Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 21.02 - 27.02. Prace ogrodnicze w lutym
Jak w każdy poniedziałek, rozpoczynamy kolejny tydzień "Tygodniem w Ogrodzie". O czym musimy pamiętać w nadchodzących dniach? Jakie prace ogrodnicze warto wykonać? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
„Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa.”
Czy to przysłowie się sprawdzi? Oby nie... Bo rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” w całkiem wiosennej już atmosferze.
21 W wielu ogrodach kwitną już wierzby. Ich charakterystyczne kwiatostany, nazywane potocznie baziami lub kotkami wyrastają zanim pojawią się liście. Jeżeli chcemy wykorzystać wierzbowe gałązki w wielkanocnych dekoracjach, to musimy je ściąć na etapie kwitnienia i pozostawić bez wkładania do wody. W wazonie z wodą lub na drzewie czy krzewie wierzby przekwitną z pewnością przed tegoroczną Wielkanocą.
22 Znowu po weekendowych wichurach czeka nas trochę prac porządkowych w ogrodzie. Trzeba pozbierać połamane gałęzie, poprawić agrowłókninę, która była już ułożona na zagonach czy naprawić foliowe tunele, jeżeli wiatr je uszkodził. Wycinamy nadłamane gałęzie. Rany warto posmarować maścią ogrodniczą.
23 W domach, szklarniach i inspektach dbamy o rozsady wysianych już roślin warzywnych i ozdobnych. Regularnie je podlewamy i sprawdzamy czy nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Zbliża się już ostatni moment na wysiew selera i pelargonii. W dalszym ciągu możemy wysiewać pozostałe warzywa i kwiaty, o których już wspominaliśmy, m.in. cebulę, por, sałatę, ostrą paprykę, karłowe odmiany pomidorów balkonowych i wybrane warzywa kapustne. Na przełomie lutego i marca można także pomyśleć o wysiewie oberżyny i słodkiej papryki. Roślin kwitnących, które możemy wysiewać o tej porze też jest coraz więcej. Instrukcje wysiewu krok po kroku wybranych gatunków na pewno w tym tygodniu pojawią się na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
24 lutego przypada w tym roku Tłusty Czwartek. Tego dnia możemy zjeść tyle pączków ile mamy ochotę. Potem nadmiar kalorii możemy spalić na działce, przygotowując grządki pod wysiewy i sprzątając rabaty. Z grządek usuwamy wszystkie chwasty, a z bylinowych rabat wszystkie przemarznięte i uschnięte liście. Przypominamy, że pod agrowłókninami lub w tunelach foliowych i w cieplejszych rejonach naszego kraju można już wysiewać rzodkiewki i szpinak oraz bób, groszek i koper. Warto przy okazji zauważyć ile pączków już jest na drzewach i krzewach. Nie tylko na naszych talerzach.
25 Zwróćmy też uwagę na trawnik i na jego kondycję po zimie. Po licznych opadach deszczu może być on dość podmokły, co może doprowadzić do zagniwania korzeni. Jeżeli okażę się to konieczne, warto odprowadzić nadmiar wody z darni, zwłaszcza wtedy, gdy gdzieniegdzie utworzyły się stojące dłużej kałuże. W takim miejscu możemy np. nakłuć trawnik widłami, żeby ułatwić wsiąkanie. A pożółkłe i obumarłe źdźbła można już wygrabić.
26 Coraz więcej mamy pracy w ogrodzie, a także w domu z wysiewami i rozsadami. Nie zapominajmy przy tym o domowych roślinach doniczkowych, które mogą wymagać przesadzenia. A najlepiej jest to zrobić wczesną wiosną, zanim wejdą w stan silniejszej wegetacji i wzrostu. Sprawdźmy więc, które okazy muszą mieć wymienioną doniczkę na większą, a u których wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża. Już niedługo należy także rozpocząć nawożenie.
27 Na przełomie lutego i marca można także pomału zacząć wybudzać pelargonie z zimowego snu, jeżeli przechowywaliśmy te byliny od zeszłego sezonu. W tym celu przenosimy je w cieplejsze miejsce i jasne miejsce, przycinamy oraz podlewamy. Od tego momentu regularnie już dbamy o wilgotność podłoża, a po mniej więcej 2-3 tygodniach warto rozpocząć już także regularne nawożenie. Z pierwszych młodych przyrostów niektórych odmian pelargonii będziemy mogli pobrać sadzonki i pozyskać nowe rośliny.
Przygotujmy się na coraz więcej ogrodniczych prac, bo wiosna coraz bliżej. Zapraszamy więc do oglądania kolejnego „Tygodnia w Ogrodzie” już za tydzień i do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #luty #lutywogrodzie