Listopad w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 04.11 - 10.11. Prace ogrodnicze w listopadzie
Co warto zrobić w ogrodzie na nadchodzących dniach? O tym, jak zawsze, przypominamy w kolejnym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… który pod względem pogody nadal zapowiada się łagodnie, aczkolwiek robi się coraz chłodniej i coraz częściej zapowiadane są nocne przymrozki. W warzywnikach to czas, kiedy wykopujemy już warzywa korzeniowe, m.in. seler, marchew, pietruszkę czy buraki. Lepiej i dłużej się one przechowują, jeżeli nie narazimy ich na przemarzanie. Sprzątamy grządki i przygotowujemy je już do przyszłego sezonu, pozostawiając oczyszczone, w ostrej skibie, jeżeli wymagały przekopania lub wysiewając zielony nawóz na zimę.
Niewielkie warzywa korzeniowe, np. seler, pietruszkę czy buraki, które wykopaliśmy możemy posadzić w doniczkach i przeznaczyć na świeżą zieleninę, która doskonale sprawdzi się zimą w kuchni do doprawiania zup, sałatek, kanapek czy innych dań. O tej porze na kuchennym parapecie może też zagościć ostra papryczka, jeżeli uprawialiśmy ją pojemnikowo lub jeżeli jesteśmy w stanie przesadzić ją z gruntu do donicy. Jeżeli w szklarni lub pod osłonami robi się już za zimno dla ciepłolubnych roślin, a jeszcze je mamy, warto przenieść do domu i stworzyć sobie jeszcze mini ogródek warzywny.
Na warzywnych grządkach w ogrodzie można jeszcze posiać rzodkiewki i uprawiać je pod osłonami, pod agrowłókniną lub w tunelu foliowym. W takich warunkach, przy sprzyjającej pogodzie, mają jeszcze szansę dojrzeć. Ale generalnie, kończymy już poplonowe wysiewy. Listopad to już miesiąc wysiewów i sadzenia warzyw na uprawę ozimą.
Na grządkach pozostać może jeszcze późny por, jarmuż, brukselka i roszponka oraz sałata, rzodkiewki, szpinak czy rukola, którą wysialiśmy we wrześniu lub w październiku. Zbieramy ich plony w miarę dojrzewania i potrzeby. Te rośliny są w stanie przetrwać jesienne przymrozki. Żeby przedłużyć, czy też przyspieszyć ich zbiory, warto trzymać pod ręką agrowłókninę, którą można przykryć uprawy w czasie większych spadków temperatury.
Listopad to miesiąc, w którym chowamy już rośliny śródziemnomorskie oraz balkonowe i tarasowe rośliny ciepłolubne, m.in. pelargonie, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Można je przyciąć przed zimowaniem, żeby zajmowały jak najmniej miejsca, którego zazwyczaj w domach czy innych pomieszczeniach dla roślin nam brakuje. Jeżeli nie mamy tego miejsca prawie w ogóle, a chcemy np. mieć wiosną te same pelargonie czy koleusy, co w tym roku, można pobrać ich sadzonki pędowe i ukorzenić zimą. Posadzić w niewielkich doniczkach wczesną wiosną, żeby podrosły do czasu ponownego obsadzania zewnętrznych donic.
Warto pamiętać, że również nie wszystkie rośliny jesienne są całkowicie mrozoodporne. Dość wrażliwe na przemrożenia są kwiaty chryzantem, a także takie rośliny jak ozdobna papryczka, starzec popielny, kalocefalus browna, hebe czy skimia. Wiele z nich zniesie niewielkie i krótkotrwałe przymrozki, ale rośliny te mogą nie przetrwać dłuższych lub silniejszych mrozów. Przed ich nadejściem, jeżeli je zatrzymać na dłużej, również warto przenieść je w cieplejsze miejsce. Dotyczy to także wrzosów, które są mrozoodporne, ale posadzone w gruncie, nie w doniczkach. Poza tym podczas wilgotnych jesiennych dni, mogą ich zasuszone kwiaty lub pąki stracić na uroku. Przeniesione do domu, zachowają swoją dekoracyjność na dłużej, możemy je więc o tej porze wykorzystać w jesiennych domowych roślinnych dekoracjach.
Za to w ogrodzie, kończymy już sezon podlewania roślin. Chowamy węże ogrodowe i zraszacze, które nie będą nam przez najbliższe miesiące potrzebne. Jeżeli mamy automatyczny system nawadniania w ogrodzie, np. na trawniku, to na czas zimy należy go wyłączyć i przedmuchać instalację np. za pomocą kompresora. W przeciwnym razie zalegająca w rurach, wężach i zraszaczach woda w czasie mrozu, może je uszkodzić. Zostawmy sobie jednak jedną większą konewkę pod ręką, gdyby była jeszcze potrzeba podlania roślin zimozielonych na rabatach lub w donicach.
Życzymy wspaniałego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #porada #poradnik #kalendarz #kalendarium #tydzieńwogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien