Listopad / grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.11 - 04.12. Prace ogrodnicze w listopadzie
Rozpoczynamy kolejny "Tydzień w Ogrodzie", w którym żegnamy listopad i witamy grudzień. Jakie prace warto wykonać w tym czasie? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
„Kiedy Zdzisiek rano szroni, zima jest w zasięgu dłoni. W dzień imienin Zdzisława, rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy listopad a witamy już grudzień.
Pierwsze mrozy już za nami, pora więc pomyśleć o zimowej ochronie roślin w ogrodzie, które tego wymagają. I do których zaliczamy róże. Gatunki wielkokwiatowe, rabatowe i okrywowe kopczykujemy na wysokość 20-30 cm. W ten sposób zabezpieczamy dolne odcinki pędów, by ochronić dolne pąki przed przemarznięciem.
Zabezpieczamy też te gatunki hortensji, które zawiązują pąki kwiatowe latem poprzedniego roku, są to m.in. hortensje ogrodowe, piłkowane, dębolistne i kosmate. Najwygodniej jest to zrobić agrowłókniną. Hortensji bukietowych, do których zalicza się m.in. popularna odmiana Annabelle nie trzeba zabezpieczać.
Chronimy niskie krzewinki wrzosowate, takie jak wrzosy, wrzośce, dabecje czy janowce. W ich przypadku jako zabezpieczenie dobrze sprawdzają się iglaste gałązki nazywane stroiszem, którymi przykrywamy rośliny. Takie zabezpieczenie przepuszcza powietrze i opady, a jednocześnie chroni rośliny przed zimnym wiatrem i niskimi temperaturami. Taki sposób ochrony przed zimnem możemy też zastosować w przypadku innych bylin na rabatach.
„Gdy pierwszego grudnia pogoda służy, to wczesną wiosnę i pogodną wróży”. Grudzień to miesiąc wyjątkowy, kiedy ogród jest już całkowicie pogrążony w zimowym śnie, a dzień jest wyjątkowo krótki. Długie wieczory warto więc wykorzystać na zgłębienie ogrodniczej wiedzy, której źródłem mogą być książki, czasopisma i Internet.
Pozostając z temacie zabezpieczania ogrodowych roślin, jest jeszcze jedna grupa, o którą warto zadbać. Młode krzewy magnolii, różaneczników i pierisów warto zabezpieczyć przed przemarznięciem owijając je kilkakrotnie agrowłókniną. Zwłaszcza jeżeli uprawiamy je w miejscu nieosłoniętym, gdzie rośliny są narażone na mroźne zimowe wiatry lub gdy uprawiamy wyjątkowo wrażliwe odmiany.
W sadach grudzień to czas bielenia drzew owocowych. Ten zabieg chroni je zwłaszcza pod koniec zimy i wczesną wiosną, kiedy słońce zaczyna już przygrzewać, a noce nadal są mroźne. Biały kolor odbija promienie słoneczne od kory i przeciwdziała jej nagrzewaniu się. W ten sposób wapnowanie zapobiega pękaniu kory i mrozowym uszkodzeniom powierzchni roślin oraz ranom zgorzelinowym, a także opóźnia wegetację drzew, a tym samym chroni kwiatostany i zawiązki owoców przed przymrozkami, jakie mogą się jeszcze przytrafić jeszcze późną wiosną.
Coraz bliżej Święta, w grudniu to właśnie na nich często się skupiamy i czerpiemy z nich radość. Żeby było jeszcze weselej, czas pomyśleć o dekoracjach, które możemy wykonać z ogrodowych darów. Piękne stroiki można stworzyć z iglastych gałązek, zasuszonych kłosów traw ozdobnych, szyszek, suszonych owoców czy nawet patyków i kory. Wystarczy pobudzić trochę wyobraźnię lub czymś się zainspirować.
Życzymy zatem inspirującego i przyjemnego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #sierpień #listopad #grudzień