Listopad w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 25.11 - 01.12. Prace ogrodnicze w listopadzie
Jakie ogrodnicze prace są do zrobienia pod koniec listopada? O tym przypominamy w dzisiejszym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Gdy listopad ciepły – marzec mrozem przewlekły” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… który po kilku chłodniejszych dniach z przymrozkami znowu przynosi ocieplenie. Kto jeszcze tego nie zrobił może w tym czasie posadzić czosnek ozimy lub ozimą cebulę. Ząbki czosnku i cebulki sadzi się o tej porze nieco głębiej niż rozbilibyśmy to wiosną, na głębokości ok. 5-8 cm. Dzięki temu możemy liczyć na wcześniejsze zbiory, zbiór główek czosnku ozimego przeprowadza się zazwyczaj w lipcu, mniej więcej 3-4 tygodnie wcześniej niż czosnku jarego. Młodą cebulę ze szczypiorem najczęściej można zbierać już w kwietniu.
Cebulę i czosnek możemy posadzić też na kuchennym parapecie i pędzić na świeżą zieleninę. Podobnie możemy zrobić z selerem i pietruszką. Możemy założyć sobie także kuchenny mini zielnik i przenieść zioła z ogrodu do domu, te, które uprawialiśmy w niewielkich doniczkach, a także takie, które wykopaliśmy z grządki i przesadziliśmy do pojemnika. W sklepach i marketach przez cały rok są też sadzonki ziół doniczkowych, które również mogą być początkiem zimowej uprawy tych aromatycznych roślin.
Nadal nie spieszmy się z okrywaniem ozdobnych roślin ogrodowych zimujących w gruncie i kopczykowaniem róż, jeżeli w naszym rejonie utrzymuje się dodatnia temperatura. Agrowłóknina przyda się z kolei w warzywniku, jeżeli chcemy przyspieszyć lub przedłużyć zbiory poplonów.
Kto nie ma już pracy w warzywniku i zaczyna za nią tęsknić, może też w domowych warunkach uprawiać różne rośliny na młode liście i wysiać w doniczkach z ziemią przykładowo sałatę, rokiettę siewną, groszek cukrowy, słonecznik i wiele innych roślin, które można spożywać w postaci młodych liści i dodawać do sałatek, kanapek lub wykorzystać do dekoracji dań.
Nie zapominajmy również o kiełkach. Zimowy czas to najlepsza pora na ich uprawę w słoikach lub w gotowych do użycia kiełkownicach. Kiełki są niezwykle bogate w witaminy i minerały, różnych w zależności od tego jakie rośliny na kiełki będziemy uprawiać. A mogą to być m.in. kiełki rzodkiewki, lucerny, rzeżuchy, brokułu, buraka, soczewicy, cebuli, pora, fasolki mung lub adzuki i wielu ziół oraz innych roślin warzywnych. Do wyboru jest ich naprawdę wiele i każdy jest w stanie znaleźć wśród nich swoje ulubione.
Wraz z końcem listopada kończymy prace związane z pielęgnacją trawnika. Po ostatnim koszeniu chowamy już kosiarkę lub robota koszącego. Sprzęt warto dokładnie wyczyścić i można już teraz naostrzyć nóż jeżeli tego wymaga. Przypominamy, że urządzenia na baterie najlepiej jest przechowywać zimą w cieplejszym pomieszczeniu, zwłaszcza same baterie. Jeżeli mamy dla kosiarki miejsce w chłodnym domku narzędziowym, to baterie zabierzmy do domu.
Stare powiedzenie mówi, że „gdy pierwszego grudnia pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży”. Ale zanim wiosna nadejdzie, możemy jeszcze cieszyć się zimowym czasem w ogrodzie, który też może być piękny, zwłaszcza gdy spadnie śnieg, a także wtedy gdy udekorujemy go lampkami i innymi zimowymi, świątecznymi akcentami. Już teraz można o tym pomyśleć.
Życzymy pięknego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #porada #poradnik #kalendarz #kalendarium #tydzieńwogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien