Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 03.02 - 09.02. Prace ogrodnicze w lutym
Luty to czas, kiedy rozpoczynamy przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego. O czym warto pamiętać w nadchodzącym tygodniu? O tym, jak co poniedziałek, przypominamy w filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Idzie luty, podkuj buty”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… w którym ponownie powraca zima. Po kilku naprawdę ciepłych dniach w poprzednim tygodniu, wielu z nas poczuło już wiosnę. Tymczasem musimy wrócić do zimowych ogrodniczych tematów i przygotować się na nadchodzące mrozy. Jeżeli odkryliśmy ciepłolubne rośliny, należy je ponownie okryć. Jeżeli wystawiliśmy np. rośliny śródziemnomorskie na zewnątrz, żeby się przewietrzyły w plusowych temperaturach, trzeba je znowu wnieść w miejsce zimowania.
Mimo chłodów, ogrodniczych zajęć mamy coraz więcej i możemy się za nie zabrać w domowym zaciszu. Zaczynając od planowania, które warto rozpocząć lub kontynuować w lutym. Jeżeli mamy w planach posadzenie lub wysianie nowych roślin, stworzenie nowych rabat ozdobnych lub nasadzeń warzywnych, zastanówmy się nad ich rozmieszczeniem. Można narysować sobie mapę, uwzględniając nowe nasadzenie i przygotować terminarz wysiewów, żeby o niczym nie zapomnieć. Nie zapomnijmy przy tym planowaniu o zasadach uprawy współrzędnej. Upewnijmy się, które rośliny lubią rosnąć obok siebie i będą miały na siebie wzajemne pozytywne oddziaływanie.
A pozytywne oddziaływanie zdecydowanie mogą mieć zioła. Nie tylko na inne rośliny rosnące w ogrodzie, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie, gdy zjemy smacznie doprawione świeżymi liśćmi ziół potrawy. O tej porze różne gatunki zielne możemy uprawiać w domach na parapetach, mogą to być sadzonki przyniesione z ogrodu do pędzenia, mogą to być także kupione zioła w doniczkach. Luty to także miesiąc wysiewu niektórych ziół, takich jak np. melisa, seler liściowy, szczypiorek, trawa cytrynowa czy pietruszka naciowa i bazylia na młode liście. Więcej o ziołach będzie mowa w środowym filmie z cyklu „Ogród Warzywny” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Już teraz serdecznie zapraszamy do oglądania. Również w czwartek.
Bo w czwartek, jak co tydzień, pojawi się kolejny film z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Przy okazji przypominamy, że domowe rośliny doniczkowe cały czas wymagają wzmożonej opieki i naszej uwagi. Okres grzewczy trwa, warto więc regularnie zraszać okazy, które wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Do takich gatunków zaliczamy m.in. paprocie, skrzydłokwiaty, kalatee, figowce, bananowce i inne rośliny tropikalne, które w naturze rosną w wilgotnym klimacie. Regularnie je także podlewamy, zimą mniej obficie i doglądamy pod kątem występowania chorób i szkodników.
W domowym zaciszu kontynuować możemy lutowe wysiewy warzyw i kwiatów na rozsady. Przypominamy, że jest to miesiąc wysiewu m.in. selera korzeniowego lub naciowego. To warzywo, które ma długi okres wegetacji i które musimy wysiać w tym miesiącu, jeżeli chcemy samodzielnie uprawiać je od nasionka,. Kiełkuje około 2-3 tygodni, po kolejnych 4-5 tygodniach będzie nas czekać pikowanie, a do posadzenia w ogrodzie rozsada będzie gotowa w maju. O tej porze wysiewać można też por, sałatę, wczesne warzywa kapustne, szklarniowe pomidory i paprykę, papryczkę chili, bakłażany, truskawki i poziomki.
Ale nie spieszmy się z wysiewami wszystkich roślin, jak nie mamy czasu i warunków do późniejszej odpowiedniej pielęgnacji rozsad. Chociaż dzień jest coraz dłuższy, to jednak nie jest aż tak długi jak w marcu, co może wpłynąć na złą kondycję zbyt szybko wysianych roślin. Jeżeli nie mamy możliwości doświetlania rozsad, czasami lepiej wstrzymać się z ich przygotowaniem np. do marca. Wtedy sadzonki będą zdrowsze, a my oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów i zbędnego zachodu.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już teraz cieszyć się widokiem wiosennych kwiatów. W sklepach ogrodniczych półki zapełniają się już pięknościami symbolizującymi wiosnę. Do najbardziej lubianych i najbardziej popularnych zaliczamy pierwiosnki bezłodygowe i bratki. Możemy też nabyć podpędzone cebulki hiacyntów czy żonkili. Pamiętajmy, że w domach rośliny te stosunkowo szybko przekwitają ze względu na ciepło. Jeżeli jednak zapewnimy im chłodniejsze miejsce, lub wystawimy na zewnątrz, gdy są dodatnie temperatury i nie ma siarczystych mrozów, będą kolorową i często pachnącą ozdobą przez długi czas. Często aż do czerwca lub nawet dłużej.
Życzymy wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #sierpieńwogrodzie #ogród