Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 31.01 - 06.02. Prace ogrodnicze w lutym
W tym tygodniu żegnamy już styczeń, a witamy luty, czyli miesiąc, w którym czas pomyśleć o wielu ogrodniczych zadaniach. Czekają nas już wysiewy rozsad. Coraz częściej będziemy musieli też zaglądać do ogrodów. Więcej na ten temat, w dzisiejszym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszamy!
„Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
...ostatnim dniem stycznia. W niektórych miejscach naszego kraju pojawiają się już kwiaty ranników zimowych. Dni stają się coraz dłuższe i chyba każdy miłośnik ogrodnictwa marzy już, żeby rozpocząć ogrodnicze prace. Gdzieniegdzie na parapetach kiełkują już pierwsze rozsady, np. pelargonii czy papryki szklarniowej, ale generalnie nie było jeszcze wiele do zrobienia.
Co innego w lutym. To miesiąc, kiedy już należy pomyśleć o rozsadach, z roślin warzywnych warto w tym miesiącu wysiać np. seler i por oraz sałatę liściową i pomidory, paprykę czy bakłażany, o ile będą uprawiane w szklarni. Z kwiatów, możemy kontynuować wysiewanie pelargonii, a także w tym miesiącu możemy sięgnąć po nasiona petunii, lobelii, szałwii błyszczącej, begonii, werbeny, aksamitek, naparstnicy purpurowej, kobei pnącej czy goździka ogrodowego. Odcinek o wysiewie petunii pojawi się na naszym kanale w sobotę. Pamiętajmy jednak, że chociaż dzień jest coraz dłuższy, to jednak nie jest aż tak długi jak w marcu. Jeżeli nie mamy możliwości doświetlania rozsad, czasami lepiej wstrzymać się z ich przygotowaniem do przełomu lutego i marca. Wtedy będzie ona zdrowsza. Więcej na ten temat opowiemy w naszym wtorkowym, czyli jutrzejszym filmie. Serdecznie zapraszamy. Za to w środę pojawi się materiał o różnych rodzajach nasion, bo w sklepach możemy nabyć nasiona tradycyjne, na taśmach i otoczkowane... warto dowiedzieć się czym się różnią i jak każde z nich wysiewać.
Z dniem drugiego lutego kończymy tradycyjny czas poświąteczny. Po Bożym Narodzeniu pozostało już tylko wspomnienie, a niekiedy także rośliny. To czas, żeby zastanowić się co zrobić z cyprysikami, cyprysami, jałowcami lub żywotnikami, które służyły nam jako dekoracyjne mini choinki. Możemy je przesadzić do większej donicy i postawić w ogrodzie lub na balkonie. W ten sposób pozostaną z nami na dłużej, nawet na kilka lat. Film na ten temat pojawi się na naszym kanale w niedzielę.
Przy okazji przypominamy, aby zimą, którą nadal jeszcze mamy w kalendarzach, pamiętać o roślinach zimozielonych i ich podlewaniu w czasie odwilży. W tym roku aura jest dość deszczowa, więc raczej nie musimy się o to martwić za bardzo... Chyba że mamy takie rośliny w donicach ustawionych pod zadaszeniami, gdzie nie dochodzą opady deszczu czy śniegu. Czasami zdarza nam się o nich zapominać. A tymczasem iglaki, zimozielone trzmieliny czy bukszpany muszą być podlewane o każdej porze roku.
W wielu domach po świętach pozostały nam także gwiazdy betlejemskie. Zazwyczaj nie prezentują się one w tej chwili tak pięknie, jak w grudniu, ale pamiętajmy, że są to rośliny wieloletnie. Jeżeli mamy czas i ochotę, je także możemy pozostawić w domu na dłużej. Po okresie kwitnienia wchodzą one w stan spoczynku. Na ich temat będzie nasz czwartkowy film z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszamy do oglądania.
Po wietrznym weekendzie może czekać nas trochę pracy w ogrodzie. Sprawdźmy czy wichury nie połamały gałęzi. Jeżeli tak, warto je przyciąć i zabezpieczyć rany. Sprawdźmy też czy nie trzeba uprzątnąć rozwianych liści, które służyły jako ściółka na rabatach lub stroiszowych zabezpieczeń. Mogło nam zwiać także agrowłóninę. Musimy naprawić te szkody.
O tej porze warto też zrobić przegląd zimowanych cebul, bulw i karp, m.in. mieczyków, dalii i pacioreczników. Jeżeli zauważymy na nich ślady pleśni lub chorób grzybowych, należy usunąć zaatakowane części roślin, żeby choroby te nie rozprzestrzeniały się na inne okazy. Jest jeszcze czas, żeby zastanowić się nad nabyciem nowych roślin lub rozdaniem części swoich upraw, których może mamy już za dużo. Możemy teraz np. podzielić karpy dalii i rozmnożonymi roślinami podzielić się z sąsiadami, rodziną lub znajomymi.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #lutywogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien