• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 23.03 - 29.03. Prace ogrodnicze w marcu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-03-24, 01:00

Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 23.03 - 29.03. Prace ogrodnicze w marcu

„Marzec zimny i słoneczny, plon zaręcza dostateczny.”
Pozostaje nam uwierzyć w to powiedzenie, bo zima właśnie daje o sobie znać. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
Trzymamy pod ręką agrowłóninę wiosenną lub inne materiały, które pomogą naszym roślinom przetrwać marcowe nocne przymrozki. Krótkotrwałe spadki temperatury w nocy do -2, -3 stopni Celsjusza zazwyczaj nie są groźne dla naszych roślin i wczesnych warzyw w ogrodzie. Ale spadki poniżej -6 stopni Celsjusza mogą być już niebezpieczne i przemrozić nasze okazy. Jeżeli to konieczne, chronimy więc i okrywamy nasze rośliny w miarę możliwości.
Cały czas dbamy o przygotowane do tej pory rozsady, a mogą to być m.in. wysiane w lutym warzywa: por, seler, sałata, papryka i w marcu: pomidory, kalarepa czy wczesne odmiany kapusty oraz kwiaty jednoroczne do obsadzania rabat kwiatowych i donic, min. pelargonie, petunie, lobelie, kocanki, aksamitki czy cynie. Te rośliny, które już wykiełkowały przenosimy w dobrze nasłonecznione miejsce i dbamy o systematyczne nawadnianie. Te, które są wystarczająco wyrośnięte, możemy już pikować do większych doniczek.
Na rozsady możemy o tej porze wysiewać też przeróżne zioła, m.in. bazylię, pietruszkę naciową, seler naciowy, stewię, miętę i wiele innych. Do wyboru jest mnóstwo przeróżnych odmian. Warto wybrać do uprawy takie rośliny, po których świeże liście będziemy często sięgać podczas przygotowywania potraw w kuchni.-
26 marca przypada Dzień Szpinaku. Jego liście zawierają witaminy, białka, błonnik i sole mineralne. Nie ulega wątpliwości, że warto dla niego znaleźć miejsce w ogrodzie w warzywniku lub nawet w większej donicy na tarasie lub balkonie. Tym bardziej, że jest to warzywo liściowe uprawiane jako przedplon lub poplon. Możemy je jak najbardziej wysiewać w marcu.
Zanim wysiejemy wszystkie rośliny w warzywniku możemy zadbać o jego wygląd. Warzywa i niektóre owoce możemy uprawiać nie tylko bezpośrednio w gruncie, ale również na podwyższonych grządkach, które ostatnio są coraz bardziej popularne. Możemy je kupić w sklepach lub zamówić w internecie w gotowej wersji lub zrobić je od początku samodzielnie. Już niebawem zamieścimy film o tym, jak były robione nasze podwyższane grządki z kompozytowych desek tarasowych.
A 28 marca przypada Dzień Chwastów. Walczymy z nimi w ogrodzie nieustannie, zaczynając od wczesnej wiosny i przygotowaniu grządek i rabat do nadchodzących nasadzeń, kończąc na późnej jesieni. Wyrastają wszędzie. Między warzywami, zabierając naszym roślinom uprawnym miejsce i składniki pokarmowe,a także między roślinami ozdobnymi, burząc naszą wizję ogrodowego pejzażu. Pojawiają się nawet na brukowanych podjazdach i kamiennych ścieżkach. Niosą jednak za sobą ważne przesłanie. Natura jest silna i zawsze sobie poradzi.
Jeżeli ryzyko silnych przymrozków już minie, warto w drugiej połowie marca przeprowadzić wertykulację trawnika. Przyjmuje się, że najlepszy czas przeprowadzenia tego zabiegu wyznaczają kwitnące forsycje. Wertykulację należy wykonać, gdy ziemia już obeschnie. Polega ona na nacinaniu darni i jednoczesnym wyczesywaniu jej ze starych, uschniętych źdźbeł. Dzięki temu do korzeni dociera więcej wody, powietrza i składników pokarmowych. Chociaż po zabiegu trawnik często wygląda jakby był zaorany, to już po mniej więcej 2 tygodniach pięknie się zadarnia i rośnie zdrowo przez cały sezon.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 23.03 - 29.03. Prace ogrodnicze w marcu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 23.03 - 29.03. Prace ogrodnicze w marcu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.