Marchew. Jak wysiewać i potem uprawiać marchew, żeby mieć obfite plony? Sezon 2024
Kiedy siać marchew? Jak to zrobić? I jak ją potem pielęgnować, żeby mieć obfite plony? Przypomnienie tych informacji dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
Marchew to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych warzyw w polskiej kuchni. Jest częścią włoszczyzny dodawanej do zup, w formie surowej przygotowujemy z niej surówki, a po ugotowaniu może być dodatkiem do obiadu na ciepło lub częścią sałatek. Z resztą wzbogaca ona również mnóstwo innych potraw na zimno, ciepło, w tym zup, a także przygotowujemy z niej soki. Jest smaczna, słodka i niezwykle zdrowa. A najzdrowsza i najsmaczniejsza jest marchew z własnego ogródka. Jej uprawa nie jest trudna. A należy ją rozpocząć od wyboru nasion.
Marchew występuje w wielu odmianach, które można w pierwszej kolejności podzielić na wczesne, średnio wczesne i średnio późne oraz późne. Wczesne wysiewa się w marcu i kwietniu, późne – w kwietniu i maju, najpóźniej na początku czerwca. Oprócz tradycyjnych, wszystkich znanych marchewek, możemy też uprawiać te bardziej nietypowe. Są odmiany o kulistym, niewielkim kształcie, do których w tym filmie jeszcze wrócimy, a także odmiany o korzeniach nie tylko pomarańczowych, ale także w innych kolorach, np. fioletowym, białym lub żółtym, które mogą mieć kształt bardziej podłużny i stożkowaty bądź walcowaty. Na opakowaniach nasion zawsze znajdziemy informację, odnośnie terminu wysiewu danej odmiany i tego, do czego dana odmiana najbardziej się nadaje, czy np. do bezpośredniego spożycia, czy na soki lub może do mrożenia i na przetwory.
Odmiany wczesne można siać na grządkach w pierwszej kolejności, jak tylko ziemia rozmarznie, nieco się ogrzeje i lekko przeschnie. Tego typu marchew nadaje się też do ozimego wysiewu, jesienią poprzedniego roku, najczęściej w listopadzie, tuż przed nastaniem mrozów. Ale najczęściej siejemy marchew wiosną, w drugiej połowie marca lub w kwietniu.
Żeby to zrobić na zagonie w warzywniku lub na podwyższanej grządce wyznaczamy niezbyt głębokie rowki jedno-, dwucentymetrowe, oddalone od siebie o mniej więcej 15-30 cm i regularnie rozmieszczamy nasiona na ich dnie. W uprawie warzyw korzeniowych ważne jest wcześniejsze dobre przygotowanie gleby. Zanim wysiejemy rośliny zadbajmy o to, aby grządki były odchwaszczone i spulchnione.
Odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę marchwi ma niebagatelne znaczenie. Najlepiej ona rośnie w glebie żyznej, próchnicznej, głęboko uprawionej i szybko obsychającej. Nieodpowiednie są dla niej gleby ciężkie, podmokłe i kamieniste. Jeżeli mamy w ogrodzie ciężko glebę, to przed wysiewem marchwi warto ją przekopać i może wzbogacić przepuszczalnym podłożem, dodatkiem piasku, a także dojrzałym kompostem czy wybranym nawozem. Pamiętajmy jednak, że marchew nie powinna być uprawiana w pierwszym roku po oborniku, bo może wtedy tworzyć rozwidlone korzenie. Jest to roślina o średnich wymaganiach pokarmowych. Dobrze rośnie w glebie o odczynie 6-6,5 pH, na lekkie zakwaszenie nie jest wrażliwa. Warto jej jednak zapewnić słoneczne miejsce, pod tym względem nie różni się od innych warzyw.
Marchew bardzo lubi towarzystwo roślin cebulowych. Jeżeli mamy taką możliwość zastosujmy więc w jej przypadku uprawę współrzędną i wysiejmy ją w międzyrzędach np. z cebulą. Może to być jak najbardziej cebula posadzona z dymki, ale nie tylko. Może to być także por, czosnek lub szczypiorek. Ja w tym sezonie planuję najpierw posadzić dymkę cebuli, którą zbiorę jak tylko wypuści zielony szczypior, w kwietniu lub maju. Na to miejsce posadzę potem sadzonki cebuli uprawianej z nasion oraz rozsadę pora. W ten sposób wykorzystam w pełni miejsce na wysokiej grządce, zapewniając marchwi cały czas towarzystwo warzyw cebulowych.
A z czego wynika ta przyjaźń między marchwią i innymi warzywami korzeniowymi, jak pietruszka, pasternak czy salsefia, a warzywami cebulowymi? Zapach cebuli odstrasza szkodniki marchwi np. połyśnicę marchewiankę, a woń marchwi działa drażniąco na śmietkę cebulankę, która jest jednym z największych szkodników cebuli. Rośliny te korzenią się też na różnej głębokości, nie konkurują więc ze sobą o wodę czy substancje odżywcze. A my możemy stosując tego typu naprzemienną uprawę wyznaczyć rzędy nieco bliżej siebie, w ten sposób możemy uprawiać więcej warzyw w jednym miejscu, co jest szczególnie ważne, jeżeli tego miejsca w warzywniku mamy niewiele. Marchew można też uprawiać współrzędnie z koperkiem, sałatą i rzodkiewką oraz z pomidorami i papryką. Jednego roku wysiałam marchew na grządce wyznaczonej pod pomidory...
Udanych upraw! Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie https://shop.vilmorin.pl
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#marchew #marchewka #warzywa #uprawawarzyw #uprawa #wysiew #ogrod_na_co_dzien #działka #ogródek #ogród #ogrod