• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.05 - 24.05. Prace ogrodnicze w maju
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-05-19, 01:00

Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.05 - 24.05. Prace ogrodnicze w maju

„Maj bogaty, sieje kwiaty” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Druga połowa maja to czas, kiedy swój spektakl rozpoczynają kolejne rośliny kwitnące – piwonie. W Chinach uprawiane są one już ponad 100 lat. Nie są to rośliny wymagające, pod warunkiem, że nie sadzi się ich w miejscach podmokłych. Są długowieczne. Na tym samym stanowisku mogą rosnąć kilkanaście lat. Kwitną od maja do początku lata.
A przygotowując się do letniego odpoczynku w ogrodzie warto już teraz przeprowadzić potrzebne naprawy i generalne porządki. Czyścimy tarasy, ścieżki i podjazdy z kostki brukowej. Kostka i szczeliny w niej często zarastają mchem lub chwastami. Zamiast używać środków chemicznych, można użyć urządzenia wysokociśnieniowego i też pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Woda pod wysokim ciśnieniem jest w stanie wszystko wymyć. Podjazdy można czyścić z największą siłą. Delikatniejsze, np. drewniane powierzchnie - z mniejszą. Do tego typu pracy warto zaopatrzyć się w kalosze i okulary ochronne.
A na wyczyszczonych już tarasach, mogą stanąć kolejne kompozycje z roślin ciepłolubnych, które sadzimy teraz w donicach. Oprócz pelargonii, mogą to być również przeróżne petunie, o kolorowych kwiatach, układających się często w zjawiskowe kaskady. Odpowiednio pielęgnowane będą zdobić nasze otoczenie do pierwszych przymrozków.
Na zewnątrz możemy też już wynieść niektóre z domowych roślin doniczkowych. Oprócz tych, które pochodzą z rejonu śródziemnomorskiego, na dworze w ciepłe dni czują się dobrze również np. fikusy beniamina, zielistki, grubosze czy bluszcz. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na ich wystawienie, najpierw rośliny te muszą być zahartowane.
W zielnikach przyszła już pora na pierwsze, większe zbiory. Dotyczy to np. mięty, tymianku, oregano czy lubczyku. Zebrane liście należy obmyć, a potem możemy je ususzyć. Miętę i lubczyk można też mrozić.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, sadzimy pomidory i paprykę oraz rozsady warzyw dyniowatych w gruncie lub na podwyższonych grządkach. Ogórki, cukinie i dynie możemy też o tej porze wysiać. Jeżeli nasze rozsady już znalazły swoje miejsce w ogrodzie, dbamy o ich regularne podlewanie. Doglądamy pomidory, sprawdzając czy nie trzeba ich podwiązać lub usunąć tzw. „wilki”.
A 24 maja to Dzień Ślimaka. Te ze skorupkami dzieciom często kojarzą się z sympatycznymi bohaterami bajek. Dla tych co uprawiają warzywa lub kwiaty są one jednak często jedynie szkodnikami. Te bez skorupek potrafią doszczętnie zniszczyć naszą grządkę z kapustą lub sałatą. Warto zatem w Dniu Ślimaka sprawdzić, czy nie trzeba ich wyprosić z ogrodu.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.05 - 24.05. Prace ogrodnicze w maju"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.05 - 24.05. Prace ogrodnicze w maju"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.