Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.02 - 25.02. Prace ogrodnicze w lutym
W ogrodach robi się coraz bardziej kolorowo i czeka nas coraz więcej ogrodniczych zajęć. Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu? Jak zwykle przypominamy o tym w cotygodniowym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Luty miesiąc bardzo zmienny – pół zimowy, pół wiosenny.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… i zapowiada się, że będzie on bardziej wiosenny niż zimowy. W ogrodach pojawia się już coraz więcej kwiatów, między innymi ciemierników. Jeżeli nie mamy ich na rabacie w wielu sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach są o tej porze dostępne ich kwitnące sadzonki, które najpierw możemy wykorzystać w balkonowych lub tarasowych roślinnych kompozycjach, a potem przesadzić na rabatę w ogrodzie. Oprócz ciemierników kwitną już także ranniki, przebiśniegi i wczesne odmiany krokusów. Przyroda już na dobre budzi się z zimowego snu. Coraz więcej mamy też ogrodniczych zajęć. Ale nie należy zapominać, że zima może jeszcze wrócić i cały czas może jeszcze przymrozić.
Dlatego w warzywniku siejemy jedynie wtedy, gdy mamy przygotowane osłony, tunele foliowe, szklarnie lub wiosenną agrowółkninę. W takim przypadku, w cieplejszych rejonach naszego kraju, możemy pokusić się o wysianie wczesnych odmian rzodkiewek, szpinaku, kopru, grochu i groszku czy bobu. To warzywa, które przetrzymają niewielkie przymrozki. Na rozsadniku możemy wysiać też sałatę, chociaż w lutym bezpieczniej jest jeszcze zrobić to w domu. O wysiewie i uprawie sałaty mówiliśmy w środowym filmie w cyklu „Ogród Warzywny” zainteresowanych odsyłam do obejrzenia. Natomiast w najbliższą środę, w kolejnym filmie, poruszymy temat wysiewu i uprawy papryki.
Bo warto przypomnieć, że druga połowa lutego, to bardzo dobry moment na wysiew papryki, która ma nieco dłuższy czas wegetacji niż pomidory. Wysiewy te możemy kontynuować mniej więcej do końca marca. Na pierwszy rzut warto wybrać odmiany ostre i karłowe oraz takie, które będą uprawiane w szklarniach lub pod osłonami czy w donicach. To samo dotyczy pomidorów. Pomidory gruntowe, najlepiej jest wysiewać mniej więcej w połowie marca. Ale już teraz możemy wysiać odmiany karłowe, doniczkowe i takie, które będą sadzone pod osłonami. W dalszym ciągu wysiewać można na rozsady również seler, por, kalarepę i wczesne odmiany brokułów, kalafiorów i kapusty oraz koper włoski, kard, karczochy, szpinak nowozelandzki, trawę cytrynową czy melisę. Warto przygotować się już do kolejnych wysiewów, bo w marcu będzie ich jeszcze więcej.
W dalszym ciągu wysiewać na rozsady możemy też kwiaty, o których była już mowa w naszych poprzednich filmach. Druga połowa lutego to także czas, kiedy możemy rozpocząć wybudzanie tych roślin ozdobnych, które zimowaliśmy w chłodnych miejscach. Dotyczy to m.in. pelargonii, fuksji, dipladenii, komarzycy czy innych gatunków. Możemy przenieść je już w cieplejsze miejsce, np. do domu, jeżeli mamy miejsce. Dokładnie oczyścić i przyciąć oraz stopniowo i delikatnie zwiększyć częstotliwość podlewania oraz nawożenia lub przesadzić je do nowych doniczek z nowym podłożem. Za 3-4 tygodnie wiele z nich będzie można rozmnożyć, pobierając sadzonki. W maju, już pięknie kwitnące będą ozdobą naszych balkonów lub tarasów.
Jeżeli przez kilka dni temperatura nie spada poniżej zera, można na ten czas wystawić na zewnątrz rośliny śródziemnomorskie, które zimowane są w chłodnych pomieszczeniach. Nie wynosimy jeszcze tych cytryn, oleandrów czy kuflików, które czas zimy spędzają w ciepłym domu. One będą mogły rozpocząć hartowanie nieco później, mniej więcej w kwietniu, kiedy na dworze będzie około 15 stopni Celsjusza, bo nie są przyzwyczajone do chłodów. Ale przyzwyczajone do chłodów okazy, mogą już trafić pod chmurkę. Przyjemniej do czasu nadejścia wiosennych przymrozków. Na ten czas będzie trzeba je jeszcze przenieść w miejsce zimowania.
O tej porze możemy zaplanować wczesnowiosenne zabiegi na trawniku i się do nich przygotować. A pierwszym z nich jest aeracja w przypadku trawników młodych lub wertykulacja w przypadku trawników starszych, zwłaszcza takich, które są bardzo gęste i koszone przez robota koszącego. Za pomocą wertykulatora nacinamy wtedy darń, jednocześnie wyczesując ją z suchych i obumarłych źdźbeł. To pobudza trawy do rozkrzewiania i lepszego wzrostu. Wertykulację przeprowadza się mniej więcej w tym samym momencie, w którym zaczynają kwitnąć forsycje. Zatem różnie to wygląda w różnych rejonach. W cieplejszych zabieg ten często przeprowadza się już w pierwszej połowie marca, w chłodniejszych – na przełomie marca i kwietnia.
Stosunkowo ciepłe dni zachęcają do sadzenia wczesnowiosennych kwiatów w pojemnikach na balkonach...
Robi się coraz bardziej kolorowo. Życzymy więc kolorowego pięknego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #lutywogrodzie #ogród