pogodną wróży”. Grudzień to miesiąc wyjątkowy, kiedy ogród jest już całkowicie pogrążony w zimowym śnie, a dzień jest wyjątkowo krótki. Długie wieczory warto więc wykorzystać na zgłębienie ogrodniczej wiedzy, której źródłem mogą być książki, czasopisma i Internet.
Pozostając z temacie zabezpieczania ogrodowych roślin, jest jeszcze jedna grupa, o którą warto zadbać. Młode krzewy magnolii, różaneczników i pierisów warto zabezpieczyć przed przemarznięciem owijając je kilkakrotnie agrowłókniną. Zwłaszcza jeżeli uprawiamy je w miejscu nieosłoniętym, gdzie rośliny są narażone na mroźne zimowe wiatry lub gdy uprawiamy wyjątkowo wrażliwe odmiany.
W sadach grudzień to czas bielenia drzew owocowych. Ten zabieg chroni je zwłaszcza pod koniec zimy i wczesną wiosną, kiedy słońce zaczyna już przygrzewać, a noce nadal są mroźne. Biały kolor odbija promienie słoneczne od kory i przeciwdziała jej nagrzewaniu się. W ten sposób wapnowanie zapobiega pękaniu kory i mrozowym uszkodzeniom powierzchni roślin oraz ranom zgorzelinowym, a także opóźnia wegetację drzew, a tym samym chroni kwiatostany i zawiązki owoców przed przymrozkami, jakie mogą się jeszcze przytrafić jeszcze późną wiosną.
Coraz bliżej Święta, w grudniu to właśnie na nich często się skupiamy i czerpiemy z nich radość. Żeby było jeszcze weselej, czas pomyśleć o dekoracjach, które możemy wykonać z ogrodowych darów. Piękne stroiki można stworzyć z iglastych gałązek, zasuszonych kłosów traw ozdobnych, szyszek, suszonych owoców czy nawet patyków i kory. Wystarczy pobudzić trochę wyobraźnię lub czymś się zainspirować.
Życzymy zatem inspirującego i przyjemnego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #sierpień #listopad #grudzień

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Listopad / grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.11 - 04.12. Prace ogrodnicze w listopadzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Listopad / grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.11 - 04.12. Prace ogrodnicze w listopadzie"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.